• Search form

14.07.2019 | 23:48

Umetnost u kontekstu

Umetnost u kontekstu

Umetnik Mladen Miljanović premijerno predstavlja u Gradskoj galeriji u Bihaću izložbu “Didaktički zid”, subverzivnu edukativnu instalaciju koja za fokus uzima problem migranata, izbeglica, raseljenih i apatrida, te njihove poteškoće pri kretanju ka željenom geografskom cilju.

Miljanović tim radom, kako je naveo kustos izložbe Irfan Hošić, potvrđuje svoje pravilo da umetnost može, ali i treba da bude kritika na pogubnih politika, neetičkih pravila i nemoralnih vrednosti.

Radi se o angažovanom setu ilustracija koji direktno adresira one osobe koje na “ilegalan” način kopnom pokušavaju da pređu državne granice kako bi se domogle svoje “zemlje snova”. “Didaktički zid” svojevrsno je upustvo o prevazilaženju prirodnih i veštačkih barijera na koje “osoba u pokretu” može eventualno da naiđe.

Izložba se premijerno postavlja u Bihaću kao mestu masovnog zastoja nastalog usled bukvalnog zatvaranja zelene granice od strane pogranične službe susedne Hrvatske.

Mladen Miljanović, The Didactic Wall, Handbook - lokalizacija pomoću ogledala

Bihać je za migrante i izbeglice, kako navodi Hošić, postao mesto “na ivici” u pravom smislu te reči. Lokacija zatočenosti između dve realnosti – jedne od koje se bezglavo beži i druge ka kojoj se suludo srlja. Bihać se transformisao u opasno mesto koje reflektuje tešku i neugodnu poziciju “ljudi u pokretu”. Postao je simbol porobljavanja ljudske slobode iako se radi o tranzitnoj lokaciji u kojoj se ne želi dugoročno boraviti.

“Didaktički zid” je angažovana akcija koja jasno i glasno zauzima poziciju osetljive i ranjive populacije koja je igrom slučaja nepravedno zatečena, ne samo u Bihaću i u Bosni i Hercegovini, već i na brojnim drugim mestima na planeti.

Kako navodi sam umetnik u tekstu izložbenog kataloga, “na teritoriji grada Bihaća projekat/izložba deluje kao svojevrsna site specific intervencija ili umetnost u kontekstu koja ima za cilj da deluje kao prostor edukacije i svojevrsne pomoći u prevazilaženju praktičnih prepreka i situacija u kojima se migranti nalaze ili mogu naći”.

Mladen Miljanović, The Didactic Wall, Handbook - određivanje strane sveta pomocu sunca i sata

Miljanovićeva namera determinisana je motivom da se kreira funkcionalno i efikasno uputstvo za savladavanje prirodnih i veštačkih barijera kao što su vodene prepreke, ozlede u divljini, ograde, infra-crveni zraci, radari, itd. Radi se o utilitarnoj slikovnoj misiji angažovanog predznaka koja je izvedena u mediju didaktičke ilustracije, naveo je Hošić u tekstu za katalog izložbe, koja će biti otvorena od 15. jula do 3. avgusta.

Izložbu prati okrugli sto na kojem će 16. jula, uz Miljanovića, učestvovati i istoričarke umetnosti Claudia Zini i Živa Kleindienst i kustoskinja Tijana Mišković, uz moderiranje Hošića.

Namera okruglog stola, kako je najavljeno, jeste da inicira diskusiju sa fokusom na kulturu i umetnost u kontekstu migracija, te da pokrene pitanja efikasnosti angažovanih umetničkih projekata ka mogućem ublažavanju određenih problema u tom specifičnom kontekstu.

Izložbu prate dve publikacije – prva je zamišljena kao izložbeni katalog i kustoska elaboracija celog projekta, a druga kao knjiga ilustrovanih upustava koja su okosnica Miljanovićevog rada.

Mladen Miljanović, The Didactic Wall, Handbook - kako se brzo sakriti od drona

Mladen Miljanović, rođen 1981. u Zenici, završio je srednju školu u Doboju, nakon čega odlazi na redovno služenje vojnog roka i završava Školu rezervnih oficira. Dobija čin vodnika, nakon čega određeni period obučava mladu vojsku. Potom je upisao Akademiju umetnosti u Banjaluci, na kojoj je završio osnovne i magistarske studije. Na banjalučkoj Akademiji i predaje predmet Intermedijalne umetnosti.

Miljanović je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na 55. Bijenalu umetnosti u Veneciji 2013. godine izložbom “Vrt uživanja”.

Među njegovim samostalnim izložbama i projektima su: Utopijski realizam, Pikuk, Centar za savremenu umetnost, Aberdin, Škotska (Velika Britanija) 2019; Udar, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad (Srbija) 2017; U niskom letu, ACB galerija, Budimpešta (Mađarska) 2017; Laku noć / Stanje tela, MC galerija, Njujork (SAD) 2012; U službi muzeja, MUMOK, Beč (Austrija) 2010; Okupaciona terapija, Muzej savremene umetnosti Republike Srpske, Banjaluka (BiH) 2008…

Miljanović je učestvovao i na niz grupnih izložbi, a dobitnik je nekoliko nagrada, među kojima su HenkelArt Award (Beč, 2009), Zvono nagrada, 2007. i Nagrada MSURS 2005.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r