• Search form

23.04.2013 | 22:46

Mi smo jedni drugima sve

Mi smo jedni drugima sve

Izložba kustoskinje Maje Ćirić “Mi smo jedni drugima sve” biće otvorena 25. aprila u Lančester galeriji-projektu (LGP) u Koventriju, a predstavlja radove Ivana Grubanova, Adria Julià, Vesne Pavlović, Dalije Aćin Thelander i Izvanrednog Boba (Bob Milošević).

Da li su razarajući talas globalizacije i preovlađujući post-kapitalistički režim zatvorili sve izlaze? Postoji li protivteža neprikosnovenom globalnom neoliberalnom načelu? Da li ćemo se iznova opredeliti za haos bijenala, turizma, tržišne potražnje? Može li biti kulturnog identiteta izvan neoliberalne mašinerije džentrifikacije i komodifikacije? To su neka od pitanja koja Maja Ćirić postavlja tim projektom koji, na poziv LGP, istražuje kustosku praksu u transnacionalnom kontekstu.

“Mesta su uslovljena i uređena složenim istorijsko-političkim narativima, ali različitim lokacijama. Zaista? Beograd? A, Koventri? Kako bismo odredili Koventri? Kao provincijsku post-industrijsku periferiju koja predstavlja značajan spomenik modernističkim idealima u svojoj Katedrali i Gibsonovim urbanističkim planovima? Simbol suprotstavljenih ideologija ugrađen u središte grada, čini strukture moći smešno očiglednim. Sukob modernog i tradicionalnog na renoviranoj srednjevekovnoj ulici stvara neprirodan naboj. Da li se to Ikea svojim jednostavnim dizajnom ruga betonskoj utopiji grada? Kakva besmislica. Možda, ali samo u Koventriju”, navela je Maja Ćirić u kustoskoj izjavi.

Lančester galerija pozvala je Maju Ćirić da priredi izložbu četvoro umetnika koja se bavi kustoskom praksom u nadnacionalnom kontekstu i transkulturnoj politici predstavljanja.

Rad “U potrazi za pejzažimaVesne Pavlović prati jednu stvarnu američku porodicu na njihovom putu oko sveta 60-ih godina prošlog veka. Usputne fotografije članova porodice u egzotičnim pejzažima otkrivaju uspon američkog statusa moći i predstavljaju antropološku studiju percepcije različitog.

Dugotrajni istraživački projekat Ivana GrubanovaZli slikar” model je za stvaranje anti-javnosti i disukrs za nepokolebljiv identitet.

Adria Julià kroz svoje “Beleške o nestalom uzdahu” slika filmski portet holivudskog promašaja Inčon. Julià pažljivo rekonstruiše filmske slike Korejskog rata i intervjuiše članove glumačke ekipe da bi ogolio film kao produkt istorije zaglibljene u propagandu, ratnohuškaštvo i tajne sporazume.

Maja Ćirić, nezavisna kustoskinja iz Beograda, komesar je Paviljona Srbije na ovogodišnjem, 55. Bijenalu umetnosti u Veneciji, na kojem će se predstaviti Vladimir Perić i Miloš Tomić. Bila je kustos Paviljona Srbije i na 52. Bijenalu u Veneciji, kada se predstavio Mrđan Bajić.

Prema rečima Maje Ćirić, njena praksa ne može se definisati dominantnim geopolitičkim strukturama i njihovim uticajem na svet umetnosti. Umesto toga, ona pokušava da razmislja o svetu umetnosti drugačije, u kritičkom i post-globalističkom kontekstu.

Maja Ćirić je nedavno, sa kustosom Dejvidom Ajala Alfonsom (David Ayala) iz Kolumbije, dobila godišnju nagradu Independent Curators International (ICI) i Dedalus fondacije u Njujorku za istraživački saradnički projekat "Neosvojene teritorije" koji se bavi post-konceptualnim izlagačkim praksama u SAD.

Maja Ćirić nedavno je odbranila doktorsku disertaciju "Institucionalna kritika i kustoske prakse" na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Teorija umetnosti i medija).

Dobitnica je nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku za 2007. godinu, kao i nagrada CEC ArtsLinka i ISCP-a u Njujorku.

Osim u Beogradu i Njujorku, radila je i u Beču, San Dijegu, Dubaiju, Šangaju…

Izložba u Koventriju biće otvorena do 26. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r