• Search form

27.06.2014 | 12:40

Kreativnost u Srbiji u malom

Kreativnost u Srbiji u malom

Izložba “Kreativnost u Srbiji / reprezentativna selekcija domaćih dizajnera – potencijali kreativne industrije” biće otvorena 30. juna u Muzeju istorije Jugoslavije, u okviru pratećeg programa međunarodne konferencije o programu Kreativna Evropa i perspektivama evropske saradnje, koju organizuje Ministarstvo kulture i informisanja.

Izložbu organizuje KC Grad, a biće otvorena uz nastup grupe VIS Limunada, nakon radnog dela prvog dana konferencije “Program Kreativna Evropa 2014 – 2020: Srbija i perspektive evropske saradnje, koji će biti održan u Palati Srbija.

Izložba predstavlja kreativnu industriju Srbije u specijalnom, limited edition maniru, uz učešće više od 20 izlagača čiji je rad primećen na domaćem i međunarodnom tržištu dizajna.

Među njima su Vesna Kracanović, Aleksandra Lalić, Milena Hrastnik, Magdalena Klašnja

Kako je naveo KC Grad, nije potrebno posebno govoriti o značaju dizajna u XXI veku i potencijalu koji on sa sobom nosi, pri čemu se ne misli na komercijalni dizajn, koji nije zanemarljiv. Ali, dizajn je i nešto mnogo više - spada u primenjenu umetnost, može se definisati kao umetničko oblikovanje predmeta za svakodnevnu upotrebu (obuća, odeća, nakit, nameštaj...). Stoga predstavlja vrstu estetizacije svakodnevice.

        Dajana Vasić

KC Grad je od početka postojanja uočio taj potencijal primenjene umetnosti i zato je ona podjednako zastupljena u izlagačkoj delatnosti njegove galerije, kao i likovna umetnost.

Ovoga puta, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja i MIJ, KC Grad predstavlja reprezentativnu selekciju domaćih dizajnera.

Bivša Jugoslavija nekada je imala vrlo distinktivan industrijski i modni dizajn, koji je ne samo estetizovao svakodnevni život Jugoslovena, već je bi reprezentativni izvozni proizvod. MIJ je nedavno i prikazivao jugoslovenski kreativnu industriju, najrazličitije predmete koji su i danas prepoznatljivi i koji su postali simbol te države koje više nema. Iako se danas ne može govoriti baš o industrijskom dizajnu, jer te industrije nema, tradicija dobrog umetničkog oblikovanja svakodnevice nikako nije nestala.

O tome svedoče i primeri domaćih izlagača, naročito kada se ima u vidu da je tržište zatrpano predmetima masovne proizvodnje koji su dostupni internacionalno, kao posledica globalizma i koji imaju pristupačniju cenu zbog te masovne proizvodnje što sve predstavlja poteškoće našim izlagačima. Pa ipak, neki od njih su uspeli da se izbore za svoje mesto na domaćem tržištu, obraćajući se delu publike sa naglašenim individualizmom.

Cilj izložbe, između ostalog, jeste da se njima da mesto koje odavno zaslužuju, istakao je KC Grad.

        Nikolina Kostur

Srbija će na izložbi biti predstavljena kroz potencijalnu kreativnu industriju, na malim uzorcima, u maniru limited edition. Kako bi se povećala vidljivost domaćih dizajnera, izložba će biti nastavljena tokom jula i avgusta u Velikoj galeriji KC Grada.

Prodajnog je karaktera, a organizatori očekuju da će biti i prilika za turiste da dođu do nesvakidašnjeg suvenira tokom svoje posete Srbiji, kao i za same izlagače - da se predstave na taj način i van granica zemlje. Dobar dizajn, kako podseća Grad, osim toga što je potencijalni izvozni proizvod, može u najboljem svetlu i da reprezentuje zemlju porekla.

        U.TO

Na izložbi učestvuju: Aleksandra Lalić, Vesna Kracanović, Nenad Stojković, Magdalena Klašnja, Milena Hrastnik, Slađan Jevremović, Dajana Vasić, Katarina Ročella, Jelena Petrović, Nikolina Kostur, Minja Tarle, Goranka Solovljev, Snežana Milenković, Pray eyewear, Gordana Rakulj Radmanović, Rish, Budislava Keković, Zorica Slavić, Fashion corner, Ivana Lazarević, Nenad Ćakić, Guga Džina, Marina Babić, Studio Kriška, Kako Ko, Aleksandar Jeftović, Milutin Popović, Tanja Kuburović, Remake i Lidija Jovanović.

Izložba je deo pratećeg programa trodnevne konferencije o novom programu Evropske komisije “Kreativna Evropa”, koja se sastoji od panela, radionica i pratećih programa na teme savremene kulturne politike i evropske saradnje, a označiće, kako je saopštilo Ministarstvo kulture, početak niza aktivnosti koje će biti organizovane do 2020. godine, do kada traje program Kreativna Evropa.

Cilj konferencije, koja će 30. juna biti održana u Palati Srbija, a 1. i 2. jula Klubu poslanika, jeste doprinos proučavanju savremenog trenutka u globalnom društvu i planiranju kulturnog razvoja.

Srbija je, inače, nedavno postala prva zemlja van EU koja je potpisala sporazum o učešću u programu “Kreativna Evropa” Evropske komisije, koji do 2020. godine raspolaže budžetom od gotovo 1,5 milijardu evra.

Sajt Ministarstva kulture je kultura.gov.rs, a program konferencije nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r