• Search form

16.01.2014 | 14:37

NSK traži ispravke konkursa za kulturu u 2014.

NSK traži ispravke konkursa za kulturu u 2014.

Nacionalni savet za kulturu pozvao je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije da hitno objavi izmene i ispravke konkursa za projekte u kulturi u 2014. godini zbog, kako je ocenjeno, zakonskih nedoslednosti i ograničenja koja sadrže. NSK je podsetio 16. januara u saopštenju da izmene i ispravke konkursa nisu neuobičajena pojava ni u Evropskoj uniji.

Navodeći da je Ministarstvo već jednom prekršilo Zakon o kulturi - time što je konkurse objavilo 21. decembra, a ne 1. oktobra - kako je propisano, NSK je pozvao Ministarstvo da u najskorije vreme objavi izmene i ispravke konkursa i da ubuduće poštuje zakone i propise.

Povodom konkursa za oblasti kulturnog nasleđa, savremenog stvaralaštva i međunarodne saradnje, koji su otvoreni još svega pet dana - do 21. januara, NSK je konstatovao da i njihovi tekstovi i obavezni formulari sadrže “mnoge zakonske nedoslednosti i ograničenja”.

Između ostalog, u formularu se među obaveznim prilozima (samo za oblast kulturnog nasleđa, ali ne i za savremeno stvaralaštvo i međunarodnu saradnju) nalazi i obaveza dostavljanja “tri ponude za svaku od aktivnosti”.

Taj zahtev, kako je naveo NSK, nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i članom 52. (Uslovi za pokretanje nabavke), u kojem se kaže da “naručilac može da pokrene postupak javne nabavke ako je nabavka predviđena u planu nabavki naručioca i ako su za tu nabavku predviđena sredstva u budžetu Republike Srbije, teritorijalne autonomije, lokalne samouprave ili u finansijskom planu naručioca”.

Postavlja se i pitanje kako ustanova ili organizacija može da dostavi tri ponude za neku projektnu aktivnost kad postoji mogućnost da projekat uopšte ne bude odobren ili da tražena sredstva budu umanjena. Kako da ustanova ili neka organizacija uopšte pribavi tri ponude od eventualnih ponuđača, po kom osnovu da ih traži od njih, kad uopšte ne poseduje sredstva u trenutku prijavljivanja projekta na konkurs? Zašto Ministarstvo primorava učesnike konkursa da krše Zakon o javnim nabavkama i nabavljaju neke fiktivne ponude?, naveo je NSK.

NSK je pozvao Ministarstvo i da izmeni tekstove konkursa za oblasti kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva koji se odnose na obavezu dostavljanja kopije registracije podnosioca/korisnika sredstava kod nadležnog organa sa opisom delatnosti za koju je podnosilac/korisnik registrovan, kao i kopije Obaveštenja o razvrstavanju.

Napominjući da javne ustanove ne dostavljaju taj prilog, što znači da se ta obaveza uglavnom odnosi na razne organizacije, udruženja građana, fondacije i zadužbine, NSK je podsetio da je, međutim, u Uredbi o izmeni i dopuni Uredbe o sredstvima za podsticanje programa ili nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa od javnog interesa koja realizuju udruženja, koju je Vlada Srbije usvojila 25. oktobra 2013. godine, navedeno da “nadležni organi po službenoj dužnosti utvrđuju da li je udruženje upisano u registar nadležnog organa i da li se, prema statutarnim odredbama, ciljevi udruženja ostvaruju u oblasti u kojoj se program realizuje”.

Takođe, napominje NSK, u uslovima konkursa je navedeno da se kao obavezna dokumentacija traži da udruženja u kulturi, odnosno zadužbine i fondacije u kulturi, uz prijavu na konkurs obavezno dostavljaju i uverenje (potvrdu, izvod) da je udruženje, zadužbina ili fondacija upisano u registar nadležnog organa, te overenu fotokopiju izvoda iz statuta o ciljevima u oblasti kulture u kojoj se projekat realizuje. NSK ukazuje da je vladinom uredbom i to ukinuto - izričito je izbačen stav 2. člana 6, kojim je ranije traženo da udruženja dostavljaju overenu fotokopiju izvoda iz statuta.

