Đeljoš Đokaj u Haosu
Albanski umetnik poreklom iz Crne Gore Đeljoš Đokaj (Gjelosh Gjokaj) ponovo se predstavlja u Beogradu nakon više od 50 godina - u Galeriji Haos od 14. aprila biće izloženi radovi iz nekoliko ciklusa njegovog opusa, uključujući crteže, slike i grafike. Đokaj je poslednji put izlagao u Beogradu 1964. u Grafičkom kolektivu, a povodom izložbe u Haosu, iako u poodmaklim godinama, dolazi iz Augsburga, gde dugi niz godina živi i stvara.
Albanski umetnik poreklom iz Crne Gore Đeljoš Đokaj (Gjelosh Gjokaj) ponovo se predstavlja u Beogradu nakon više od 50 godina - u Galeriji Haos od 14. aprila biće izloženi radovi iz nekoliko ciklusa njegovog opusa, uključujući crteže, slike i grafike.
Đokaj je poslednji put izlagao u Beogradu 1964. u Grafičkom kolektivu, a povodom izložbe u Haosu, iako u poodmaklim godinama, dolazi iz Augsburga, gde dugi niz godina živi i stvara.
Đokaj je umetnik lirske fantastike, nadrealnih vizija, asocijativnih apstrakcija i finih grafitnih intervencija, posebno u crtežu.
Poreklom iz sela Milješa kraj Podgorice, Đokaj je Akademiju likovnih umetnosti završio u Beogradu, u klasi profesora Karanovića. Predavao je u Prištini i na Cetinju, a od 1968. živeo u Rimu, gde se proslavio naročito grafikama. Poslednjih decenija živi Augsburgu.
Sagradio je kuću i atelje u rodnom Milješu, gde neumorno povremeno stvara i danas, u 82. godini života, gotovo sa istim entuzijazmom kao u ranijim periodima svog umetničkog stvaralaštva, saopštila je Galerija Haos.
Đokaj je od 1963. godine prisutan na kolektivnim i samostalnim izložbama, gotovo na svim kontinentima - izlagao je na 53 samostalne i 62 kolektivne izložbe.
Dobitnik je velikog broja prestižnih nagrada i priznanja, među kojima je i Trinaestojulska nagrada. Takođe, ima zvanje istaknutog kulturnog stvaraoca Crne Gore.
Slike i grafike Đokaja se nalaze u kolekcijama muzeja i galerija širom sveta.
Njegova biografija i prezentacija njegovih dela nalaze se u više umetničkih enciklopedija. O njegovom životu i stvaralaštvu pisane su knjige i monografske studije, a poslednja je nedavno izašla na albanskom jeziku i promovisana je u Prištini.O njegovom životu i radu snimljeno je i nekoliko dokumentarnih TV filmova i reportaža. Jedan poznati kritičar nazvao ga je "albanskim i balkanskim Pikasom".
Tekst za katalog izložbe u Haosu sačinio je pesnik i istoričar umetnosti iz Crne Gore Mladen Lompar, a izložbu će otvoriti direktorka Haosa Borka Božović, u prisustvu zvaničnika crnogorske i albanske ambasade u Beogradu.
Izložba će biti otvorena u Haosu do 8. maja.
(SEEcult.org)