Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
Srbiju će na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji predstavljati Aleksandar Denić projektom “Exposition Coloniale”, koji je razvio sa kustoskinjom Ksenijom Samardžijom, saopštilo je 6. novembra Ministarstvo kulture.
Denić je jednoglasno je izabran za predstavnika Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, odlukom komesara i Stručnog saveta, na osnovu konkursa koji su u ime Ministarstva kulture raspisali početkom septembra Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) i Fondacija MSUB.
Na konkurs za izbor predstavnika Srbije na 60. Bijenalu umernosti stiglo je 35 prijava, od kojih pet nije ispunilo proceduralne uslove, a pet je prošlo u drugi stepen, navedeno je u saopštenju. Odlukom Stručnog saveta izabran je rad “Exposition Coloniale” kao najbolji koji odgovara na zadatu temu 60. Bijenala umetnosti “Stranieri Ovunque” (Stranci svuda), umetničkog direktora Adrijana Pedrose iz Brazila.
Žiri konkursa činili su članovi Stručnog saveta za pripremu nastupa Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, na čelu sa Radošem Antonijevićem, umetnikom i redovnim profesorom i dekanom Fakulteta likovne umetnosti (FLU) Univerziteta umetnosti u Beogradu. Članovi su bili: istoričarka umetnosti i direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini Ivana Bašičević Antić, istoričar umetnosti i redovni profesor FLU Nikola Šuica, kustos nastupa Srbije na 57. bijenalu u Veneciji 2017. godine, umetnik i profesor Akademije umetnosti Mileta Poštić i umetnik Dragan Zdravković, predstavnik Srbije na 57. Bijenalu u Veneciji 2017. godine, vanredni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti Univerziteta u Beogradu.
Prema Rešenju o izboru predstavnika Srbije, objavljenom na sajtu Ministarstva kulture, u užem izboru bilo je, osim izabranog projekta, još četiri - Biljana Đurđević i Una Popović predstavile su projekat "Studija slučaja: Obećana zemlja", Mihael Milunović i Saša Janjić projekat "VIA", Katarina Mitrović i Ivana Ranisavljević projekat "Kraj spektakla" (End of Spectacle), a Sanja Latinović, Sonja Radaković, Julija Kasteluči i Jovana Stokić (putem Zoom linka) predstavile su projekat "Izlaz u slučaju opasnosti". Taj projekat bio je i u najužem izboru, uz Denićev i projekat Biljane Đurđević i Une Popović.
Stručni savet naveo je u obrazloženju odluke da je Denić, kao odgovor na temu 60. Bijenala umetnosti u Veneciji, ponudio “prostornu instalaciju koja predstavlja segment imaginarnog globalnog sela, ili bolje reći univerzalnog svetskog predgrađa, bez njegovih žitelja”, dok naslov “Exposition Coloniale” (Kolonijalna izložba) “ukazuje na globalne strukture koje su sazdane na kolonijalnoj politici i aktuelizuje sam pojama geopolitike".
“Autor podcrtava neophodnost iskustva realiteta elemenata scene u veličini i u materijalu, dok svetlom koje izvire iz samih objekata, gradi zagušenu atmosferu filmskog prizora. Ovaj metod je nadograđen autorovom sposobnošću da u istu scenu utka složene, čak potpuno nespojive narative, koji u konačnom rezultiraju osećajem skoro nerukotvorene strukture, koja je samu sebe izatkala u složenim međuodnosima – što je samo utisak. Istina je da se radi o veoma istančanoj metodi građenja prostora, njegove atmosfere i njegove ispunjenosti. Tom metodom pripovedanja, kroz naslojavanja narativa i traženja značenja u preplitanju mnoštva, bivamo uvučeni u suptilnu magiju Denićevog ambijenta“, navedeno je u delu obrazloženja članova Komisije povodom izbora Denića, poznatog po scenografskom radu i posebno po saradnji sa nemačkim rediteljem Frankom Kastorfom.
Za komesara nastupa Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, koje će biti održano od 20. aprila do 24. novembra 2024. godine, imenovana je istoričarka umetnosti i direktorka MSUB-a Marijana Kolarić.
Scenograf Aleksandar Denić poznat je po saradnji sa nemačkim rediteljem Frankom Kastorfom, a deceniju te saradnje predstavio je 2022. godine u bioskopu Balkan na izložbi "Dekada", koja je realizovana uz podršku Ministarstva kulture i Fondacije Saša Marčeta.
