• Search form

10.05.2024 | 23:12

Obeleženo 180 godina Narodnog muzeja Srbije

Obeleženo 180 godina Narodnog muzeja Srbije

Narodni muzej u Beogradu obeležio je 10. maja svečanom akademijom 180 godina postojanja, a tim povodom priredio je izložbu crteža evropskih umetnika iz svoje bogate zbirke.

Ministar kulture Srbije Nikola Selaković istakao je na svečanosti da Narodni muzej predstavlja “apsolutno jednu od temeljnih ustanova moderne Srbije”, a naveo je i da je delio sudbinu srpskog naroda.

Prema njegovim rečima, Narodni muzej pokazuje koliko su bitne institucije koje su zadužene da kulturu jednog naroda čuvaju, neguju, da je grade i unapređuju.

“Taj posao je u našem rodu srpskom nezamisliv bez Narodnog muzeja. Stoga je zadatak svih nas koji smo u današnjem vremenu zaduženi da vodimo brigu o čuvanju, razvoju i o izgradnji srpske kulture, ali i našeg nacionalnog bića, naročito u nekoj njihovoj duhovnoj dimenziji, da institucije negujemo, podržavamo, da ih gradimo, da nastavljamo tamo gde su naši prethodnici stali”, poručio je Selaković, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Narodni muzej, koji je 15 godina bio zatvoren zbog odlagane rekonstrukcije, završene 2015. godine, danas beleži, prema rečima Selakovića, višecifrene brojke posetilaca na godišnjem nivou, što ne znači, kako je dodao, da je posao završen, već još mnogo toga treba da se uradi.

Kao jedan od “imperativnih zadataka” Ministarstva kulture, na čijem je čelu nepunih nedelju dana, Selaković je naveo ponovno otvaranje Galerije fresaka kako bi javnosti bila dostupna jedna od najlepših galerija likova svetaca nastalih u periodu od 12. do 15. veka.

Ministar  je naglasio da Narodni muzej predstavlja jednu od temeljnih ustanova moderne Srbije.

“Ako pogledamo u naš nacionalni kalendar, videćemo da je 10. maj na jedan način dan golgote, zato što je na ovaj dan pre 430 godina spaljeno telo Svetoga Save na Vračaru, ali i dan Vaskrsa, jer je na ovaj dan 1844. vaskrsla srpska želja za uzdizanjem, čuvanjem i razvojem kulture kroz osnivanje našeg nacionalnog muzeja”, rekao je Selaković.

Ako se pogleda godina osnivanja Narodnog muzeja, vidi se da je to “bila godina kada je za vreme Vlade knjaza Aleksandra Karađorđevića, pre 180 godina, donet Srpski građanski zakonik, kada je sačinjen srpski nacionalni program – Načertanije, u vreme Vlade Ilije Garašanina i kada je ukazom ministra prosvete Jovana Sterije Popovića osnovan Muzeum serbski”.

Selaković je zahvalio svima koji rade u Narodnom muzeju, a na svečanoj akademiji primio je zahvalnicu u ime Ministarstva kulture.

Na svečanosti su se obratili direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić-Brešković, direktor Državnog arhiva Srbije Miroslav Perišić i upravnik Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo.

Narodni muzej je, povodom svog dana osnivanja, priredio izložbu “Tela i prostori” sa crtežima iz Zbirke stranih umetnika, među kojima su i dela Adolfa Mancela, Pjera Bonara, Edgara Dega, Pjera Ogista Renoara, Pabla Pikasa, Ela Lisickog, Moholj-Nađa, Nikolaja Reriha, Ogista Rodena, Žana Koktoa, Amadea Modiljanija i drugih najznačajnih, ali i onih manje poznatih umetnika.

Postavka sadrži 96 dela evropskih umetnika iz Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Rusije, Italije, Bugarske, Holandije i Belgije, koji su stvarali u okviru umetničkih pravaca od romantizma do klasične avangarde. Reč jeo periodu od četvrte decenije 19. veka do pete decenije 20. veka.

Pablo Pikaso, Enterijer sa tri figure, 1926.

Crteži na izložbi, kako je saopšteno, svedoče o otvorenosti i postojanom usmerenju Narodnog muzeja da sakuplja i čuva dela stranih umetnika. Zahvaljujući, pored ostalog i toj činjenici, Narodni muzej Srbije danas ima vodeće mesto među muzejima u ovom delu Evrope.

*Foto: Dario Konstantinović/MK

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r