Pet nivoa pet razgovora
Kraljevina Koreta, dugogodišnji umetnički projekat Vojislava Klačara, predstavlja 17. maja u Kulturnom centru Beograda umetnički rad “Pet nivoa pet razgovora” koji podrazumeva dramski tekst i tumačenje likova iz Korete - svojevrsno otelotvorenje utopije. Uloge će, osim Klačara, imati i reditelj Vlatko Ilić, kustoskinja Maja Ćirić, glumac Nikola Vujović i glumica Tamara Krcunović.
Ujedno će biti objavljeni rezultati XI parlamentarnih izbora u Kraljevini Koreti - multidisciplinarnom radu koji je Klačar započeo uoči prvih višepartijskih izbora u Sloveniji ranih 90-ih, stvorivši fiktivni državni aparat sa sopstvenom parlamentarnom istorijom i organizacijom, partijama i koalicijama, njihovim programima, članovima, specifičnim pitanjima i problemima koji se rešavaju složenim mehanizmima odlučivanja…
Umetnički rad “Pet nivoa pet razgovora” dr Svetolika Plesnika i dr Marije Polek prvi je rad iz tematskog kruga Kraljevine Korete koji je utemeljen u njenom fiktivnom kosmosu - sa dramskim tekstom i glumcima koji tumače likove iz Korete. Kao i dosadašnja izvođenja Korete, i ovo je u disciplinarnom smislu koncipirano kao ambivalentno, s tim što se kreativni proces umnogome zasniva na procedurama dramskog stvaralaštva (tekst, reditelj, glumci), iako u potpunosti ne napušta oblast vizuelnih umetnosti (kustoskinja).
Predstavljanje rada javnosti tokom njegovog nastajanja odigrava se u cilju preispitavanja dodeljenih uloga (kako učesnika, tako i publike) i generisanja prostora za izraze koji prave razliku u odnosu na aktuelne modele kulturalnog organizovanja.
Kraljevina Koreta prikazivana je na samostalnim i grupnim izložbama, a od 2007. godine realizovan je i niz javnih izvođenja Korete (Beograd, Lajpcig, Berlin).
Autor Kraljevine Korete Vojislav Klačar doktor je umetnosti u oblasti višemedijske umetnosti. Dobitnik je nagrade za osobenu kreativnu inovaciju iz fonda “Miloš Bajić”. Autor je publikacija “X Parlamentarni izbori u Kraljevini Koreti” (2008) i “Formiranje IX Vlade Kraljevine Korete” (2007).
Koretu je izlagao na 47. Oktobarskom salonu, a među njegovi radovima su i “Formiranje X Vlade Kraljevine Korete” (HAU, Berlin), “Osnivanje III Univerziteta u Kraljevini Koreti” (Lajpcig) i “Parlamentarna Istorija Korete” (BELEF).
Reditelj Vlatko Ilić, doktor nauka u oblasti teorije umetnosti i medija, dobitnik je specijalne Sterijine nagrade za režiju (2007). Autor je knjige “Uvod u novu teoriju pozorišta” (Nolit/Altera, Beograd, 2010), a predaje na Fakultetu umjetnosti (Podgorica) i Novoj akademiji umetnosti (Beograd).
Kustoskinja Maja Ćirić, doktor nauka u oblasti teorije umetnosti i medija, dobitnica je nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku, Dedalus / Independent Curators nagrade za istraživanje u oblasti kustoskih praksi (Njujork), CEC ArtsLink nagrade za nezavisni projekat (Njujork) i ISCP kuratorske nagrade (Njujork).
Komesar je Paviljona Srbije na 55. Bijenalu umetnosti u Veneciji, gde je proteklih dana učestvovala u postavljanju izložbe sa umetnicima Vladimirom Perićem i Milošem Tomićem koji će se predstaviti izložbenim projektom “Nema ničega između nas”.
Glumac Nikola Vujović radi u pozorištu, na filmu i televiziji. Među njegovim predstavama su: „Cipele od kengurove kože“ u Beogradskom dramskom, „Mletački trgovac“, „Italijanska noć“, “Bolest porodice M.“, „Sanjari“ i „Zamak“ u Jugoslovenskom dramskom, „DNK“ u Ateljeu 212, „Bog je DJ“ u Malom pozorištu „Duško Radović“… Osvojio je nekoliko nagrada u pozorištu i učestvovao na više evropskih filmskih i pozorišnih festivala.
Glumica Tamara Krcunović završila je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu i Conservatoire National Superieur d Art Dramatique u Parizu. Igrala je u mnogobrojnim predstavama i filmovima u Beogradu i Parizu - u komadima klasičnog repertoara (Šekspir, Čehov, Vilijams, Dostojevski) i autorskim projektima V. Ilića i V. Klačara, O. Frljića, S. Spahić.
(SEEcult.org)