• Search form

20.10.2012 | 20:02

Umetnici darodavci

Umetnici darodavci

Kulturni centar Beograda priredio je prvu izložbu radova koje su mu, kao organizatoru Oktobarskog salona, poklonili umetnici različitih generacija, a nada se da će doći vreme kada će moći i da im se oduži.

Kolekcija Oktobarskog salona inicirana je poklonom slavnog belgijskog umetnika Jana Fabra, koji je 2011. godine darovao KCB-u rad “Sam svoj pokret”. Budući da u Beogradu ne postoji muzej u kojem bi taj rad mogao da bude izložen - s obzirom da je MSU zatvoren već godinama zbog rekonstrukcije, KCB je odlučio da pokuša da formira sopstvenu kolekciju.

“Ona se ne bi desila da nije vas umetnika”, rekla je direktorka KCB-a Mia David 19. oktobra na otvaranju izložbe.

Svih 17 radova na izložbi su pokloni umetnika, i to je ono što Kolekciju OS čini jedinstvenom, istakla je Mia David, dodajući da to, međutim, ne bi trebalo da bude preporuka, te da se nada da će se vremena promeniti i da će umetnicima biti moguće uzvratiti za to što su učinili za OS.

Jan Fabr, Sam svoj pokret

U nadi da će Kolekcija OS i dalje rasti, Mia David rekla je i da je za proleće planirana nova izložba.

Pitanje budućnosti Kolekcije OS pokrenula je i u Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda, a pozvala je i umetnike da kažu šta misle da bi trebalo raditi - na razgovoru koji će biti održan 23. oktobra u 18 sati bivšoj zgradi Geozavoda, u okviru 53. Oktobarskog salona.

    

Vladimir Nikolić, Painting, video, 2009

Izložbu Kolekcije OS otvorio je umetnik Dragoljub Raša Todosijević, ističući da se ta zbirka radova, iako za sada skromnog obima, razlikuje od većine drugih beogradskih i srpskih kolekcija po tome što “nije zakucana u zlatne 60-te godine socijalističkog modernizma”, već obuhvata i radove mlađih generacija umetnika.

“Nadam se da će to biti malo, početno jezgro za stvaranje jedne moderne kolekcije koja će kazati: ‘Doviđenja’, ‘Goodbay’, ‘Au revoir’ 50-im i 60-im godinama”, rekao je Todosijević, koji je za Kolekciju OS dao tri rada posvećena ruskoj avangardi.

Među njima je i rad “Hvala Raši Todosijeviću, zahvalna sirotinja kapitalističkog sistema”, koji se referiše na Kazimira Maljeviča i konstruktiviste, te rad posvećen ruskoj avangardnoj umetnici Olgi Rozanovoj (1886-1918) s natpisom “Draga Olga Rozanova, od kada ste Vi na godišnjem odmoru, mnogo toga se promenilo”. Taj rad predstavlja, prema rečima Todosijevića, njegov “mali romantični doprinos jednoj divnoj sveščici na kojoj je Rozanova dizajnirala knjigu jednog pesnika”.

Treći rad posvećen je Vladimiru Tatlinu i njegovom čuvenom plakatu sa izjavom “Umetnost je mrtva, živela mehanička umetnost Vladimira Tatlina” (Die Kunst ist tot. Es lebe die neue Maschinenkunst Tatlins).

“Ja sam tu stvar preformulisao i uzeo sam nemački jezik, jer je i Tatlin štampao taj plakat na nemačkom. ‘Srpska umetnost je mrtva, živela umetnost Raše Todosijevića’, što je u stvari i kontradikcija, jer ja sam Srbin, a srpska umetnost je mrtva, živeo ja...”, rekao je Todosijević.

Škart

Todosijević je rekao i da se nada da na mnogo mesta može doći do malih pomaka i do jedne nove organizacije kulturne svesti, koja bi dovela do aktuelizacije moderne umetnosti.

“Ako se i dalje budemo držali zlatnih 50-ih, zlatnih 60-ih, zlatnih 70-ih. godina, to će biti objektivna kočnica, ne za mene, nego za mlade umetnike, koji su takođe prisutni na ovoj izložbi”, rekao je Todosijević, dodajući da je zato srećan što je, uprkos lošim okolnostima, jedna mala grupa ljudi u KCB-u i Oktobarskom salonu došla do ideje o pokretanju kolekcije.

Jamesdin, Sveti oci, 2002.

Radove za Kolekciju OS poklonili su i Ana Adamović, Aleksandrija Ajduković, Radoš Antonijević, Antea Arizanović, Aleksandar Dimitrijević, Dušica Dražić, Aleksandar Jestrović Jamesdin, Nataša Kokić, Žolt Kovač, Goranka Matić, Vladimir Nikolić, Vladimir Perić, Mileta Prodanović i grupa Škart.

Radoš Antonijević, Dugo putovanje u Evropu, 2009-12.

Reč je o umetnicima koji su učestvovali na izložbama OS od kada je postao međunarodna manifestacija pre osam godina.

U tom periodu na Oktobarskom salonu izlagalo je više od sto domaćih i 300 stranih umetnika, koji su predstavili oko hiljadu dela savremene umetnosti.

Mileta Prodanović, Umetnik koji ne citira Dišana nije umetnik I, 2007.

Izložba Kolekcije OS biće otvorena do 19. novembra u novom izložbenom prostoru KCB-a “Podroom”.

Uporedo sa tom postavkom, u Likovnoj galeriji KCB-a otvorena je izložba italijanske umetnice Roze Barba, dobitnice nagrade KCB-a na 51. Oktobarskom salonu 2010. godine. 

Reč je o instalaciji “Free Post Mersy Tunnel”, skulpturalno-zvučnom radu koji simbolizuje gradski život, ali i život ljudskog organizma, a sačinjen je od isprepletanih metalnih cevi, industrijskih tuba koje nose zvuk liverpulske ulice. Taj rad je pre dve godine, uporedo sa učešćem Roze Barba na 51. OS, bio izložen na liverpulskom Bijenalu.

Barba nije prisustvovala otvaranju izložbe, koju je moguće obići do 9. novembra.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r