Ex-YU na viennacontemporary
Bečki sajam umetnosti viennacontemporary, najveća međunarodna manifestacija te vrste u širem regionu, predstaviće od 22. do 25. septembra 112 galerija iz 28 zemalja, a jedan od posebnih programskih fokusa je “Ex-Jugoslavija i Albanija”, u okviru kojeg će se predstaviti pet galerija sa radovima 15 umetnika.
U programu “Ex-Jugoslavija i Albanija” učestvuju Apoteka iz Hrvatske, Galerija Alkatraz iz Slovenije, Serious Interests Agency iz Makedonije, Tirana Art Lab iz Albanije i Šok zadruga iz Srbije.
Odvojeno od tog programa, čija je kustoskinja Adela Demetja iz Albanije, na viennacontemporary učestvuju iz regiona još četiri galerije – Kranjčar iz Zagreba i Galerija Škuc, P74 i Photon iz Ljubljane.
Program “Ex-Jugoslavija i Albanija”, podržan od austrijskog Ministarstva za evropske integracije i spoljne poslove, predstavlja kako etablirane, tako i mlade umetnike iz regiona.
Dok su alternativni i nezavisni umetnički prostori u zemljama Zapadne Evrope i SAD nicali 70-ih godina 20. veka kao svojevrsna opozicija umetničkom tržištu, igrajući važnu ulogu u razvoju institucionalne kritike, u zemljama bivše Jugoslavije i Albaniji je alternativna umetnička scena, kako je navedeno u saopštenju, nikla iz potpuno suprotnih razloga – zbog nedostatka institucija za savremenu umetnosti i odsustva umetničkog tržišta.
Nezavisni umetnički prostori stoga su imali važnu ulogu u uspostavljanju sistema savremene umetnosti u regionu i njegovom povezivanju sa međunarodnom scenom. U pojedinim slučajevima su ti nezavisni prostori umetnosti bili i jedina mesta na kojima je komunikacija i diskurs o savremenoj umetnosti uopšte bio moguć. U svetlu promena koje su se dogodile u regionu poslednjih godina, kao i usled nastavka finansijske krize, kultura je oblast koja je najgore prošla. Na to ukazuju i brojni problemi sa kojima se suočavaju javne kulturne institucije. Stoga su nezavisni umetnički prostori ključna mesta za savremenu umetnost danas, navela je kustoskinja Adela Demetja, suosnivačica i direktorka Tirana Art Laba.
Neven Korda, New New Films, 2001-2002 ©Galerija Alkatraz
Među umetnicima koji predstavljaju region ex-YU i Albanije su: Igor Eškinja, Andrea Knezović i Neven Korda (Galerija Alkatraz, Ljubljana), Dalibor Martinis, Damir Očko i Dino Zrnec (Apoteka – prostor za savremenu umetnost, Vodnjan), Dušan Perčinkov, Nada Prlja i Ilija Prokopiev (Serious Interests Agency, Skoplje), Milan Nešić, Slavica Obradović i Slobodan Stošić (Šok zadruga, Novi Sad) i Lumturi Blloshmi, Alketa Ramaj i Aurora Kalemi (Tirana Art Lab – centar za savremenu umetnost, Tirana).
Dalibor Martinis, ©Apoteka
Slavica Obradović, ©Šok zadruga
U okviru prezentacije regiona, 25. septembra biće održan razgovor na temu budućnosti alternativnih umetničkih prostora, a među učesnicima su najavljeni umetnica i direktorka Serious Interests Agency Nada Prlja iz Skoplja, kustoskinja Apoteke Branka Benčić, umetnik Slobodan Stošić iz Šok zadruge i umetnička direktora Galerije Alkatraz Jadranka Plut, uz Adelu Demetja kao moderatorku.
Slobodan Stošić, ©Šok zadruga
Među više od 500 umetnika koji učestvuju na viennacontemporary ove godine je još petnaestak umetnika iz regiona koje predstavljaju galerije sa prostora bivše Jugoslavije.
Galerija P74 iz Ljubljane, koja osmi put učestvuje na viennacontemporary, predstavlja Tomaža Furlana i Jožeta Baršija, dok su umetnici koje predstavlja Galerija Škuc - Jasmina Cibic, Miha Štrukelj i Matej Andraž Vogrinčič. Galerija Photon iz Ljubljane, koja ima i u Beču galerijski prostor, predstavlja četvoricu umetnika, a to su: Alen Ožbolt, Bojan Salaj, Marko Lipuš i Markus Guschelbauer.
Bojan Salaj, ©Photon
Jasmina Cibic, ©Škuc
Među izlagačima je i Galerija Kranjčar iz Zagreba koja predstavlja Mariju Ujević Galetović, Eugena Fellera, Alema Korkuta, Denisa Kraškovića, Julija Knifera i Ivana Kožarića.
(SEEcult.org)