Neformalna edukacija KOD-a
Udruženje građana KOD u Beogradu, čija je misija da razvija solidarnost i stvara uslove za razvoj socijalne pravde i novog kulturnog modela odgovornog društva sa jednakim šansama i mogućnostima za sve, već pet godina organizuje programe neformalne edukacije mladih, a poslednjih nekoliko godina i niz inkluzivnih programa za sve uzraste.
Kroz kreativne radionice za mlade KOD-a, organizovane uz podršku Sekretarijata za sport i omladinu Beograda i lokalne samouprave, prošlo je više od 500 polaznika. Budući da su ti programi privlačili i pažnju drugih grupa i uzrasta, pokrenut je edukativni studio za neformalnu edukaciju građanstva u oblasti dekorativnih umetnosti, dizajna i drugih umetničkih disciplina - KOD Studio. Takođe, Udruženje KOD pokrenulo je i nekoliko inkluzivnih programa, uključujući bazar rukotvorina h.ART@fakt.
Prema rečima Gabriele Vasić, umetnice koja je na čelu KOD-a, ciljevi tog udruženja su da doprinese ekonomskom osnaživanju i društvenoj integraciji lica sa invaliditetom i nezaposlenih stručnjaka (ugroženih grupa), a u tom smislu, KOD se priključuje i inicijativama za razvoj socijalnog preduzetništva.
KOD Studio počeo je da radi u martu ove godine van matičnog prostora, a ideja je bila da se članovima Udruženja KOD omogući društvena integracija putem veština koje poseduju. Kako je najveći broj članstva u statusu nezaposlenih lica, a postoje i stručnjaci sa invaliditetom, pokrenut je serijal mini kurseva popularnih dekorativnih tehnika koje bi trebalo da predavačima omoguće izvor prihoda. Do sada je uspešno održano desetak hobi radionica dekupaž tehnike i dekoracije drvenih predmeta, a potom su pokrenuti i kursevi macramé tehnike i nakita.
Polaznici mogu biti potpuni početnici, a osim sticanja novih veština, kursevi kreativnog hobija mogu da im posluže i kao svojevrsna antistres terapija, ali i kao podsticaj razvoju lične kreativnosti i preduzetničkog duha, budući da hobi vremenom može postati i sredstvo zarade, naročito mladima i nezaposlenima.
Budući da zbog teških životnih okolnosti, većina roditelja nema mnogo slobodnog vremena da se posveti sebi, a nema ni mogućnosti da decu uključi u neke druge edukativne programe, pošto nisu besplatni, KOD Studio je ponudio mogućnost roditeljima koji pohađaju hobi kurseve da dovedu svoju decu uzrasta od sedam do 13 godina na besplatnu obuku dekorativnih tehnika, kako bi se kreativno družili sa roditeljima, ali i stekli veštine redekorisanja sopstvenog životnog ambijenta ili proizvodnje unikatnih poklona za najdraže.
Budući da se za decu tog i mlađeg uzrasta gotovo sve u Srbiji plaća, predstavnici KOD-a veruju da će roditelji uspeti da odvoje vreme za svoje mališane i omoguće im kreativnu nadogradnju.
Tokom maja i juna KOD Studio organizuje kurseve osnove dekupaž tehnike, koji vodi Olja Šumanac, zatim čvoričanja ili macramé tehnike, koji vodi Nada Nikolić, kao i kurs osnove nakita koji vodi dizajnerka nakita Zorica Matković.
KOD je, u saradnju sa ULUS-om i, pokrenuo i program “Mala škola dekoracije”, namenjen srednjoškolcima. Ti programi su besplatni za polaznike, a više o njima moguće je naći na.
Od septembra je u planu još jedan subvencionisan program u kojem će učestvovati srednjoškolci - “Muzeji kao mesta umetničke inspiracije”, kao i niz edukativnih programa za mlade koji žele da se spremaju za umetničke fakultete ili da se neformalno obrazuju u različitim kreativnim disciplinama, poput fotografije, pisanja, produkcije zvuka, grafičkog i modnog dizajna, crtanja i slikanja, arhitekture.
Među programima Udruženje KOD je i Galerija ALT koja promoviše društvenu i kulturnu kritiku kroz savremene umetničke prakse i dizajn, godišnje nagrade studenata likovnih umetnosti, uključujući i bazare rukotvorina.
Više o aktivnostima Udruženja građana KOD moguće je naći na http://kodorg.wordpress.com
(SEEcult.org)