Stacion na udaru vlasti
Stacion – centar za savremenu umetnost u Prištini dobio je nalog kosovskog Ministarstva kulture, omladine i sporta da se hitno iseli iz prostora Muzeja Kosova koji koristi od 2006. godine. Stacion smatra taj zahtev direktnim političkim napadom Ministarstva, čiju je odluku oštro osudila i Mreža nezavisnih umetničkih i kulturnih institucija RRIPAK, koja smatra da je reč o političkoj osveti ministra kulture i zamenika premijera Kujtima Šalje (Shala) zbog kritika koje je Stacion upućivao na njegov račun povodom drastičnog smanjenja budžeta za savremenu umetnost i marginalizovanja nezavisne scene.
Pozivajući kosovskog premijera Isu Mustafu da razmotri rad ministra kulture, RRIPAK je naveo u saopštenju da zahtev za iseljenje Staciona u roku od svega par dana predstavlja nastavak kontinuiranih aktivnosti Ministarstva kulture, omladine i sporta protiv aktera nezavisne scene.
Ultimatum Ministarstva Stacionu, kako je naveo RRIPAK, predstavlja i kršenje slobode govore i izražavanja na Kosovu, zbog čega poziva premijera da razmotri rad ministra kulture koji od početka mandata “ozbiljno ugrožava većinu javnih i nezavisnih institucija u oblasti umetnosti i kulture na Kosovu i čini rad slobodnih umetnika nemogućim”.
Stacion je 4. septembra popodne dobio pisani nalog Ministarstva kulture da do 7. septembra u 14 sati napusti prostorije koje koristi već devet godina. Zahtev Ministarstva stigao je u jeku priprema izložbe njujorškog umetnika čileanskog porekla Alfreda Žara (Jaar) u Stacionu, koji je do kraja godine najavio i izložbe Pilvija Takale i Adriana Pacija.
Smatrajući da zahtev Ministarstva kulture predstavlja primer ekstremnog mešanja politike u kulturu i umetnost, Stacion je rešio da ne napušta prostor u kojem će 9. septembra biti održana i konferencija za novinare mreže RRIPAK, čiji je jedan od osnivača.
Ocenjujući da je cilj Ministarstva da stopira rad nezavisnih institucija umetnosti i kulture, te da centralizuje, uspostavi političku kontrolu i instrumentalizuje kosovsku kulturnu i umetničku scenu, koja se time našla u najvećoj krizi od 1999. godine, Stacion je naveo u saopštenju da je reč o nastavku politike koja preti da ukine prostor za civilno društvo na Kosovu, što je u suprotnosti sa vladinom Strategijom za saradnju sa civilnim društvom 2013-2017, kao i sa proklamovanim ciljem Kosova da razvije demokratski sistem vladavine i aspiracijama da postane deo Evropske unije.
Stacion je izrazio posebnu zabrinutost zbog načina ophođenja Ministarstva prema tom centru – jezikom i diskursom nalik onima koji se koriste u borbi protiv kriminalaca, što pokazuje kako ministar Šalja tretira slobodne umetnike i nezavisne institucije.
Stacion je objavio i detaljnu hronologiju događaja koji su prethodili zahtevu Ministarstva da se hitno iseli iz prostora koji pripada Muzeju Kosova.
Prema tim podacima, umetnički direktor Staciona Albert Heta je i direktor Muzeja Kosova Skender Boštrakaj (Boshtrakaj) započeli su krajem juna prepisku koja je trebalo da vodi zadovoljenju interesa obe institucije i normalnom funkcionisanju njihovih programa. Stacion pritom napominje da je ministar Šalja u junu postavio Boštrakaja na mesto direktora Muzeja Kosova bez javnog konkursa, koji predviđa Zakon o kulturnim institucijama. Boštrakaj je pritom do tada radio u Ministarstvu kulture, i bio u komisiji koja je osnovana da bi ispitala ugovor Staciona i Muzeja Kosova o korišćenju prostora.
