Srpski PEN zabrinut zbog položaja kulture
Srpski PEN centar izrazio je zabrinutost zbog “sve veće javne i medijske marginalizacije književnosti i kulture”, zbog čega će zahtevati prijem svoje delegacije kod ministra kulture Ivana Tasovca.
Na redovnoj izbornoj skupštini, na kojoj je izglasan novi Upravni odbor Srpskog PEN centra, održana je temeljna rasprava o položaju savremene književnosti i kulture, na osnovu koje je odlučeno da se zahteva prijem kod ministra kulture na razgovor o nekim od ključnih problema.
Skupština je zaključila i da dva osnovna pravca delovanja PEN moraju biti afirmisanje srpske književnosti u zemlji i svetu i odbrana prava i sloboda izražavanja, saopštio je Srpski PEN.
Skupština je pozdravila odluku o osnivanju Balkanske prevodilačke nagrade “Cveta Kotevska” koja je ustanovljena pod pokroviteljstvom Balkanske PEN mreže.
Novi UO Srpskog PEN centra čine: Mihajlo Pantić, Vida Ognjenović, Vladimir Kopicl, Gojko Božović, Zoran Paunović, Vladislav Bajac, Neda Nikolić Bobić, Laslo Blašković, Arpad Vicko, Velimir Kostov, Bratislav Milanović i Miodrag Raičević.
Na konstitutivnoj sednici UO za predsednicu Srpskog PEN centra ponovo je izabrana Vida Ognjenović, dok su za potpredsednike izabrani Gojko Božović i Zoran Paunović, a za generalnog sekretara Neda Nikolić Bobić.
Odata je i pošta članovima Srpskog PEN centra preminulim između dve skupštine: Mirko Đorđević, Svetlana Velmar-Janković, Andrej Mitrović, Predrag Palavestra, Miodrag Pavlović, Saša Hadži-Tančić, Jovan Ćirilov, Dobrica Ćosić i Voja Čolanović.
Na Skupštini su predstavljeni novi članovi Srpskog PEN centra: Dejan Ajdačić, Živorad Nedeljković, Srđan Tešin, Marko Sosič, Goran Stanković, Enes Halilović i Radivoj Šajtinac.
Srpski PEN centar sada ima 108 članova u zemlji i 10 u inostranstvu.
(SEEcult.org)