• Search form

29.05.2014 | 16:40

Vođenje kroz Bajke

Vođenje kroz Bajke

Stručno vođenje kroz izložbu Tadije Janičića “Bajke za nevaljalu decu”, uz razgovor sa umetnikom, biće održano 30. maja u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, u završnici izložbe koju je moguće obići još i 31. maja.

Kroz izložbu vode od 13 sati kustos Nebojša Milenković i umetnik Tadija Janičić, koji se predstavio slikama velikog formata i skulpturama kojima prikazuje one aspekte savremenog života koji na videlo iznose njegove psihološke, emotivne i socijalne nesrazmere, nedoslednosti, nespokojstva, nesigurnosti, teskobe, raspolućenosti, osujećenosti i ostale uskraćenosti i konfuzije...

Kako je naveo Milenković u tekstu u katalogu, Janičić je predani posmatrač-svedok-učesnik, čije slike i skulpture, pored toga što su inteligentne, katkad jetko humorne i groteskno angažovane, predstavljaju studije naravi, ali i svakodnevne, intimne, multipoetičke i autobiografske dnevničke zabeleške.

Preispitujući relativnost i privremenost moralnih, etičkih pa i umetničkih normi sveta koji ga okružuje, Janičić je za ključnu strategiju svog slikarstva izabrao (auto)ironijsko poigravanje sa motivima i mitovima današnjice. To u jednakoj meri važi i za njegove skulpture, koje se na izložbi u MSUV izlažu premijerno, pošto i one suštinski funkcionišu kao trodimenzionalne slike.

Janičićeva umetnost tematizuje prazninu - kako emotivnu, tako pođednako i intelektualnu, i idejnu, koja savremenog čoveka čini egzistencijalno nezadovoljnim onim što vidi i hronično nesigurnim u ono što čuje.

“Zaglavljeni između latentne želje i hroničnih ne/mogućnosti njenog ispunjenja, obični likovi sa Tadijinih slika, vrlo slični nama, uhvaćeni su u klopku sveta u kome svi nešto govore ali u kome su reči odavno izgubile težinu i značenje. U takvom svetu umetnost egzistira kao jezička igra, ali, istovremeno, i igra različitim jezicima. Narativnost ove umetnosti ne ‘eksponira’ se kao potreba za komunikacijom već, radije, ukazuje na nedostatak/izostanak/izlišnost iste”, naveo je Milenković.

Rođen 1980. u Nikšiću u Crnoj Gori, Janičić je 2004. završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Milana Blanuše.

Izlagao je na samostalno i na grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Temišvaru, Budimpešti, Beču, Parizu, Tokiju…).

Dobio je više nagrada, počev od nagrade za crtež Fakulteta likovnih umetnosti na Cetinju 2001. godine, preko nagrade za najboljeg mladog stvaraoca u kategoriji crteža u okviru projekta “Perspektive II” novosadske Art klinike 2003. godine, do prve nagrade na 37. Novosadskom salonu (za sliku) 2008. godine.

Radovi Janičića predstavljeni su i u onlajn Galeriji umetnika portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r