• Search form

25.07.2024 | 15:16

U trci za Srce Sarajeva 54 filma

U trci za Srce Sarajeva 54 filma

Jubilarni, 30. Sarajevo film festival (SFF), koji će biti održan od 16. do 23. avgusta, prikazaće 54 filma u konkurenciji za nagrade, od kojih će čak 19 imati svetsku premijeru, saopštili su 24. jula organizatori.

U četiri takmičarske selekcije igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma, devet filmova će imati međunarodnu premijeru, tri evropsku, 23 regionalnu i tri bosanskohercegovačku, saopštili su 24. jula organizatori 30. SFF, koji će prikati i petnaestak filmova u programima U fokusu i Open Air.

Publika će time, kako je istaknuto, dobiti najprecizniju sliku filmske umetnosti u Jugoistočnoj Evropi, Ukrajini i Južnom Kavkazu danas, regionima koji su istovremeno u žiži i na margini svetske pažnje, a SFF im pruža jedinstvenu priliku za dublje razumevanje svih nijansi iskustava s geopolitičke i umetničke margine koje često nedostaju u sklapanju kompleksne slike današnjice.

"Srce Sarajeva je u proteklih 20 godina, otkako se dodeljuje, postalo zaista vredna filmska nagrada koja amplificira glasove iz ove regije i približava ih svetskoj javnosti, i verujemo da će tako biti i ovaj put“, izjavio je direktor SFF-a Jovan Marjanović.

Selekcioni tim, pod vođstvom kreativne direktorke Izete Građević, pogledao je čak 940 filmova: 190 dugometražnih igranih, 280 dokumentarnih i 470 kratkih i studentskih filmova.

Izbor takmičarskih programa 30. SFF-a urađen je u skladu sa zadatkom koji smo sebi kao festival postavili u vreme kada je pokrenut, izjavila je Izeta Građević i naglasila da su te selekcije posvećene novim autorima, originalnim pričama i konceptima.

"U našoj takmičarskoj areni, po ustaljenoj praksi, uvek smo spremni na kreativni rizik, uz filmove i autore čiju su vrednost ove godine prepoznali najveći svetski filmski festivali: Kan, Berlin, Venecija, našli smo mesta i za nekoliko novih naslova, nekoliko svetskih premijera za koje verujemo da im je mesto upravo u takvoj selekciji", istakla je ona i podsetila da je takmičarski program SFF-a posvećen filmovima iz široke regije Jugoistočne Evrope, koju odlikuju šarolike filmske prakse i tradicije, raznolikost u izboru tema, filmskog jezika i kreativnih afiniteta.

"Zahvaljujući upravo bogatstvu raznovrsnosti, može se reći da naši takmičarski programi i ove godine predstavljaju veliki filmski svet današnjice u malom“, istakla je ona.

Selektorka Takmičarskog programa igranog filma Elma Tataragić odabrala je devet filmova, od kojih će dva imati svetsku premijeru, uključujući jedavn van konkurencije, te jedan evropsku, a šest regionalnu.

"Ovogodišnja selekcija je istovremeno i pozivnica ali i uputstvo, mogućnost i restrikcija, obećanje i pretnja, sigurno mesto, ali i izazov. Autorke i autori osam filmova u konkurenciji i jednog filma izvan konkurencije na različite načine izražavaju zabrinutost za svet danas, juče i sutra. Selekcija je polifonija različitih i raznovrsnih perspektiva o ratu, historiji, ljubavi, izdaji, o krhkoj budućnosti ali i večnoj ljudskoj potrebi za pripadanjem. Ovom selekcijom pozivamo vas da razmislite o ambivalentnosti sadašnjeg sveta koji izgleda da nikada nije bio fragilniji“, izjavila je Elma Tataragić.

Svetsku premijeru imaće film srpskog reditelja Vuka Ršumovića "Među bogovima", koprodukcija Srbije, Italije i Hrvatske, kao i "Majka Mara" Mirjane Karanović, drugi rediteljski potpis proslavljene glumice, koji će biti prikazan van konkurencije, a koprodukcija je Srbije, Slovenije, Švajcarske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Luksemburga.

Evropsku premijeru imaće "Porodična terapija" Sonje Prosenc (Slovenija, Italija, Hrvatska, Norveška, Srbija), a regionalne premijere imaće filmovi "Arkadija" Yorgosa Zoisa iz Grčke, "Redakcija" Romana Bondarchuka iz Ukrajine, "Selo pokraj raja" saudijsko-austrijskog reditelja Moa Harawea, "Sveti elektricitet" Tata Koteshivilija iz Gruzije, "Tri kilometra do kraja sveta" Emanuela Pârvua iz Rumunije, "Velika sedmica" Andreia Cohna iz Rumunije.

Žirijem Takmičarskog programa igranog filma predsedavaće američki reditelj i scenarista Pol Šreder, a čine ga i glumac Sebastian Cavazza iz Slovenije, rediteljka, scenaristkinja i montažerka Una Gunjak iz BiH, finski reditelj i scenarista Juho Kuosmanen i glumica i producentkinja Noomi Rapace iz Švedske.

Selektorka Takmičarskog programa dokumentarnog filma Rada Šešić odabrala je 21 naslov, od kojih je 19 u konkurenciji za nagrade, a tu selekciju nazvala je "pecanje u reci vremena".