Istovremeno, Ministarstvo je započelo istragu trošenja sufinansirajućih sredstava dodeljenih nezavisnim organizacijama koja je, kako navodi Stacion, trebalo da ih kriminalizuje, nakon što su zatražile smenu ministra Šalje zbog odluke da akterima nezavisne scene gotovo u poptunosti uskrati budžetska sredstva.
Heta napominje da je Stacion prethodno (16. juna) dobio od Ministarstva kulture dopis u kojem je navedeno da Muzej Kosova ima mogućnost da dozvoli Stacionu nastavak korišćenja Kamene kuće, na osnovu novog ugovora koji treba da važi od 1. januara 2015. godine za period od tri do pet godina. U istom dopisu je navedeno i da nema pravnih i drugih prepreka za produženje ugovora Staciona i Muzeja Kosova, a između ostalog, navedeno je čak i da je ta mogućnost predviđena zbog značaja programa Staciona za vizuelnu scenu Kosova.
Dopis je sadržao, međutim, i neke stavke koje su za Stacion bile neprihvatljive. Između ostalog, Stacion bi dobio mogućnost da predloži predlog programa koji bi razmotrio Muzej Kosova, odnosno Ministarstvo. Stacion je naveo da ne može da prihvati da Muzej Kosova ocenjuje njegov program.
Stacion je, inače, dobiojao za svoj program podršku Ministarstva kulture od 2008. godine, što je ono čak i isticalo, budući da je to bila prva takva podrška nekoj nezavisnoj instituciji. Stacion ove godine nije dobio finansijsku podršku Ministarstva, uprkos pozitivnoj oceni komisije koju je obrazovalo. Stacion stoga smatra da je stavka u dopisu prema kojoj bi Muzej Kosova, odnosno Ministarstvo kulture, trebalo da ocenjuju program tog centra zapravo prevara.
Dopisom je predviđeno i da Stacion, u slučaju da njegov program bude negativno ocenjen, mora da napusti prostor koji koristi u roku od 30 dana od dana dobijanja odluke, odnosno najkasnije do 31. decembra 2015. Takođe, dopisom Ministarstva predviđeno je da Stacion mora momentalno da napusti prostor koji koristi ukoliko ne podnese izveštaje i druge informacije o realizaciji svog programa. Stacion je i tu odredbu odbacio kao neprihvatljivu, ocenjujući da je preteća, arbitrarna i pristrasna.
Ponovivši da ne vidi nijedan opravdani razlog da ne nastavi da koristi dosadašnji prostor, Stacion smatra da na drugoj strani postoji samo politički cilj ministra Šalje da opstruiše rad i misiju tog centra i dovede u pitanje opstanak celokupne vizuelne umetničke scene Kosova.
Stacion je podsetio i da je kosovska savremena umetnička scena ove godine već drastično ugrožena odlukama ministra Šalje, budući da je za njene programe predviđeno svega 26.000 evra, za razliku od prošle, kada je za vizuelnu umetnost izdvojeno 108.000 evra.
Ministarstvo kulture pritom, osim što nije podržalo program Staciona ove godine, još nije uplatilo ni sredstva koja su odobrena za projekte tog centra u 2014.
Stacion - centar za savremenu umetnost osnovali su 2006. godine umetnik i dizajner Albert Heta i arhitekta Vala Osmani kao prostor za umetnike, arhitekte, teoretičare, dizajnere, kritičare i druge aktere posvećene sagledavanju i problematizovanju relevantnih izazova savremenog društva aktivnim, kritičkim i emancipatorskim pristupom. Program Staciona fokusiran je na lokalnu umetničku praksu, ali je posvećen i regionalnim, evropskim i globalnim procesima. Osim izložbi, prezentacija i debata, Stacion je pokrenuo i rezidencijalni program, u saradnji sa Gradskom galerijom Ljubljane.
Takođe, Stacion je osnivač mreže RRIPAK, čije je sedište u tom centru za savremenu umetnost.
(SEEcult.org)