• Search form

01.11.2022 | 21:19

Fond mladih ULUS-a, primer nekadašnje brige za razvoj scene

Fond mladih ULUS-a, primer nekadašnje brige za razvoj scene

Udruženje likovnih umetnika Srbije  predstavlja od 2. do 14. novembra u Galeriji ULUS u Beogradu deo kolekcije Fonda mladih, koja obuhvata radove više od 200 umetnika, nastale u periodu njihovog ranog stvaralaštva, a otkupljene u periodu od 1972. do 1992. godine.

Zbirka Stalnog fonda za unapređenje stvaralaštva mladih umetnika likovnih i primenjenih umetnosti (1972-1992) omogućava uvid u formativne periode umetnika kao što su Šemsa Gavrankapetanović, Bora Iljovski, Marija Dragojlović, Jarmila Vešović, Rastko Ćirić, Tafil Musović i mnogi drugi, koji su već tokom primanja stipendije Fonda ostvarivali značajnu umetničku aktivnost na domaćoj sceni.

Povodom 50-godišnjice osnivanja Fonda mladih ULUS-a, izložba predstavlja uvid u rezultate višegodišnjeg napora članova tog udruženja da se zbirka Fonda mladih uredi, adekvatno smesti i prezentuje javnosti.

Tokom prethodne dve godine, projektom finansiranim od Ministarstva kulture, depo je značajno uređen, a radovi popisani i smešteni na police. Ministarstvo kulture je i 2022. nastavilo podršku prezentaciji Fonda mladih kroz projekte digitalizacije i predstavljanja zbirke. Sve aktivnosti volonterski sprovode članovi ULUS-a u okviru Radne grupe za depo, uz pomoć muzejskog tehničara zaposlenog u Udruženju, i uz superviziju spoljnih saradnika u oblasti bibliotekarstva i istorije umetnosti.

Priprema izložbe, foto: Vladan Jeremić

Nastala kao rezultat stimulativne mere usmerene prvenstveno na podršku stvaralaštvu mladih umetnika, zbirka je tokom godina sve više narastala, ali nikada nije dobila pažnju adekvatnu svojoj vrednosti. Čak ni u doba aktivnog funkcionisanja Fonda nisu izdvajana sredstva za održavanje i čuvanje zbirke, niti je obezbeđen njen trajni smeštaj. Zbirka je više puta seljena.

Početak stvaranja zbirke koincidira sa rekonstrukcijom Paviljona “Cvijeta Zuzorić” i desetogodišnjim periodom kada ULUS nije bio korisnik tog prostora, u kojem je, inače, smešten od 1945. godine do danas. Drugi prostori kojima je udruženje raspolagalo su se menjali, i tako je rastuća kolekcija premeštana - prvo je zbog gubitka galerijskog prostora u Delijskoj ulici premeštena u neuslovni podrum u Baba Višnjinoj ulici, zatim je posle Masarikove ulice smeštena u stan u Mišarskoj, da bi 2018. gubitkom tog prostora usled restitucije najzad bila preneta u depo UP "Cvijeta Zuzorić", gde se i danas nalazi. Zbog urgentnosti stanja zbirke odmah se pristupilo njenom sređivanju, mada je i sam depo Paviljona “Cvijeta Zuzorić” u tako lošem stanju da su dela ugrožena zbog prokišnjavanja, naveo je ULUS u najavi izložbe, dok sa velikom nadom iščekuje rekonstrukciju Paviljona, između ostalog i da bi se zaštitila ta vredna kolekcija koja više ne treba da se seli.

Pored toga što prikazuje izbor vrednih umetničkih dela koja ULUS čuva, izložba Fonda mladih kroz dokumentarni sloj postavke prikazuje jedan instrument kulturne politike iz socijalističkog perioda, ostvarivan u saradnji umetničkih udruženja (ULUS i ULUPUDS) i gradskih institucija kulture (Beogradska zajednica kulture), koji je služio tome da podrži umetničko stvaralaštvo i omogući mladim umetnicima uslove za rad.

Prioritet ULUS-a tokom njegove stogodišnje istorije uvek je bio poboljšanje uslova za rad umetnika. Udruženje je iniciralo i tokom 20 godina bilo nosilac aktivnosti Stalnog fonda za unapređenje stvaralaštva mladih umetnika likovnih i primenjenih umetnosti. Posle ukidanja Fonda, usled nesrećnih okolnosti početkom 1990-ih, od tada do danas država više ne obezbeđuje mere podrške mladim umetnicima i ulaganja u budućnost kulturne scene na taj način.

Miloš Škrbović, Prolaznici

Sada, dok se u izložbenim prostorima u Galeriji u Knez Mihailovoj i oronulom Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, i pored veoma otežanih uslova, odvija živa programska aktivnost, ULUS se potvrđuje kao mesto gde se stvara umetnost i promišlja njena uloga u društvu. Jedna od važnijih skorašnjih inicijativa je i organizovanje Bijenala mladih, čiji tim je kroz saradnju na izložbi Fonda mladih pružio refleksiju današnje mlade generacije umetnika i kustosa na vrednu baštinu sačuvanu iz prethodnog perioda.

U okviru izložbe, 5. novembra u podne biće održan razgovor Šta se izgubilo od podrške stvaralaštvu mladih umetnika?, uz učešće istoričarke umetnosti Natalije Cerović, dugogodišnje kustoskinje ULUS-a, umetnice Šemse Gavrankapetanović, korisnice Fonda u periodima 1972-1973. i 1974-1975, prof. emeritus Čedomira Vasića, umetnika i predsednika Upravnog odbora Fonda mladih 1990-1992, te umetnice Jelice Radovanović, korisnice Fonda 1990-1992. i istoričarke umetnosti Angeline Ražnatović, članica Organizacionog tima Bijenala mladih.

Organizacioni tim izložbe čine: Milena Putnik, Ana Piljić Mitrović, Darinka Pop Mitić, Ana Miladinović, Tanja Marković, Kristina Ristić, Milan Đorđević i Nevena Popović. Postavku izložbe potpisuje Aleksandar Anđelković.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r