• Search form

06.12.2011 | 12:04

Predavanja Balibara i Ferarisa

Predavanja Balibara i Ferarisa

Institut za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) u Beogradu organizuje od 8. do 10. decembra međunarodnu konferencijuOd terora do ekstremnog nasilja”, a među učesnicima su i francuski filozof i vodeći neomarksista u Francuskoj Etjen Balibar (Etienne Balibar) i profesor ontologije Mauricio Feraris (Maurizio Ferraris) iz Torina, koji će održati posebna predavanja.

Balibar, profesor emeritus na prestižnom univerzitetu Pariz X i redovni profesor na kalifornijskom univerzitetu Irvajn, održaće najpre 7. decembra predavanje u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, na temu “Građanski univerzalizam i njegove unutrašnje isljučivosti: pitanje antropološke razlike”.

Razgovor sa Balibarom, nakon predavanja, vodiće Petar Bojanić i Edvard Đorđević, a moderator je Marjan Čakarević.

Balibar će i otvoriti konferenciju IFDT-a 8. decembra u Narodnoj biblioteci Srbije - predavanjem “Rađanje sveta bez gospodara? Nakon Imperije, tržišta”, na kojem će izneti najnovija razmišljanja o problemu suverena.

Jedan od najuticajnijih filozofa i društvenih teoretičara današnjice i autor ili koautor nekoliko značajnih knjiga, Balibar je diplomirao je na Ecole Normale Superieure i na Sorboni u Parizu i doktorirao na Univerzitetu u Nijmegenu (Holandija). Bio je učenik i sledbenik Luja Altisera, kod koga je slušao kurs o Marksovom “Kapitalu” i bio jedan od koautora zbornika “Kako čitati Kapital” (1965, prevod na srpski 1975).

U kasnijim radovima Balibar govori o suprotstavljenosti Marksovog istorijskog materijalizma sa kritičkom teorijom koju počinje da razvija u “Kapitalu”, posebno kada je reč o kategoriji “rada”, koji u kapitalizmu dobija oblik svojine.

Poslednjih godina fokus Balibarovog rada je Evropa, odnosno evopski identitet, granice, odnosi između nacija i nadnacionalne tvorevine, odnos između ljudskih i građanskih prava, teror i radikalni oblici nasilja…

Član je Lige za prava čoveka (Pariz), sa posebnim interesom za prava migranata i azilanata. Ko-osnivač je Fakulteta izraelsko-palestinskog mira i vršilac dužnosti predsedavajućeg Udruženja Jan Hus u Francuskoj.

Osim zbornika “Kako čitati kapital?”, koji je napisao sa Altiserom, u Srbiji su objavljene i njegove knjige “Neomarksizam i ekonomija” (1987) i “Mi, građani Evrope” (2003).

Odvojeno od konferencije IFDT-a, Balibar će, u organizaciji Fakulteta za medije i komunikacije, učestvovati 8. decembra na FKM-u na promociji svoje knjige “Nasilje i civilnost”, objavljene u izdanju Centra za medije i komunikacije i Multimedijalnog instituta MAMA iz Zagreba (original: Étienne Balibar, Violence et Civilite, Les Editions Galille, Paris, 2010), kao i na okruglom stolu na temu “European Construction at Final Crisis?”.

Učesnici okruglog stola biće i Obrad Savić, Jovan Čekić i Jelisaveta Blagojević (FMK), kao i Petar Milat i Tomislav Medak (MAMA, Zagreb).

Na konferenciji IFDT-a, koja će 9. i 10. decembra biti nastavljena u prostorijama tog instituta (Kraljice Natalije 45), biće razmotren problem nasilja kao paradoksalno konstitutivni pojam moderne političke filozofije koji je uvek već pretpostavljen kao ono što treba potisnuti, držati na distanci, civilizovati kako bi se omogućilo njegovo Drugo: država, društvo ili sloboda.

Među učesnicima konferencije je i profesor ontologije na Univerzitetu u Torinu Mauricio Feraris, koji će 9. decembra u NBS održati predavanje “Šta je mobilni telefon?".

Feraris je kolumnista “Republike" (La Repubblica), glavni urednik časopisa “Rivista di Estetica” i jedan od ko-urednika časopisa “Critique”.

Bio je direktor Collège International de Philosophie, redovni je član Italian Academy for Advanced Studies in America, kao i Alexander von Humboldt fondacije. Bio je gostujući profesor na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales u Parizu i mnogim evropskim i američkim univerzitetima.

Objavio je više od hiljadu tekstova i 40 knjiga, kao što su “Istorija hermeneutike” (1988), “Racionalna estetika” (1997), ali i “Gde si? Ontologija mobilnog telefona” (2005) koja je dobila nagradu Castiglioncello nagradu za filozofiju.

Za celokupno delo dobio je 2008. godine nagladu Viaggio a Siracusa.

Nedavno je objavio “Dokumentalnost. Zašto je nužno ostavljati tragove” (Laterza, 2009), “Rekonstrukcija dekonstrukcije” (Bompiani, 2010) i “Duša i iPad” (Guanda, 2011).

Među učesnicima konferencije najavljeni su i Guillaume Sibertin-Blanc sa Univerziteta Tuluz 2, Catherine Coquio sa Univerziteta Pariz 8, Bertrand Ogilvie sa Univerziteta Pariz X, Rada Iveković sa Univerzitea Sent Etjen, Antoine Janvier sa Univerziteta Lijež, Sandro Chignola sa Univerziteta Padova, Markus Gabriel iz instituta za filozofiju Univerziteta Bon, pisac Igor Štiks iz Hrvatske, koji predaje na Univerzitetu u Edinburgu, Lewis R. Gordon sa Univerziteta Templ u Filadelfiji, Jelena Vasiljević sa Instituta za filozofiju Univerziteta u Beogradu, Costas Douzinas sa Birkbek koledža Univerziteta u Londonu, Peter Klepec iz Naučno-istraživačkog centra Slovenačke akademije nauka i umetnosti (ZRC SAZU), Roberto Esposito sa Univerziteta u Napulju, Guillaume Sibertin-Blanc sa Univerziteta u Tuluzu…

*U PRILOGU: Program konferencije "Od terora do ekstremnog nasilja"

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r