Novim putevima u novu budućnost - završna diskusija
Završna diskusija međunarodnog simpozijuma “Novim putevima u novu budućnost”, posvećenog načinima na koje bi mogla biti izmenjena estetika i praksa svakodnevnog života u zemaljama Evrope, Azije i Afrike, biće održana 31. marta u virtuelnom prostoru, a okupiće stručnjake u oblasti umetnosti iz regiona Jugoistočne Evrope, Azije i Afrike.
Među učesnicima diskusije, koja će biti strimovana preko platforme e-flux stream i Fejsbuk strana partnera, najavljeni su kustoskinja Moderne galerije u Ljubljani Zdenka Badovinac, direktor Rockbund Art muzeja u Šangaju Larys Frogier, glavni kustos Times muzeja u Guangdžou Nikita Yingqian Cai, osnivačica Artcom platfore Aigerim Kapar iz Astane, pejzažni arhitekta i pisac Sinkneh Eshetu iz Adis Abebe, umetnik Robel Temesgen iz Adis Abebe, Dragan Stojmenović iz Narodne biblioteke u Boru i kustoskinja Biljana Ćirić, osnivačica platforme Šta kustosiranje može/treba da bude (WCSCD), koja je i autorka projekta “As you go… roads under your feet, towards the new future”.
Reč je o dugoročnom projektu, oslonjenom na kinesku inicijativu “Pojas i put”, koji ispituje načine na koji bi mogla biti izmenjena estetika i praksa svakodnevnog života u lokalnim kontekstima Etiopije, Srbije, Slovenije, Uzbekistana, Kine i Kazahstana.
Dosadašnja saradnja u okviru tog projekta otvorila je niz pitanja na koja, kako se pokazalo, nema lakog odgovora, a odnose se na mogućnosti horizontalne prakse među partnerima u istraživanju, mogućnosti prevazilaženja ekonomskih ograničenja, vrednovanja rada… Ta praktična pitanja pomogla su učesnicima i da skiciraju moguće načine zajedničkog rada na različitim lokacijama, posebno kada možda nema odgovarajuće infrastrukture koja bi podržala takve aktivnosti ili čak savremenu umetnost generalno. Da li je moguće govoriti o solidarnosti među tim različitim kontekstima? Ako je tako, koje termine ovaj diskurs otkriva, i kako bismo mogli početi da pristupamo tome pođednako? Da li je moguće usporiti procese (umetničke) produkcije, pružajući umetnicima i istraživačima vreme i prostor da razviju projekte koji će imati opšti i trajan uticaj na lokalnu sredinu? Kako bismo mogli da zamislimo i razvijemo drugačije rituale rada jedni sa drugima u okviru tih procesa? Diskusija će biti posvećena i pitanju pojedinačne intimnosti u uslovima pandemije (vremena u kojem se veruje da je neophodno socijalno distanciranje i razdvajanje), odnosno načina na koje je moguća transformacija kao mogućem kolektivnom imunitetu. To podrazumeva horizontalnost, međuzavisnost, pravo na neotvorenost, ali i pravo na vidljivost kao aktivan izbor.
Projekat “As you go… the roads under your feet, towards a new future” pokrenula je i osmislila Biljana Ćirić. Među istraživačkim jedinicama su WCSCD (Beograd), Moderna galerija (Ljubljana), Muzej umetnosti Rokbund (Šangaj), Muzej Tajms (Guangdžou), Artcom (Astana), Robel Temesgen i Sinkneh Eshetu (Adis Abeba) i Gradska biblioteka (Bor).
Prema navodima Biljane Ćirić, otkako je počela pandemija korona virusa, Inicijativa “Pojas i put” polako definiše novi pravac fokusiran na digitalne usluge i javno zdravlje, a te transformacije projekat će nastaviti da istražuje i razumeva u tekućoj godini.
Projekat “Novim putevima u novu budućnost” započet je u februaru 2020. godine neposredno pre proglašenja pandemije, nakon čega nastavlja da funkcioniše u novim uslovima života. Trenutne okolnosit pretvorile su projekat u mnogo više od ispitivanja Inicijative “Pojas i put” - postao je ispitivanje sopstvenog postojanja, načina na koji živimo, kako praktikujemo međuzavisnost, razliku i “rastežemo” postojeće institucionalne strukture kroz koje se krećemo.
“Naš put otvara pitanje da li ovaj novi hladni rat koji se polako odvija pred nama – izazvan pandemijom – može da stvori i podstakne veze koje nijedna država ne može da kontroliše, ali koje su nam potrebne i koje su zaista naše”, navela je Biljana Ćirić.
Prvu fazu projekta podržali su Fondacija za umetničke inicijative - FFAI, CURTAIN (Muzej umetnosti Rokbund), Austrijski kulturni forum, Kustoska praksa (Monash University Art, Design and Architecture) i stipendija programa istraživačke obuke australijske vlade.
Glavni prezenteri simpozijuma su platforma “What Could/Should Curating Do” (WCSCD) i Moderna galerija u Ljubljani.
Livestream završne diskusije simpozijuma biće dostupan 31. marta od 11 sati na platformi e-flux na Facebook stranicama WCSCD, Moderne galerije, Artcom platforme, Rockbund Art Museum, Narodne biblioteke Bor i portala SEEcult.org.
U okviru diskusije, predviđena je mogućnost pitanja i odgovora, a nije potrebna prethodna registracija.
Program se, uz apstrakte predavanja i biografije učesnika, nalazi na sajtu WCSCD, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org i u prilogu.
(SEEcult.org)