• Search form

24.10.2019 | 23:34

Protestni početak 12. Festivala animiranog filma Banjaluka

Protestni početak 12. Festivala animiranog filma Banjaluka

Međunarodni festival animiranog filma “Banjaluka 2019” počeo je 24. oktobra prvi put bez svečanog otvaranja, u znak protesta zbog izostanka odgovarajuće finansijske podrške nadležnih.

Organizatori Festivala odlučili su se na takav potez kako bi upozorili da se tradicionalne filmske manifestacije u Republici Srpskoj ne mogu održavati krajnje minimalnim finansijskim sredstvima. Ministarstvo prosvete i kulture RS, kako su saopštili, pomoglo je 12. izdanje tog festivala sa svega 13.000 KM (oko 6.500 evra).

Direktor Festivala Goran Dujaković rekao je da se kroz tu manifestaciju reflektuje celokupna situacija u kulturi RS. “Sa 13.000, koliko nam je dalo Ministarstvo prosvete i kulture RS, nemoguće je napraviti jedan ovakav festival. U situaciji smo da iz godine u godinu dobijamo sve više filmova na konkurs, a sve manje novca za organizaciju”, istakao je Dujaković.

Na konkurs Festivala pristiglo je, inače, 540 animiranih filmova iz 51 zemlje, a u takmičarski program uvršćen je 51 naslov, uz 17 filmova u dečjem takmičarskom programu i 45 u programima Panorama.

Publika je prve festivalske večeri imala priliku da pogleda prvi blok filmova u takmičarskom programu, koji će ocenjivaće žiri koji čine Bajko Hromalić iz Hrvatske, Saša Rakezić - Aleksandar Zograf iz Srbije i Tanja Šljivar iz Bosne i Hercegovine.

Festivalska maskota

Festival će biti nastavljen 25. oktobra Dečjim takmičarskim programom, te EX YU panoramom i filmovima u konkurenciji za nagrade, a publika će imati priliku da pogleda i animiranu seriju “Inspektor Maska”.

Ta prva animirana serija na prostoru Jugoslavije biće prvi put prikazana kompletna, restaurisana u dva bloka. Trinaest epizoda, snimljenih 1962-1963. godine, postiglo je veliki uspeh i u produkcionom smislu osposobilo "Zagreb film" za složenije projekte tog tipa, na prvom mestu za realizaciju "Profesora Baltazara", čija je proizvodnja započela krajem 60-ih godina.

Radnja u seriji “Inspektor Maska” uglavnom se vrti oko ozloglašene bande Prehlađenog Džoa koja, u zavisnosti od epizode, izvodi pljačke ili otmice značajnih osoba, ali ih u tome sprečava "Inspektor Maska" koji se stalno prerušava u razne kostime kako bi mogao pratiti i pohvatati bandu.

Zagrebačka škola animiranog filma biće predstavljena i izborom dečjih animiranih filmova "Čarobni svijet animacije", u okviru kojeg će biti prikazani radovi majstora poput Dušana Vukotića, Zlatka Grgića, Darka Kreča, Borisa Kolara, Norberata Nojgebauera, Lea Fabijana, Davora Međurečana i Radivoja Gvozdanovića.

U okviru pratećeg programa, biće predstavljena i selekcija savremenog portugalskog animiranog filma, koju je priredio António Costa Valente. Takođe, u okviru programa "Emile Awards 2018" (nagrada za najbolje evropske animirane filmove) biće prikazano devet animiranih filmova, nagrađenih u različitim kategorijama.

Festival "Banjaluka 2019“ priređuje i retrospektivu filmova nedavno preminulog bosansko-hercegovačkog animatora Jurinka Rajiča, direktora Festivala animiranog filma u Neumu (NAFF). Zahvaljući Rajiču, prvi banjalučki animatori su još 2006. godine učestovali na radionicama animiranog filma u Neumu, a poslednjih godina i u Mostaru. Veliko iskustvo u animaciji koje je sticao u studijima "Kroacia filma", radeći na prvim jugoslovenskim dugometražnim animiranim filmovima "Čudesna šuma" i "Čarobnjakov šešir", uspešno je prenosio na generacije najmlađih polaznika, od kojih su se mnogi kasnije gradili i kao samostalni autori animiranog filma. U okviru retrospektive, biće prikazano deset kratkih animiranih filmova nastalih od 2000. do 2014. godine.

Biće predstavljeno i strip izdanje "Ohrabrenja" kultnog srpskog strip autora i člana ovogodišnjeg žirija Saše Rakezića, u izdanju "Devete dimenzije" iz Banjaluke.

Pored Banjaluke, svi takmičarski programi biće paralelno prikazani do 28. oktobra i u Trebinju, u okviru saradnje sa trebinjskim Kulturnim centrom.

Festival “Banjaluka 2019” podržalo je Ministarstvo prosvete i kulture RS i Kancelarija specijalnog predstavnika Evropske unije (EUSR) u Bosni i Hercegovni, koja poslednjih nekoliko godina finansira štampanje kompletnog promotivnog materijala.

Festivala animiranog filma “Banjaluka” već nekoliko godina se suočava sa neodgovarajućom institucionalnom podrškom, pa su organizatori iz Asocijacije za vizuelne umetnosti “Fenix Art” početkom 2018. godine prvobitno odlučili da ga ne održe, ali je 11. festivalsko izdanje ipak realizovano u oktobru 2018.

Tradicija filmske animacije u Banjaluci počela je još krajem 60-ih godina 20. veka, a već 1971. godine u tom gradu održan je Majski festival animiranog filma Banjaluka 71, prvi te vrste na prostoru Jugoslavije.

Ulaz na sve projekcije 12. festivalskog izdanja u Cineplexxu “Palas” i u Kulturnom centru Trebinje je besplatan.

Festivalski sajt je banjalukanima.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r