• Search form

19.12.2013 | 23:31

Indijsko pozorište u kontekstu

Indijsko pozorište u kontekstu

Profesorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Milena Dragićević Šešić predstaviće 20. decembra u Bitef teatru svoju novu knjigu “Indijsko pozorište: Tradicija i aktivizam” - dnevnik istraživanja koji je nastao tokom obilaska petnaestak pozorišta i pozorišnih trupa u Indiji 2010. godine, koji predstavlja i analizu kulturnog i društvenog konteksta u kojem se razvijaju savremene pozorišne prakse u Indiji.

Prema rečima autorke, ta knjiga je i putopis, i naučno delo, a samo od čitaoca zavisi kako će biti pročitana - da li kao knjiga o Indiji, indijskom pozorištu, ženskom liderstvu, preduzetništvu i inovativnom menadžmentu u kulturi... Ili na neki sasvim drugi način.

Uz prof. Dragićević-Šešić, o knjizi će govoriti i urednica tog izdanja Ivana Vujić (Univerztet umetnosti u Beogradu), Aleksandar Petrović sa Filološkog fakulteta u Beogradu, teatrološkinja Sunčica Milosavljević, aktivistkinja Zoe Gudović i Marko Radenković iz Dizajn inkubatora Nova iskra, a biće prikazani i inserti iz predstava indijskih pozorišta - aktera te knjge, koju je objavila kuća Clio.

Prema navodima Aleksandre Jovićević sa Univerziteta La Sapienza u Rimu, knjiga “Indijsko pozorište: Tradicija i aktivizam”, nastala kao putopisno-istraživački dnevnik, prerasla je u uzbudljiv prikaz savremene indijske pozorišne prakse, jer se ne bavi samo oblicima pozorišnog organizovanja, već i dubokim kulturnim i socijalnim kontekstima složenih izvođačkih oblika u savremenoj Indiji, oblicima emancipacije i solidarnosti koje pozorišna praksa i edukacija donose.

Darko Lukić sa Univerziteta u Zagrebu istakao je da transkulturalno istraživanje po svojoj formi potpuno odgovara sadržaju koji svedoči o drugom i drugačijem s pozicija promišljene i istinski življene autorkine interkulturalnosti, a njemu je jedino primeren način na koji ga Milena Dragićević Šešić i obrađuje, a to je transdisciplinarno pisanje.

“U takvom se postupku u jednom trenutku egzaktan i precizan naučni alat nađe u književničkim rukama, pa se u drugom trenutku književnički pogled prelomi kroz prizmu naučne strukture, a publicistika neosetno pretoči u ispovednu prozu, da bi se potom na kraju dnevničkog zapisa vratila dajući jasan metodološki okvir istraživanja”, naveo je Lukić.

Nova knjiga Milene Dragićević Šešić, prema navodima Milije Gluhovića sa Univerziteta u Vorviku, nudi ne samo značajan uvid u indijsku kulturološku i pozorišnu praksu, već daje i trajan doprinos aktuelnim idejama, teoriji i praksi studija pozorišnih i izvođačkih umetnosti i studijama kulturne politike.

Milena Dragićević Šešić profesorka je Fakulteta dramskih umetnosti i šef UNESKO katedre za menadžment u kulturi i kulturnu politiku Univerziteta umetnosti (UU) u Beogradu.

Bila je rektor UU od 2001. do 2004. godine, a predaje po pozivu na brojnim fakultetima u svetu (Lion, Grenobl, Krakov, London, Moskva, Budimpešta, Utreht, Vilnjus...). Ekspert je Saveta Evrope, UNESKO-a, Evropske kulturne fondacije…

Objavila je 15 knjiga, među kojima su “Umetnost i alternativa” (1992), “Horizonti čitanja” (1993), “Neofolk kultura” (1994), “Javne i kulturne politike” (2002), te dve knjige sa Sanjinom DragojevićemInterkulturna medijacija na Balkanu” (2004) i “Menadžment umetnosti u turbulentnim okolnostima” (2005).

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Eros, detalj crteza Fragmenti, Cikago, 1985.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r