Da li se ovde zaista radi samo o književnosti…
Iako je uvreženo mišljenje da književnost ima snažniji uticaj na društvo od ostalih umetnosti, pitanje je da li je zaista tako i u čemu se danas sastoji ta specifična težina glasa pisca, a odgovor će pokušati da daju 17. oktobra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) učesnici još jedne u nizu tribina “Socijalna plastika”, koje uređuje i vodi istoričar umetnosti i kustos Nebojša Milenković.
Da li glas pisca još uvek može da se smatra glasom savesti? Kolika je danas njegova simbolička moć i šta tu moć uopšte delegira: tiraži/izdanja, prevodi, velike nagrade, medijsko prisustvo? Postoje li i u našem vremenu podobna i disidentska literatura – i da li jedini realizam u književnosti današnjice jeste, zapravo, ekonomski realizam?
To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore na tribini "Da li se ovde zaista radi samo o književnosti…" pisac Dragan Velikić, dvostruki dobitnik NIN-ove nagrade, anglistkinja i književna kritičarka Vladislava Gordić Petković i pisac i konceptualni umetnik Slobodan Tišma, takođe dobitnik Nin-ove nagrade.
Prethodno izdanje tribine “Socijalna plastika”, održano na temu Velike izložbe kao polje društvene moći, bila je fokusirana na Oktobarski salon i učešće Srbije na bijenalu u Veneciji, a ukrstila je prvi put javno stavove nekih od ključnih aktera tih međunarodnih manifestacija iz proteklih desetak godina, koji zastupaju različite stavove po pitanju koncepta i pristupa njihovom organizovanju i funkcionisanju. Dvoipočasovni razgovor, uz učešće umetnika Nikole Božovića i Vladislava Šćepanovića, istoričara umetnosti Branislava Dimitrijevića i Zorana Erića, te direktora MSUV Radovana Jokića, pokazao je da je potrebna veća solidarnost same struke na sceni savremenih vizuelnih umetnosti kako u borbi protiv devijacija koje prete da sasvim potisnu profesionalne kriterijume zarad partikularnih političkih, finansijskih ili drugih interesa nosilaca vlasti i sa njima povezanih pojedinaca i/ili grupa, tako i u samom rasvetljavanju tih pojava o kojima se već mesecima, pa i godinama govori u kuloarima ili polujavno na društvenim mrežama.
(SEEcult.org)