• Search form

06.05.2024 | 21:24

Kafka, sada

Kafka, sada

Stogodišnjica smrti Franca Kafke (1883-1924) biće obeležena od 11. do 18. maja u Beogradu festivalom “K. Kafka, sada”, koji je zamišljen kao zbir kulturnih i umetničkih sadržaja na više lokacija koji na različite načine pokazuju kako Kafkino delo može doprineti razumevanju sadašnjice, i obrnuto – kako ona doprinosi njegovom trajanju.

U organizaciji Kulturnog centra Beograda (KCB), Gete instituta, Austrijskog kulturnog foruma, Češkog centra i mreže EUNIC Srbija, festival “K. Kafka, sada” obuhvata besplatan filmski, scenski, izložbeni, edukativno-razgovorni i poseban program za decu, a biće završen javnim čitanjem “Umetnik u gladovanju” na platou ispred KCB-a.

Kao uvod u program festivala, koji zvanično počinje 14. maja, u Dvorani KCB-a od 11. do 13. maja biće prikazani filmovi velikih filmskih režisera zasnovani na Kafkinim delima, kao i kratkometražna, eksperimentalna i dokumentaristička forma.

Programska celina “K. Film” počinje “Amerikom” Vladimira Mihaleka i filmom “Zamak” Mihaela Hanekea, uoči kojeg će biti održan razgovor o tom ostvarenju, uz učešće Tijane Savatić i Stevana Vukovića. Za 12. maj najavljen je program “Kafka ide u bioskop” koji obuhvata ostvarenja nastala od 1907. do 2002. godine, dok će 13. maja biti prikazan film Haruna Farokija “Žan Mari Štraub i Danijel Ije o radu na filmu baziranom na romanu ‘Amerika’” (2016) Haruna Farokija, te “Jahač na kanti za ugalj” Stefana Maleševića i “Istraživanja jednog psa” Aleksandre Njemčik, uz razgovor sa autorima.

Festival “K. Kafka, sada” biće zvanično otvoren 14. maja u 19 sati, na platou ispred KCB-a performansom Simonide Žarković i Miloša Janjića “mirage nymphs”, koji kroz savremeni ples i prateće audio-vizuelne elemente istražuje doživljaj procesa preobražaja tela i mogućnost njegove konstantne adaptacije. Sledi scensko čitanje pripovetke “Seoski lekar” u Galeriji Artget, koje će izvesti Oto Brusati i Nikola Đorić.

U Artgetu KCB-a publiku očekuju i razgovori, predavanja i predstavljanja knjiga od 15. do 18. maja, u okviru kojih učesnici programa – germanisti, psiholozi i filozofi, pristupaju Kafkinom delu iz vizure savremene humanistike, kulturne istorije i kritičke analize.

Kao gošća je najavljena češka književnica i novinarka Magdalena Placova, koja će predstaviti srpsko izdanje svog romana “Život posle Kafke”, uz razgovar s publikom.

O savremenoj književnosti u dodiru sa Kafkom govoriće Vladimir Gvozden i Katarina Pantović, predavanje “Kako čitati Kafku? Kafka kao mesto otpora” održaće Ivan Milenković, o životu posle Kafke govoriće Magdalena Placova, Tihana Hamović i Katarina Pantović, a biće održan i okrugli sto “Kako nas je Kafka preobrazio?”, uz učešće Jelene Kostić Tomović, Dragana Prole i Petra Jevremovića.

Pop-kulturni festivalski predah označiće program otvoren za neposredno učešće publike (aktuelna čitanja, kulturna arheologija i digitalno doba), nazvan “Karusel K”, u kojem će učestvovati i Katarina Pantović i Jelena Nidžović, dok će 18. maja Tatjana Rosić održati predavanje “Političko telo i politička protetika u delu Franca Kafke”, a o “ekokritičkim čitanjima kafke” govoriće Vladislava Gordić Petković i Uroš Đurković.

Izložba “Franc Kafka – Čovek svog i našeg vremena”, otvorena 29. aprila u Narodnoj biblioteci Srbije, biće dopunjena od 9. maja u galeriji Menjačnica Gete instituta odgovorom strip-autora Nikolasa Malera na život i misaoni svet Kafke (Komplett Kafka). Poslednjih sati festivala premijerno će biti prikazana virtuelna izložba radova studenata Fakulteta likovnih umetnosti i Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu “MedijaMorfoze”, realizovana u formi kratkog filma.

Poslednji i najdinamičniji dan festivala “K. Kafka, sada” posvećen je i deci i mladima, a obuhvata likovnu radionicu “Deca poznaju Kafku” Aleksandra Jevtića i predstavljanja knjige za mlade “Prašina, balegar i Kristina”, koju je ilustrovao Siniša Ilić. Na poziv KCB-a, uoči festivala, Dejan Aleksić, Vladimir Vukomanović Rastegorac i Stefan Tićmi dali su književne odgovore na izabrane Kafkine priče, naglašavajući na taj značaj alternativne lektire za negovanje čitalačkih navika.

Za sam kraj festivalskog programa najavljeno je javno čitanje “Umetnik u gladovanju” na platou ispred KCB-a, uz učešće publike, Đorđa Živadinovića Grgura, Gale Šalipur i Eve Voštinić.

Program sa satnicom se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Dizajn vizuala: Jakov Jakovljević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r