Kastorf je i prisustvovao otvaranju izložbe u Balkanu, a tih dana boravio je u Beogradu i povodom premijere predstave “Božanstvena komedija” koju je, prema delu Dantea Aligierija, režirao u Beogradskom dramskom pozorištu. Denić je radio scenografiju i za tu Kastorfovu predstavu.
Izložba Dekada Aleksandra Denića, Bioskop Balkan, oktobar 2022, foto: Bojana Janjić
Na konkurs za izbor predstavnika Srbije na 60. Bijenalu, uz autorske timove u užem izboru, prijavili su se i: Branko Sujić, Mirko Stojković, Pavle Dinulović i Jovana Karaulić (eStrange.rs), Damjan Kovačević (Zlatno svetilište), Danijela Pivašević Tener i Aleksandar Lazar (Zemlja), Dejan Kaludjerović (O pripadanju: Stranci su ljudi koji mogu da vide duhove), Milovan Destil Marković (Vetrovi dolaze od nekud), Dušan B. Marković (Algoritam matričnog ponavljanja), Gala Čaki (Tragedija stranaca: od boga do pacova), Goran Despotovski (Otkinuti od sveta), Igor Antić (Unutrašnje more), Isidora Ficović (I am in a new now), Ivan Bon (Duh Nacija), Ivana Ivković (U njega verujemo), Ivana Živić i Nenad Gajić (Mi nismo tu), Kristina Benjocki, Stejn Verhuf (Prosvećena tama), Maria Bramasole (Kalipso Odiseja), Marta Jovanović (Nema me), Milija Čpajak (Preobličavanje života), Miljan Suknović (Nobody is Perfect), Miloš Vujanović (Čekajući varvare), Minja Mikić (6. era), MRArt, Mirjana Đorđević Thaler (Blizanački plamenovi), Natalija Ribović (Steps), Nikola Božović, Ivana Ranisavljević (Kraj spektakla), Predrag Đaković (Tragedija i genocid kao sudbina, ljubav i milost kao način života), Sandra Malić, Stanko Crnobrnja (Agenda Mondo), Selman Trtovac, Vladimir Frelih (U istom prostoru), Tanja Ostojić (Brak i druge migracije), Vesna Perunović (Home Beyond Home: We Are Here Now / Dom izvan doma. Sada smo ovde), Vuk Vidor (Ćorsokak), Dušan Jovović (Algoritam svetla i senki) i Udruženje vizuelnih umetnika Užice (Nostalgija), navedeno je u konkursnom rešenju.
Naslov centralne izložbe “Stranci svuda” 60. Bijenala umetnosti u Veneciji, prema izjavi umetničkog direktora, preuzet je od umetničkog kolektiva Kler Fonten (Claire Fontaine) iz Pariza i Palerma i njihove serije radova iz 2004. U pitanju su neonske skulpture u različitim bojama koje na skoro svim jezicima ispisuju reči “Stranci svuda”, dok sam termin vodi poreklo od imena torinskog kolektiva koji se borio protiv rasizma i ksenofobije u Italiji početkom 2000-ih Stranieri Ovunque.
Na konkurs za predstavljanje Srbije na 60. Bijenalu u Veneciji mogli su se prijaviti umetnici/kustosi (autorski timovi) sa nezavisne scene, kao i iz ustanova kulture. Potrebno je bilo da imaju zapažene aktivnosti kao što su samostalna izlaganja, autorski projekti, grupna izlaganja, ili koautorski projekti, realizovani u značajnim domaćim, regionalnim i međunarodnim muzejima i centrima savremene umetnosti, kao i na značajnim regionalnim i međunarodnim manifestacijama.
Prema propozicijama, predviđen je budžet u iznosu od 12 miliona dinara (bruto), koji je namenjen za produkciju i postprodukciju projekta, postavku i opremanje izložbe, troškove štampanja kataloga, transportne troškove, kao i putne troškove autora i stručnih saradnika, te honorare (autora i stručnih saradnika).
Srbiju je na 59. Bijenalu u Veneciji 2022. godine predstavljao umetnik Vladimir Nikolić, u saradnji sa kustoskinjom Biljanom Ćirić, a realizator projekta “Hod sa vodom” bio je MSUB.
*Fotografije iz Venecije: SEEcult
(SEEcult.org)