Spomenik deci Sarajeva
Spomen obeležje deci ubijenoj u Sarajevu za vreme rata 90-ih svečano je otkriven 9. maja u sarajevskom Velikom parku na Dan pobede nad fašizmom, a emotivnu ceremoniju, u prisustvu mnogih roditelja žrtava i drugih građana, pratila je i sirena za uzbunu. Studentkinja Muzičke akademije Ivana Ogranić odsvirala je na violončelu "Adagio" Tomasa Albinonija, a učesnici osnovnih škola i dečji horovi otpevali su pesmu vojvođanskog kantautora Đorđa Balaševića "Samo da rata ne bude".
Spomen obeležje deci ubijenoj u Sarajevu za vreme rata 90-ih svečano je otkriven 9. maja u sarajevskom Velikom parku na Dan pobede nad fašizmom, a emotivnu ceremoniju, u prisustvu mnogih roditelja žrtava i drugih građana, pratila je i sirena za uzbunu.
Studentkinja Muzičke akademije Ivana Ogranić odsvirala je na violončelu "Adagio" Tomasa Albinonija, a učesnici osnovnih škola i dečji horovi otpevali su pesmu vojvođanskog kantautora Đorđa Balaševića "Samo da rata ne bude".
Počast dečjim ratnim žrtvama polaganjem venaca ukazali su i član Predsedništva BiH Haris Silajdžić, gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen i drugi gradski zvaničnici i predstavnici opština i udruženja, a cveće su položili i članovi Udruženja roditelja ubijene dece opkoljenog Sarajeva 1992-1995, koji su najavili i realizaciju projekta ispisivanja imena ubijene dece, prenela je RTV BiH.
Imena ubijene dece biće ispisana na sedam mesinganih valjaka, kao simbol sedam patuljaka, sedam brežuljaka ili sedam planina.
Spomenik je urađen prema idejnom rešenju skulptora Mensuda Keče, koji ga je sa drugim umetnicima radio više od godinu dana.
Kečo je izrazio zadovoljstvo okončanjem projekta i otkrivanjem njegovog rada upravo na Dan pobede nad fašizmom.
"Ovo što smo uradili je građanska opcija i evropska stvar, umetnost, kultura i spomenik i sve ono što ovaj grad treba da ima", pourčio je Kečo.
Prema njegovim rečima, stope dece izlivene u mesingu predstavljaju stope dece koja su rođaci poginulih, a staklena skulptura u središtu spomenika predstavlja i majku i dete, plamen koji je zaleđen, kao nedovršenu kulu u pesku, uz vodu kao simbol života i čistoće.
Bronza je, inače, dobijena topljenjem više od devet tona čaura od metaka i granata koje su pale ili ispaljene na Sarajevo.
Dan pobede nad fašizmom, koji je i Dan Evrope, obeležen je širom BiH nizom manifestacija, a u Sarajevu je održan i maraton "Trkom u Evropu", koji je okupio više od 400 takmičara iz zemlje, Srbije, Hrvatske i Slovenije.
(SEEcult.org)