• Search form

05.04.2022 | 18:22

D’Agostinova posveta Čarnoku

D’Agostinova posveta Čarnoku

Mladi italijanski umetnik u oblasti igre i performansa Marko D’Agostin izvešće na 19. Beogradskom festivalu igre, 6. aprila u Bitef teatru, svoju predstavu “Najlepši pozdravi”, zamišljenu kao pismo igraču, reditelju i koreografu Najdželu Čarnoku (1960-2012), koji je presudno uticao na njegov rad.

“Ovaj naslov sadrži formalni pozdrav koji koristimo u pismima, a predstava je zamišljena kao pismo nekome ko više ne može da odgovori. Najdžel Čarnok je bio jedan od osnivača čuvene britanske trupe fizičkog teatra ‘DV8’ koja je stvarala istoriju u oblasti savremene igre 80-ih i 90-ih godina prošlog veka”, rekao je D’Agostin 5. aprila na konferenciji za novinare.

D’Agostin je upoznao Čarnoka 2010. godine, kada je tek počinjao karijeru i bio pun nedoumica o tome šta igrač može da uradi.

“Kasno sam počeo sa igrom, sa 20 godina. Bio sam u dilemi da li to treba da bude moja profesija, koje su granice koje igrač može da istražuje na sceni. Kada sam sreo Najdžela, sve nedoumice o granicama su nestale, a upotreba igre je postala scenski horizont bezbrojnih mogućnosti”, rekao je D’Agostin.

Prema njegovim recima, Čarnok je bio “izuzetan igrač, ali je uz igru koristio mnoge druge alate i discipline - pevanje, muziku, improvizacije u kontaktu s publikom”.

“Za njega je najvažnija bila činjenica biti na sceni ispred nekoga i naći način da uspostaviš vezu s tom osobom. Ta veza je bila stvarana iz velike energije, dosta zabave, ali takođe i dosta bola koji eksplodira koz igru. To je ono što me je naučio”, istakao je D’Agostin.

Predstava “Najlepši pozdravi” nije autobiografija, niti Čarnokova biografija, već “način da pred publikom otvori pitanje kako igramo u prostoru koji je neko ostavio praznim za nas”.

“Za mene je smrt Najdžela pokrenula to pitanje kako i u igri i u životu ispunjavamo prostor koji je neko napustio. Ovo je predstava o smrti, ali i o nadi”, rekao je D’Agostin, koji zajedno s grupom autora potpisuje tekst za “Najlepše pozdrave”.

Napominjući da je rad na predstavi započeo pre pojave korona virusa i da je zbog pandemije premijera morala da bude odložena, ocenio je da je ta situacija, koja je bila “naročito teška u Italiji, dala komadu veću dubinu”.

Nakon premijere na Festivalu Julidans u Amsterdamu, predstava “Najlepši pozdravi” izvedena je i na Bijenalu u Veneciji, kao i na turneji po Italiji i Francuskoj.

“Srećan sam što mogu prvi put da predstavim svoj rad u Srbiji i to na festivalu koji je vrlo poznat i ugledan u Italiji”, rekao je D’Agostin.

D’Agostin je nedavno dobio prestižnu UBU nagradu za najboljeg mladog performera, a postao je i stalni saradnik čuvenog Pikolo teatra u Milanu.

Direktor Italijanskog instituta za kulturu Roberto Činkota izrazio je zadovoljstvo što se beogradskoj publici predstavlja ovaj uspešni umetnik.

“BFI je jedan od važnijih momenata za našu kulturu. Ponosni smo na dugu i lepu saradnju sa BFI i Nacionalnom fondacijom za igru Aje Jung. BFI su posetili najveći italijanski koreografi, a drago nam je što sada možemo da poželimo dobrodošlicu jednom mladom umetniku”, rekao je Činkota.

U okviru saradnje sa BFI, kako je nanavio, priprema se i prevod autobiografije slavne italijanske i svetske balerine Karle Frači (1936-2021), koja je bila gost Beograda 2015. godine, kada je svečano otvorila 12. BFI u Sava centru.

*Naslovna fotografija: Alice Brazzit/BFI

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r