• Search form

17.07.2012 | 10:50

Škola sloboda i aktivizma

Škola sloboda i aktivizma

Letnja škola civilnih sloboda i aktivizma počela je 16. jula u Sarajevu, u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava BiH, a okuplja 30 učesnika iz desetak gradova koji će se upoznati sa oblastima tranzicione pravde, ljudskih prava, identiteta, stereotipa i predrasuda, te aktivizma, dekonstrukcijom jezika mržnje, kao i sa lokalnom upravom i ustavnim uređenjem BiH.

Škola ima za cilj ima da zbliži učesnike i poveže ih sa profesionalnom zajednicom predavača i partnerskih nevladinih organizacija koje takođe rade na ohrabrivanju pozitivnih promena u Bosni i Hercegovini.

Kroz predavanja relevantnih predavača iz raznih oblasti, polaznici će prolaziti i kroz brojne simulacije, radionice i iskustveno učenje.

Među učesnicima Letnje škole, koja traje do 3. avgusta, našli su se polaznici iz Travnika, Orašja, Sanskog Mosta, Bihaća, Cazina, Sarajeva, Banjaluke, Mostara i Pala, a program je organizovan u prostorijama Centra za kulturnu i medijsku dekontaminaciju u Kampusu Univerziteta u Sarajevu.

Novina u odnosu na prošlu godinu je program mentorisanja tokom kojeg prošlogodišnji učesnici, zajedno s profesorima, iznose predavanje kako bi više saznali o temi na koju su se prijavili i kako bi postali edukatori vršnjaka.

Prošlogodišnji polaznici, kako je saopšteno, pomogli su i organizovanje ovogodišnjeg programa, čime su dobili dodatnu stimulaciju za aktivno učešće u građanskom društvu.

Inicijativa mladih za ljudska prava BiH nastavlja tim projektom kontinuiran rad na građanskom obrazovanju mladih, razvijanju njihovog kapaciteta za kritičko mišljenje o okruženju i podsticanju njihovog aktivnog angažovanja u promenama u društvu.

Juče je u Sarajevu, u prostorijama Centra za kulturnu i medijsku dekontaminaciju u Kampusu Univerziteta u Sarajevu u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava BiH počela druga

Letna škola civilnih sloboda i aktivizma deo je projekta “Građanin/ka, to sam ja”, podržanog od organizacije Civil Rights Defenders.

YIHR BiH radi na izgradnji novih veza među mladima u Bosni i Hercegovini, posebno uključujući podeljene zajednice. Organizacija ohrabruje i podržava mlade da se zalažu za socijalnu i političku akciju o pitanjima koja su za njih bitna. To uključuje i promociju kulture sećanja o ratu u BiH 1992-1995, zalaganje za zaštitu ljudskih i manjinskih prava, te promovisanje pitanja u vezi sa integracijom BiH u EU i demokratizacijom BiH i regije zapadnog Balkana.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.