"Ovaj metod, kreativno primenjen u velikom broju izabranih filmova, nudi jedinstvenu autorsku perspektivu korištenja protoka vremena, bilo kroz izuzetan arhivski materijal ili rafinirano filmsko posmatranje. Dokumentaristi time nude publici uzbudljivo osećajno iskustvo i podstiču na razmišljanje. Ovo je i godina ličnih priča; polovina selekcije reflektuje krajnje personalno ili intimno porodično, no kroz suptilno predočen mikro svet ogleda se zapravo i uzbudljivi, često provokativan makro svet okruženja, političkih previranja, socijalnih borbi. Kratki dokumentarci odvažno donose kreativno prožimanje filmskih stilova i otvaranje granica dokumentarne teksture ka drugim žanrovima", rekla je Rada Šešić, ističući čak sedam talentovanih debitantkinja iz regije JIE čiji će "hrabri i nadasve originalni filmski izrazi obeležiti ovu dokumetarističku godinu“.

Žiri za dokumentarne filmove čine osnivačica i kreativna direktorkaa Freemantleove dokumentarne produkcije Undeniable Mandy Chang iz SAD, osnivač i direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Ji.hlava Marek Hovorka iz Češke i reditelj, scenarista i producent Wang Xiaoshuai iz Kine.

U selekciji su "Biang Biang Express" Nikole Stojanovića iz Srbije, koji će imati svetsku premijeru, kao i "Tatina uspavanka" Lesie Diak iz Ukrajine i "Tvoj život bez mene" Anne Rubi iz Mađarske, te "Praslovan" Slobodana Maksimovića iz Slovenije/Hrvatske, koji će biti prikazan van konkurencije za nagrade.

Međunarodne premijere imaće "Galeb" Davida Lušičića iz Hrvatske, "Heterotopija" Nikole Nikolića iz Srbije, "Loxy" Dimitrisa Zahosa i Thanasisa Kafetzisa iz Grčke, "Naša deca" Silvestara Kolbasa iz Hrvatske i "Ono što zahtevamo od kipa je da ne se pomera" Daphné Hérétakis iz Grčke, dok će evropsku premijeru imati dokumentarac "Povratak u Jasenovac" Admira Rahmanovića iz Bosne i Hercegovine.

Regionalne premijere imaće filmovi "Alice On & Off" Isabele Tent iz Rumunije, "Bol" Ivana Faktora iz Hrvatske, "Cent'anni" Maje Prelog iz Slovenije,"Između delikatnosti i nasilja" Şirin Bahar Demirel iz Turske, "Komadići leda" Marie Stoianove iz Ukrajine, "... Ned, Tassot, Yossot…" Brigitte Weich iz Austrije, "Paviljon 6" Gorana Devića iz Hrvatske i "Slika za pamćenje" Olge Chernykh iz Ukrajine, dok će domaće premijere imati filmovi "Kao bolesno žuta" Norike Sefa sa Kosova, "ko će pokucati na vrata mog doma" Maje Novaković iz Srbije, te "Bekim Fehmiu" Valmira Tertinija iz Albanije, koji je van konkurencije.

Elma Tataragić tradicionalno je odabrala i kratke filmove u konkurenciji - njih 12, od kojih će četiri imati svetsku premijeru.

"Ova godina donosi uzbudljivu selekciju kratkometražnih filmova koji se takmiče za Srce Sarajeva. Nije neobično da odabranih 12 filmova donosi izuzetno raznovrsne pristupe i svetove sa temama koje su potpuno različite. No, bez obzira na raznovrsnost, sve autorke i autori postavljaju pitanja identiteta, budućnosti i perspektive u današnjem krhkom svetu. I ono što je možda najvažnije, ovi filmovi donose dašak slobode i u izrazu, a i u odnosu prema svetu", mavela je Elma Tataragić.

Žiri Takmičarskog programa kratkog filma čine producentkinja Anamaria Antoci iz Rumunije, rediteljka Flora Anna Buda iz Mađarske i reditelj i producent Burak Çevik iz Turske.

Selektorka studentske konkurencije Asja Krsmanović najavila je 15 filmova, od kojih će devet imati svetsku premijeru.

Među odabranim filmovima su i tri animirana i jedan dokumentarni. Selekciju odlikuje tematska i stilska raznovrsnost radova, ali i spremnost da se rizikuje, ne pristaje na kompromise, i istovremeno suvereno vlada filmskim jezikom. Od klasičnih problema odrastanja (pa i onih kasnih koje neke od likova uhvate tek u tridesetima), preko porodičnih drama, pitanja identiteta i migracija (ekonomskih i onih uzrokovanih ratovima), klasnih podela, rodno zasnovanog nasilja, toksičnosti muško-ženskih, ali i porodičnih i prijateljskih odnosa, pa sve do nekih kompleksnijih pitanja čovjekovog postojanja, njegove veze sa prirodom te neminovnog razmišljanja o smrti i kraju sveta (bukvalnom ili onakvom kakvim ga znamo), ta selekcija pokazuje svu širinu tema kojima se mladi autori/ke bave, izjavila je Asja Krsmanović.

Takmičarski program obuhvata filmove i autorke/e iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova, Severne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r