• Search form

27.05.2012 | 13:12

Trijumf slovenačke Snežane

Trijumf slovenačke Snežane

Slovenački Mini teatar osvojio je Gran pri 19. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, koji je završen 26. maja svečanom dodelom nagrada, a predstavio je u takmičarskom programu 23 predstave iz 15 zemalja.

Gran pri je dodeljen Mini teatru za predstavu “Snežana”, za koju je nagrađen i reditelj Marek Bečka, dok je specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena španskoj predstavi “Kamen po kamen” El Teatra de L´Home Dibuixat iz Kasteljon de la Plane.

Pet ravnopravnih nagrada za glumačko majstorstvo dobili su ansambli predstava Kamen sreće” Pozorišta mladih Republike Sakhe iz Rusije, “Čarobnjak iz Oza” Pozorišta za decu i mlade iz Makedonija, te Julija Rita Krucso i Sabo Balaž za uloge u predstavi “Gabi i deda koji leti” Pozorišta lutaka “Ciroka” iz Mađarske, kao i Irina Vjeretnova za ulogu u predstavi “Mala roda i strašilo” Belgorodskog državnog pozorišta lutaka iz Rusije.

Nagrada za najbolju scenografiju dodeljena je Marijeti Golomehovoj za presdtavu “Vuk i sedam jarića u muzeju bajki” Dječjeg pozorišta Republike Srpske iz BiH.

Nagradu za najbolju originalnu muziku dobio je Bendek Darvaš za predstavu “Gabi i deda koji leti”.

Za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka nagrađen je Viktor Nikonjenko za predstavu “Medved” Kostromskog regionalnog pozorišta lutaka iz Rusije.

Nagrade pobednicima uručili su selektor i direktor Festivala Slobodan Marković i predsednik žirija, akademik Luko Paljetak iz Hrvatske.

Na ceremoniji svečanog zatvaranja nastupili su glumački ansambli iz dve predstave prikazane u okviru zvanične selekcije - “Muvina svadba” (Dramsko pozorište “Na levoj obali”) iz Novosibirska i “Mala roda i strašilo” (Belgorodsko državno pozorište lutaka) iz Belgoroda, a pred punom salom scene “Jadran” nastupila su i deca iz Omladinskog kulturno-umetničkog društva iz Subotice.

Žiri 19. subotičkog festivala za decu činili su, osim književnika i reditelja Luke Paljetka, i reditelj Jevgenij Ibragimov iz Rusije, profesor Edvard Majaron, reditelj, lutkar, pedagog i violončelista iz Slovenije, reditelj Oleg Žugžda iz Belorusije i dramski pisac Igor Bojović iz Srbije.

Uoči ceremonije zatvaranja, u Galeriji Otvorenog univerziteta posetioci su imali priliku da vide radove polaznika radionice vizuelnih umetnosti koju je održao Robert Grinvud, koosnivač trupe Sun Ergos - A Company of Theatre and Dance iz Kanade. Ritam crtežima dali su polaznici plesne radionice koju je održao Grinvudov kolega Dejna Lubki iz pozorišne trupe Sun Ergos.

Kanadski umetnici predstavili su se i kao glumci i autori pozorišne predstave inspirisane legendama severnoameričkih urođenika “Svet kojota” koju su, van konkurencije, izveli poslednjeg festivalskog dana.

I ove godine osnovna odlika festivalskog repertoara bila je raznovrsnost formi i pristupa, pa su tako Subotičani i njihovi mališani, kao i brojni gosti iz sveta, imali priliku da prate klasične lutkarske dečje predstave poput dirljive bajke o prijateljstvu i podršci, mjuzikle sa modernim, originalno napisanim songovima, poput “Čarobnjaka iz Oza” makedonskog Pozorišta za decu i mlade, zatim dramske predstave kakva je “Slavuj i kineski car” kikindskog Narodnog pozorišta, ali i postdramsko pozorište lutaka zasnovano na klasičnim bajkama, poput pobedničke predstave “Snežana” Mini teatra.

Pored predstava duboko ukorenjenih u tradiciji i kulturi zemalja iz kojih dolaze, kakva je lutkarska vrteška “Velika noć” Kairskog pozorišta lutaka, posetioci su imali priliku da zavire i u duboko lični i proživljeni svet individualaca kakav je postapokaliptična bajka “Prljavo krilo” Čileanca Davida Zuazole.

Iako je veliki prostor, kao i svake godine, dat zemljama sa dugom tradicijom lutkarstva, kao što su Rusija koja se ove godine predstavila sa pet različitih produkcija ili Poljska, kojoj je posvećen poseban program, subotički festival je širom otvorio vrata i sasvim mladim pozorištima i umetnicima, kakvi su predstavnici String teatra iz Velike Britanije.

Pored brojnih radionica u okviru pratećeg programa, važno mesto je imao i 4. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, na kojem je, pod moderacijom akademika, prof. dr Henrika Jurkovskog iz Poljske, učestvovalo 17 svetskih pozorišnih stručnjaka.

Svakodnevno je organizovan i program “Trgovi i ulice”, u okviru kojeg su nastupile brojne dečje plesne, pozorišne i muzičke grupe.

Predstavljeno je i više izdanja knjiga na temu stvaralaštva za decu, među kojima je bilo i delo ovogodišnjeg dobitnika nagrade “Mali princ” Luke Paljetka, kome je bilo posvećeno posebno tematsko veče, kao i Donki Špiček, takođe dobitnici “Malog princa”.

Subotički festival pozorišta za decu zvanično je manifestacija od nacionalnog značaja za Srbiju, a sredstva za njegovo održavanje obezbeđuju Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine i Grad Subotica, dok značajnu podršku pružaju ambasade i strani kulturni centri.

Svi festivalski programi su besplatni.

Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r