• Search form

29.10.2018 | 18:54

Raspadanje na svim nivoima

Raspadanje na svim nivoima

Predstava “Sprovod u Terezijenburgu”, prema istoimenoj priči Miroslava Krleže, u dramatizaciji i režiji Anđelke Nikolić, biće premijerno izvedena u Bitef teatru 31. oktobra u formi tragikomične muzejske ture čiji je predmet sahrana glavnog junaka, ali i kraj Austrougarske monarhije.

Koincidencija je da je 31. oktobra tačno sto godina od zvaničnog kraja Austrougarske. Reč sprovod iz Krležinog naslova odnosi se na sahranu glavnog junaka, mladog oficira i talentovanog doktora matematike Ramonga Gejze 1906. godine u provincijskom gradu Terezijenburgu, ali može da se odnosi i na sprovod Austrougarske monarhije, na kraj jedne velike zajednice koji se u trenutku dešavanja ove priče već naslućivao, rekla je Anđelka Nikolić 29. oktobra na konferenciji za novinare u Bitef teatru, koji je koproducent predstave sa pozorištem “Kostolanji Deže” iz Subotice, gde će “Sprovod” biti izveden 6. novembra.

Anđelka Nikolić je rekla da je tema predstave i kraj jedne ljubavne priče, trougla između pukovnika Varoniga, njegove žene Olge Glembaj Varonig i mladog oficira Gejze, ali i “sprovod lepote, istine i talenta”.

“Krleža na maestralan način povezuje sudbinu pojedinca, krah intimnog i psihološkog u nama sa raspadima na drugim nivoima, na društvenom i na političkom planu. Na sudbini našeg mladog junaka reflektuju se svi ti neuspeli pokušaji da se isprave krive Drine i da se živi istinito”, rekla je Anđelka Nikolić, koja Krležinu priču doživljava i lično. “Za mene je, osim što je kao velika književnost inspirativno i kao pozorišni zadatak impresivno štivo, ova priča prilično autobiografska. Doživljavam je lično. Kroz ovaj proces više puta sam se naježila od toga koliko je aktuelna”, rekla je autorka.

Što se tiče predstave, pomenula je neke replike zbog kojih je “srećna što je Krleža tako dobar pisac, a nesrećna što te rečenice toliko odjekuju”. Kao primer je navela: “Nama ne treba nikakvih talenata” ili “Najoportunije je ćutati i dalje služiti”.

Anđelka Nikolić je izjavila da za temu predstave vezuje i najnoviju situaciju u Narodnom pozorištu u Beogradu, nakon smene Željka Hubača.

Podsećajući da je pre dve godine bila član Upravnog odbora NP, koji je pisao predsedniku države, ministru kulture i medijima, sa argumentima o nezakonitosti uprave u Narodnom pozorištu, Anđelka Nikolić je rekla da su ta pisma i ti navodi ostali bez efekta i kod nadležnih i kod javnosti, pa je UO dao ostavku.

“Dve godne kasnije ja sam nesrećna što se to dogodilo, ali i srećna što istina ima to divno svojstvo da je teška za sakriti, da ona curi, migolji, probija se tako da je danas to ponovo tema… U ovom trenutku naše kolege iz Narodnog pozorišta biju neku bitku za istinu, za zakon, za nešto što je vladavina razuma, koju mislim da treba da podržimo i na ovom skupu. Važna je solidarnost”, istakla je Anđelka Nikolić.

Uloge u predstavi “Sprovod u Terezijenburgu” tumače srpski i mađarski glumci Marija Bergam, Boris Kučov, Gabor Mesaroš i Bojan Žirović.

U predstavi se govori srpski, mađarski, hrvatski, nemački, pa i japanski jezik, uz titlovani prevod.

Anđelka Nikolić je pomenula da je pre nekoliko godina režirala u pozorištu “Deže Kostolanji” i da je to bilo “fenomenalno iskustvo rada sa mađarskim glumcima”.

“Poznato je da je mađarsko pozorište u Srbiji izuzetno vitalno i kvalitetno. Mađarske predstave gostuju u Beogradu, a meni je bilo važno da se u jednoj predstavi sretnu glumci sa dva jezička podneblja, da učimo jedni od drugih”, rekla je Anđelka Nikolić.

Marija Bergam je kazala da je Olga intrigantna osoba koju je teško definisati. “Krležina priča je izuzetno književno delo, a tokom mukotrpnog rada na predstavi otvarala su se i nova saznanja i osećanja”, dodala je ona.

Subotički glumac Boris Kučov (koji igra Gejzu) izjavio je da su se svi borili sa karakterima.

“Priča je složena, pa su takvi i likovi. Puno puta smo tokom procesa postavljali sebi pitanja ko su ti ljudi, zašto donose te odluke koje donose. Rad je bio zahtevan, ali smo lepo sarađivali i mislim da smo ipak našli istinu tih karaktera, a da ćemo tokom igranja otkrivati i nove istine”, izjavio je Kučov, dodajući da mu je bilo interesantno što prvi put igra, kako je rekao, i na srpsko-hrvatskom jeziku.

Gabor Mesaroš je istakao da obožava Krležu, kao i da je ekipa predstave bila lepa i vredna. “Moj lik Kalaj Bandi, Gejzin drug je čovek kakvih ima mnogo i danas. Deluje kao muški ideal, a ispostavi se da je zapravo izdajnik”, dodao je on.

Bojan Žirović je rekao da je rad na ovom tekstu i u ovoj ekipi bio uživanje. “Pukovnika Varoniga vara žena, raspada mu se država, prevare ga i neki japanski mangupi, a on pokušava da skupi konce, da uspostavi sistem vrednosti”, kazao je o svom liku Žirović.

Autorka scenografije i kostima je Olga Mrđenović, muzički saradnik Draško Adžić, koreografkinja Aniko Kiš, dramaturškinje Isidora Milosavljević i Kornelija Goli, dizajner svetla Nikola Zavišić, saradnik za video Miroljub Vladić.

Predstava evocira atmosferu Austrougarske pred njen krah i traga za odgovorima na pitanja: zašto pametniji popušta, a gluplji pobeđuje i vlada -  nekad i sad, a u našim krajevima izgleda uvek, i kako to da umetnička dela preživljavaju, i čak su predmet divljenja, dok se umetnici i naučnici ponižavaju i vređaju, mrtvi i živi sahranjuju.
U tragikomičnoj muzejskoj turi gledaoci će moći da se upoznaju sa artefaktima iz oblasti vojne i političke istorije našeg podneblja, ali i sa intrigantnim detaljima iz života kontroverzne Krležine junakinje i junaka.

Osim toga, kako je navedeno u programu, imaće priliku da iskuse život u velikoj zajednici naroda koja se raspada, učeći po koju reč na hrvatskom, mađarskom, nemačkom ili japanskom jeziku, kao i da uživaju u degustaciji srednjoevropskih vina i projektovanju sopstvenog životnog kreda i/ili zastave.

Direktor Bitef teatra Miloš Latinović istakao je da je ovaj projekat amalgam tradicionalne forme i onoga što se zove bitefovska predstava.

“Bitef teatar je krenuo u tranziciju kako bi svoj repertoar približio Bitef festivalu. To nam je plan od sledeće godine, ali sa ovom predstavom to već potcrtavamo”, rekao je Latinović.

Prve reprize predstave “Sprovod u Terezijenburgu” u Bitef teatru biće 8. i 26. novembra.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r