Konstatujući da i ti zahtevi za dostavljanjem obaveznih priloga nisu u skladu sa propisima, NSK je naveo da je potvrdu tog stava dobio i od vladine Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, koja smatra da je Ministarstvo obavezno da izmeni te odredbe u konkursu.

Na iste odredbe konkursa za savremeno stvaralaštvo nedavno je u dopisu Ministarstvu kulture ukazala i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, na šta je Ministarstvo odgovorilo ocenom da konkurs nije u koliziji sa odredbama vladine uredbe. 

Analizom konkursa, NSK je ustanovio i ograničenja koja nisu u skladu sa Pravilnikom o načinu, merilima i kriterijumima za izbor projekata u kulturi koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta Srbije (Službeni glasnik RS, br. 57/10, 90/11, 61/13), koji  precizno definiše kriterijume za projekte iz oblasti kulturnog nasleđa, savremenog stvaralaštva i međunarodne saradnje. Pravilnik predviđa da projekti, koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta, moraju da ispunjavaju najmanje tri od 14 kriterijuma. Ministarstvo je, međutim, kako navodi NSK, zanemarilo postojeći Pravilnik i u samom tekstu konkursa za savremeno stvaralaštvo navelo prioritete finansiranja, a za kulturno nasleđe da će biti “podržani projekti koji se odnose na posebne ciljeve”.

Tim odredbama, navedenim u samom tekstu konkursa, sužavaju se mogućnosti prijavljivanja projekata u odnosu na merila navedena u Pravilniku, ocenio je NSK i dodao da se postavlja pitanje zbog čega Ministarstvo ne poštuje Pravilnik koji je samo donelo.

Kao primer, NSK je naveo da se u samom tekstu konkursa navodi da će za oblast bibliotečko-informacione delatnosti biti podržani projekti koji se odnose na posebne ciljeve: podsticanje znanja i edukaciju iz bibiotečko-informacione delatnosti, prezentaciju rezultata rada i istraživanja iz bibiotečko-informacione delatnosti i unapređenje bibliotečko-informacione delatnosti i osavremenjivanje opreme za obavljanje delatnosti. To znači, kako je naveo NSK, da biblioteke ne mogu da konkurišu za kulturne delatnosti (programi, književne večeri, tribine, radionice, izložbe, publikacije), koje ne pripadaju izričito oblasti bibliotečko-informacione delatnosti.

NSK je ukazao da su mnoge biblioteke u Srbiji jedini nosioci kulturne delatnosti u svojoj sredini, zbog čega ti novouvedeni uslovi u konkursu predstavljaju veliko ograničenje za sve njih.

NSK je skrenuo pažnju i da se u samom konkursnom formularu za oblast kulturnog nasleđa dva puta traže iste stvari - očekivani rezultati i merljivi pokazatelji po aktivnostima, te očekivani rezultati po svakoj aktivnosti i indikatori - pokazatelji.

“To su suštinski iste stvari (rezultati i pokazatelji) i nikada do sada nisu dva puta ponavljane u formularu, što će dodatno zbuniti sve koji se prijavljuju na konkurs”, naveo je NSK, ukazujući i da je dva puta ponovljen odeljak broj 5, pa se jednom odnosi na rezultate i pokazatelje, a drugi put na budžet, što je “očigledno greška do koje je došlo zbog površnosti sastavljača konkursa i formulara”.

NSK je napomenuo i da je u konkursu za kulturno nasleđe (ne i za savremeno stvaralaštvo i međunarodnu saradnju) navedeno da “podnosioci prijava mogu konkurisati sa najviše tri projekta”.

Navodeći da ni u jednom dosadašnjem konkursu Ministarstva nije bilo takvog ograničenja i da ono i ne bi trebalo da postoji, NSK je postavio pitanje zbog čega je uvedeno sada samo za oblast kulturnog nasleđa.

Ni u Zakonu o kulturi, niti u Pravilniku o načinu, merilima i kriterijumima za izbor projekata u kulturi, koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta, ne postoji takvo ograničenje, naveo je NSK, postavljajući pitanje pravnog osnova za njegovo uvođenje.

NSK je o zaključcima sa sednice na kojoj je 15. januara raspravljao o konkursima zvanično obavestio i Ministarstvo kulture i informisanja i Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r