Kome su smetale knjige 90-ih
Razgovor o knjizi 'Knjigocid- uništavanje knjiga u Hrvatskoj devedesetih' čiji je autor Ante Lešaja, penzionisani univerzitetski profesor, biće održan 7. oktobra u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća (SNV) iz Zagreba.
Lešaja je na 600 stranica dokumentovao uklanjanje i uništavanje knjiga iz biblioteka, iz domova vojske i komiteta zbog ideološki nepodesnog sadržaja, pisma na kojem su štampane ili zbog etničke ili političke pripadnosti autora.
Prema rečima autora, radilo se sigurno o više od dva miliona knjiga, najviše iz školskih biblioteka, ali i iz drugih biblioteka.
Uništavane su knjige iz bivših komiteta Saveza komunista i Socijalističkog saveza, kao i iz nekih preduzeća, a posebno iz domova armije, naveo je Lešaja, koji će i učestvovati na promociji, uz recenzenta Božidara Jakšića i izdavača Sašu Miloševića.
Razgovor će moderirati istoričarka Branka Prpa iz Beograda.
Predsednik SNV-a i vodeći politički predstavnik Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac, koji je inače lingvista, ocenio je da je reč o zbirci dokumenata o tome “kako se od 1992. godine sistematski uklanjalo i uništavalo knjige koje ideološki, nacionalno, jezično, na razne načine nisu pripadale ’duhu’".
“Najčešće se govori o duhu, kada se čitaju citati iz tog vramena - govori se o potrebi obnove duha”, rekao je Pupovac na promociji te knjige u Zagrebu 2012. godine, koja je izazvala veliku pažnju.
Lešaja je tom prilikom posebnu zahvalnost izrazio pokojnom političaru i sociologu Stipi Šuvaru na pomoći u istraživanju.
Sve je počelo u Lešajinoj rodnoj Korčuli, kada je video da je početkom 90-ih iz gradske biblioteke bačeno u kontejner 400 naslova štampanih na ćirilici ili autora srpskog porekla. Najviše među njima je bilo knjiga Branka Ćopića.
Lešaja je potom započeo istraživanje koje je rezultiralo obimnom knjigom u izdanju SNV-a i kuće Profil.
(SEEcult.org)