Počinje BELEF
Beogradski letnji festival (BELEF) svečano će početi 2. jula na Trgu republike koncertom grupa J.U.S.T i Beogradskog Jazz Trija, kao i izložbom “Terratorija” u javnim prostorima, a do 31. jula predstaviće raznovrstan muzički, pozorišni i vizuelni program koji će delom biti održan u Univerzitetskom selu Belvil, povodom Univerzijade.
Beogradski letnji festival (BELEF) svečano će početi 2. jula na Trgu republike koncertom grupa J.U.S.T i Beogradskog Jazz Trija, kao i izložbom “Terratorija” u javnim prostorima, a do 31. jula predstaviće raznovrstan muzički, pozorišni i vizuelni program koji će delom biti održan u Univerzitetskom selu Belvil, povodom Univerzijade.
Na svečanom otvaranju BELEF-a, Beogradski Jazz Trio, koji čine renomirani muzičari Goran Potić (gitara), Milan Pavković (kontrabas) i Miodrag Đino Maljoković, doajen beogradske džez scene, premijerno će izvesti muziku sa novog albuma “I Love You”. Poseban izazov predstavljaće njihova saradnja s potpuno drugačijim muzičkim stilom grupe J.U.S.T, koju su 2002. godine osnovali Hana Vučićević (vokal) i Boris Krstajić (klavijature), a prvi album "Searching" objavila je 2003.
Izložba “TERRAtorija”, koja će biti otvorena do kraja BELEF-a na Trgu republike, u Knez Mihailovoj ulici i naselju Belvil, predstavlja skulpture od terakote nastale u saradnji sa umetničkom kolonijom Terra iz Kikinde.
Više od sto studenata umetničkih akademija, izabranih na konkursu, kao i nekoliko već afirmisanih umetnika, realizovali su te skulpture u okviru pet jednonedeljnjih radionica u koloniji Terra, prema unapred pripremljenim i prihvaćenim skicama, a više od hiljadu radova biće postavljeno po gradu tokom BELEF-a, uključujući i pojedine izloge.
Kao i prošle godine, po završetku BELEF-a, deo figura biće poklonjen dečjim obdaništima, osnovnim školama i medicinskim ustanovama.
Skulpture od terakote prošle godine su delom uništene, tokom protesta pristalica haškog optuženika Radovana Karadžića na Trgu republike, ali je veliki deo sačuvan zahvaljujući organizatorima BELEF-a, pa su tokom protekle godine poklonjene određenim ustanovama, u produžetku tog projekta (TERRatorija - Umetnost darivanja).
Idejni okvir vizuelnog programa BELEF-a nadovezuje se na inicijativu započetu prošle godine, kada je umetnički direktor festivala takođe bio umetnik Dorijan Kolundžija.
Nastavljajući da istražuje mogućnosti savremene umetničke produkcije u javnom prostoru, BELEF i ove godine ima u fokusu grad - kao temu i element za intervencije, istraživanja i interpretaciju, a umetnost se nudi najširoj publici uz potpuno zaobilaženje galerijskih prostora.
Prema selekciji Milice Pekić i Ane Adamović, vizuelni program baziran je na dva osnovna segmenta koja sa različitih aspekata tretiraju potencijal umetničkog rada u javnom prostoru - s jedne strane, bavi se potencijalom savremene slike i skulpture u preoblikovanju identiteta grada, a s druge strane, programima “Korzo” i “Sajberkinematografija”, istražuje arhivu istrorije razvoja grada kroz autentičnu video i foto dokumentaciju.
Tri projekta trebalo bi da ostave permanentni trag na strukturi grada - izrada nekoliko murala na centralnim gradskim lokacijama, oslikavanje zida Sportskog centra “Olimp” kroz predstavljanje regionalne street art scene i postavljanje arhivske fotografske izložbe na gradskim fasadama.
Skulpture od terakote nastale u okviru projekta “Terratorija”, skulpture od selotejpa umetnika Mark Jenkinsa, intervencije na fasadama umetnika Blek Le Rata i ulične video projekcije arhivskih snimaka grada predviđene projektom “Sajberkinematografija”, treba da angažuju i ispune javne prostore grada i postanu deo njegovog svakodnevnog života tokom jula.
Specijalni deo vizuelnog programa BELEF-a biće BelgrADe Festival, odnosno izložba “Art Directors Club Evrope” u Galeriji New Moment.
Muzički program BELEF-a, u selekciji Željka Kerlete, obuhvatiće i spektakularni koncert legendarnog Karlosa Santane na Kalemegdanu 11. jula, a predstaviće i muzičare iz Nigerije, Engleske, Japana, Etiopije, Francuske, Turske i Amerike, uklapajući se multikulturalnošću sa Univerzijadom.
Jedna od najvećih atrakcija biće “Seun Kuti & The Egypt 80” iz Nigerije, najmlađi sina Fela Kutija, koji je preuzeo kompletan originalni očev bend, ne menjajući zvuk i sledeći dosledno tradiciju afro-bita, za razliku od brata Femija koji je ipak malo modernizovao Felin zvuk.
Šon Kuti je nedavno objavio debi album i ovo mu je prva promotivna turneja, a pojaviće se na BELEF-u s kompletnim bendom od 19 članova.
Drugu vrstu atrakcije pružiće japanski bend Soil & Pimp, pod čijim je uticajem stvoren čak i novi stil: džez-pank ili metal-džez.
Ljubitelji latino muzike imaće priliku da uživaju na koncertu Snowboy & The Latin Section iz Londona. Snowboy je legenda sa Acid Jazz etikete i takozvani ambasador britanskog latina, a neki ga nazivaju najboljim belim perkusionistom na svetu.
Među učesnicima je i otac etiopskog džeza Mulatu Astatkue, koji je studirao muziku u Londonu i na Berkliju, kao i novo i perspektivno ime londonske scene Ashley Thomas, turski bend Baba Zula, kao i najveće džez ime sa ovih prostora na svetskoj sceni, pored Duška Gojkovića - pijanista Larry Vućkovic, koji već dugi niz godina živi u San Francisku.
Pozorišnji program BELEF-a, čiji je selektor britanski reditelj Pol Marej (Paul Murray), koncipiran je tako da izvede publiku na ulice, a počeće 4. jula performansom Dah teatra “Ne/vidljivi grad” u autobusu na trasi 26, u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević.
Predstava “In/Visible City” Dah teatra, jednog od dobitnika ovogodišnje nagrade Erste fondacije za društvenu integraciju, reflektuje pozitivne aspekte kulturnih i nacionalnih razlika, kao i istoriju gradova koje su stvarale mnoge nacije.
Osnivač BELEF-a je Grad Beograd, a organizator Belef centar.
Autorka vizuelnog identiteta ovogodišnjeg BELEF-a je Isidora Nikolić.
Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)