• Search form

15.08.2019 | 14:29

Nastavak pada BU na Šangajskoj listi

Nastavak pada BU na Šangajskoj listi

Univerzitet u Beogradu (BU) nastavio je pad na prestižnoj Šangajskoj listi najboljih univerziteta u svetu, našavši se između 401. i 500. mesta, gde je i Univerzitet u Zagrebu, koji je poboljšao poziciju u odnosu na 2018. godinu, dok je Univerzitet u Ljubljani zabeležio pad, pa je sada među prvih 600. Od univerziteta u regionu, prvi put na Šangajskoj listi pojavio se Univerzitet u Splitu, našavši se između 701. i 800. mesta, slično kao i Univerzitet u Mariboru, a poziciju između 901. i hiljaditog mesta zadržao je Univerzitet u Novom Sadu.

Univerzitet u Beogradu, koji je na Šangajsku listu prvi put stupio 2012. godine, bio je 2018. među prvih 400, a 2017. i 2016. godine među prvih 300, a povodom ovogodišnjeg rangiranja, saopštio je da je to rezultat nedovoljnog ulaganja.

Prema navodima BU, njegova pozicija sada se pomerila naniže prvenstveno zbog toga što “pojedine zemlje, naročito one u Istočnoj Aziji, sve više ulažu značajna sredstva u osnaživanje i pozicioniranje svojih univerziteta”.

“Iako je Šangajska lista neformalna, stvar je prestiža biti na njoj jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta, a kriterijumi za rangiranje su: alumni dobitnici Nobelove nagrade (i srodnih disciplinarnih nagrada), nastavnici/istraživači dobitnici Nobelove nagrade (kao i srodnih disciplinarnih nagrada), broj visoko citiranih nastavnika/istraživača u okviru određene naučne oblasti, broj naučnih radova objavljenih u časopisima Science i Nature, broj naučnih radova objavljenih u časopisima sa Science Citation Index i Social Science Citation Index, akademski doprinos prema navedenim indikatorima u odnosu na broj zaposlenih”, naveo je BU povodom rangiranja koje sprovodi šangajski Univerzitet Đao Tong još od 2003. godine.

BU je podsetio ujedno u saopštenju da je nedavno potvrdio svoju poziciju u rangiranjima po naučnim oblastima u rezultatima ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2019, visoko se rangirajući u 25 naučnih oblasti od ukupno 54 u kojima su svetski univerziteti rangirani.

Kada je ušao 2012. godine na Šangajsku listu, Univerzitet u Beogradu bio je među prvih 500, potom je od 2013. do 2015. bio među prvih 400, a najbolje rangiran bio je 2016. i 2017, kada je bio između 201. i 300. mesta. Pad je zabeležen 2018. godine, kada se BU vratio na poziciju između 301. i 400. mesta.

Na Šangajskoj listi, koja je 2018. godine prvi put objavljena sa spiskom od hiljadu najboljih univerziteta (do tada je prikazivano prvih 800), i dalje je neprikosnoven Harvard, koji se nalazi na prvom mestu već 16 godina.

Pozicije prvih deset univerziteta nisu menjane u odnosu na 2018. godinu, pa među najboljima i dalje dominiraju američki - među prvih deset samo su dva van SAD – britanski Kembridž (treće mesto) i Oksford (sedmo).

Na drugom mestu i dalje je Stanford, a iste pozicije su zadržali i ostali univerziteti među prvih deset - Masačusetski institut za tehnologiju (MIT), Berkli, Prinston, Kolumbija, Kalifornijski institut za tehnologiju i Čikaški univerzitet.

U kontinentalnoj Evropi i dalje je najbolje rangiran Švajcarski federalni institut za tehnologiju (ETH) u Cirihu (19. mesto). Sledi Imperijal koledž u Londonu (23) mesto, te Univerzitet u Kopenhagenu (26. mesto, bio 29.), pa Univerzitet u Mančesteru (33. mesto). Izvestan pad zabeležio je Univerzitet Sorbona, koji je pao na 44. sa 36. mesta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r