Region kakav treba da bude
Inicijativa mladih za ljudska prava organizuje 19. maja u Beogradu konferenciju “Region kakav treba da bude: Unapređenje regionalne saradnje mladih”, koja je posvećena razmatranju mogućnosti za uspostavljanje zvaničnog programa razmene za mlade Zapadnog Balkana.
Inicijativa želi da doprinese formiranju Unije mladih Zapadnog Balkana – inicijativi Vlade Srbije da se na prostoru bivše Jugoslavije i Albanije formira posebno telo čiji bi mandat bilo intenziviranje komunikacije među mladima u cilju razbijanja predrasuda.
Konferencija će, kako je najavljeno, okupiti više od 40 organizacija iz cele Srbije koje godinama rade na sprovođenju prekograničnih programa razmene mladih. One će napraviti spisak preporuka za vladu koje će sadržati informacije o institucionalnim i drugim preprekama sa kojima se susreću u svom radu u regionalnim okvirima, i ponuditi neka od mogućih rešenja.
Takođe, biće predstavljene dobre prakse omladinske saradnje u regionu i Evropi, sa posebnim akcentom na napore koje pojedine škole, univerziteti, lokalne samouprave, kao i brojne organizacije civilnog društva ulažu u sprovođenje programa u zemljama bivše Jugoslavije sa idejom da se mladim ljudima omogući da se sretnu sa vršnjacima iz okruženja.
Konferenciji će prisustvovati relevantne organizacije iz Srbije koje se bave regionalnom saradnjom mladih, predstavnici međunarodne zajednice i eksperti iz oblasti regionalne saradnje, kao i predstavnici Francusko-nemačke kancelarije za mlade koja je poslužila kao glavna inspiracija za uspostavljanje programa razmene za mlade u zemljama bivše Jugoslavije.
Regionalna mreža Inicijative mladih za ljudska prava posvećena je uspostavljanju zvaničnog mehanizma za međuetičku i prekograničnu razmenu mladih u regionu Zapadnog Balkana. Zbog turbulentne istorije Zapadnog Balkana tokom 20. veka, a naročito nasilnog procesa raspada bivše Jugoslavije, zvanična saradnja zemalja regiona još nije adekvatno razvijena. Inicijativa smatra da je stoga važno stvoriti uslove da se kreiraju nove veze među mladim posleratnim generacijama i da im se omogući da stiču lično iskustvo o susedima koje će biti oslobođeno stereotipa nasleđenih iz zvaničnih narativa, izveštavanja medija i obrazovnih sistema.
Konferencija u hotelu Falkensteiner (Bulevar Mihajla Pupina 10k) organizovana je u okviru projekta “Asocijacija za regionalnu razmenu mladih” koji Inicijativa mladih za ljudska prava sprovodi uz podršku Evropske komisije.
Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.
Memorandum o posvećenosti uspostavljanju regionalnog programa razmene mladih, koji je početkom godine usvojila regionalna mreža Inicijative mladih za ljudska prava, može se preuzeti OVDE.
(SEEcult.org)