• Search form

13.04.2017 | 13:38

Sabrane istorije

Sabrane istorije

Slovenački umetnik Vuk Ćosić, jedan od veterana interneta i međunarodno priznati klasik internet umetnosti, predstavlja se u Galeriji Filodrammatica u Rijeci izložbom “Sabrane istorije” koja je delimična retrospektiva njegovog opusa rađenog primarno za internet, a obuhvata i dva galerijska rada.

Ćosić je jedan od pionira net.art-a, pokreta nastalog sada već daleke 1994. godine, dok je internet još bio novotarija sa kojom se većina ljudi tek počela hvatati u koštac. Danas široko poznati i prihvaćeni pojam pripisuje se Ćosiću, označavajući određeni tip umetničkih radova i vizuelnih intervencija koje, umesto tradicionalnih galerijskih i muzejskih sistema, biraju internet za mesto proživljavanja estetskih iskustava.

Izložba “Sabrane istorije” predstavlja delomičnu ili ortogonalnu retrospektivu radova Ćosića, koji je svoje pionirske net.art radove izlagao na Venecijanskom i Havanskom bijenalu, te u mnogim galerijama širom sveta.

Izložba obuhvata seriju radova Official History of net.art koja sadrži čuvene projekte History of Art for the Airports, Net.art Classics, ASCII History of Moving Images, ASCII History of Art for Blind i Compressed History of Film. Osim tih radova, koji su rađeni primarno za internet, izložba predstavlja i dva Ćosićeva galerijska rada – History of Arts for the Intelligence Community i Very Deep ASCII.


  History of Art for the Airports

Ćosićeve pionirske net.art radove karakteriše upotreba ASCII kodova, low-tech estetike, on se bavi ekonomijom, ekologijom i arheologijom medija, prostorima secišta između teksta i kompjuterskog koda, upotrebom praznog prostora i razmaka kao segmentima informacije, fluidnom prirodom i beskonačnim prilagođavanjem digitalnog sveta.

BiBiSi je povodom Ćosićevih radova naveo svojevremeno da je zaobilaženje tradicionalnih metoda stvaranja i predstavljanja umetničkih dela osiguralo njemu i njegovim kolegama oznaku radikala, a mnogim njihovim radovima kultni status.

Njujork tajms je ocenio da Ćosićeva dekonstrukcija klasičnih ostvarenja podstiče gledaoce na shvatanje kako novomedijska umetnost mora da napusti staromedijske modele, istovremeno tražeći od digitalnih umetnika ponovno razmatranje pretpostavke da se visokotehnološka umetnost mora oslanjati na najsavremenija oruđa visoke tehnologije.

Artforum je primetio da je krunski slučaj krađe identiteta bio trenutak kada je “slovenački umetnik i zloćko Vuk Ćosić web stranicu Documenta X klonirao u Documenta Done”.

Rođen u Beogradu, koji je napustio početkom 90-ih, Ćosić je suosnivač je Ljubljanskog digital medialaba (Ljudmila), Nettime-a i konsultantske firme Case Sensitive.

Izlagao je u galerijama širom sveta (ICA, London; Whitechappel, London; Beaubourg, Pariz; Manifesta, Cirih; ICC, Tokio; Kunsthalle, Beč; Digitalni Artlab, Tel Aviv; ZKM, Karlsrue; Ars Electronica, Linc; postmasters, Njujork; Friedricanum, Kasel; Reina Sofia, Madrid; Garage, Moskva; Cabaret Voltaire, Cirih…), te držao predavanja u Boburu u Parizu, Gugenhajmu u Veneciji, Thing u Njujorku, kao i na festivalima, umetničkim školama i univerzitetima u Stokholmu, Los Anđelesu, Čikagu, San Francisku, Liverpulu, Veneciji, Lincu, Barseloni…

Ćosićev rad je predmet brojnih završnih radova na univerzitetima u Rimu, Sao Paolu, Lidsu, Mančesteru, Briselu, Trstu itd, kao i značajnih publikacija na temu novih medija (MIT press, Thames & Hudson, Tate, Taschen, Baltic itd.).

Osim kao autor brojnih net.art projekata, poznat je i kao web strateg koji je vodio timove ključnih projekata slovenačkog onlajn prostora, te kao autor komunikacijske strategije i član tima Evropske prestolnice kulture - Rijeka 2020.

Izložba “Sabrane istorije” u Filodrammatici, u organizaciji Drugog mora, biće otvorena do 5. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r