• Search form

04.10.2010 | 10:01

Četiri lica Omarske

Radna grupa “Četiri lica Omarske” (RGČLO), posvećena istraživanju rudničkog kompleksa Omarska kroz četiri aspekta njegovog postojanja - od vremena socijalizma do danas, predstavlja taj umetnički projekat u nastajanju u formi javnih sastanaka u okviru izložbe Milice Tomić u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Četiri lica Omarske

Radna grupa “Četiri lica Omarske” (RGČLO), posvećena istraživanju rudničkog kompleksa Omarska kroz četiri aspekta njegovog postojanja - od vremena socijalizma do danas, predstavlja taj umetnički projekat u nastajanju u formi javnih sastanaka u okviru izložbe Milice Tomić u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Javni sastanci RGČLO su produktivni deo izložbe “Jednoga dana” Milice Tomić, koja je otvorena 10. septembra, a obuhvata četiri njena rada posvećena raspadu bivše Jugoslavije, antifašizmu za vreme Drugog svetskog rata i danas, žrtvama u Srebrenici i rudniku Omarska kroz istoriju - od doba socijalizma, preko mesta masovnog ubijanja i zločina 90-ih, savremenog rudničkog kompleksa u vlasništvu multinacionalne kompanije do lokacije za istorijskih blok-baster filmova novije srpske produkcije.

RGČLO je uspostavila odnose sa pojedincima čije su živote odredili ili izmenili događaji u Omarskoj, sa ciljem da to pretvori u zajedničko dobro i znanje koje neće biti zaboravljeno, čime pokušava da doprinose razumevanju vremena u kome živimo.

Javni sastanci RGČLO ujedno su i prezentacija tog umetničkog projekta zasnovanog na principu neznalačkog pristupa.

Tema javnog sastanka 4. oktobra je “Solidarnost i politika telesnog prisustva”, a gošće su Žene u crnom, feminističko-antimilitaristička organizacija koja dugogodišnjim delovanjem građenja mreže ženske solidarnosti protiv politika rata, terora i svih oblika nejednakosti, kao i telesnim prisustvom u javnom prostoru, kontinuirano pruža otpor zločinu i produkuje solidarnost s grupama čija su prava ugrožena.

Javni radni sastanak RGČLO otvara pitanja politike fizičkog prisustva Žena u crnom u javnom prostoru kao oblika živog spomenika, “socijalne skulpture”. Njihovim jasnim političkim stavom i telesnim prisustvom na mestima sećanja koja time postaju mesta solidarnosti, protesta i otpora zločinu uspostavlja se neraskidiva mreža odnosa bazirana na novom zajedničkom iskustvu.

RGČLO predstavlja u okviru izložbe i temata “Politike sećanja i kulturno-umetnička produkcija / Politike i strategije umetničke produkcije i izlaganja”, i arhiv-biblioteku-knjižaru Učitelj neznalica kroz čitajuće grupe okupljene oko pitanja: Šta nam je ostalo posle logora?

Inicirane su tekstovima Mišela Fukoa “Treba braniti društvo”, Đorđa Agambena “Šta nam je ostalo posle Aušvica?” i Rastka Močnika “3 Teorije: Ideologija, Nacija, Institucija”.

Razgovori i diskusije čitajućih grupa tematski su određene Fukoovom tezom da je moderna istorija Evrope istorija permanentnog rasnog rata; Agambenovom tezom da je savremeni čovek zapravo stanovnik logora, i Močnikove teze da je nacionalizam koji proizvodi logore imanentan ideologijama individualizma.

Tekstove predložene za čitanje i diskusiju, moguće je naći na sajtovima Hartefakt fonda (www.heartefact.org) i MSUB (www.msub.org.rs) ili preuzeti kopije u Salonu MSUB.

Uz rad “Četiri lica Omarske”, izložba Milice Tomić obuhvata i “Poslednje slovo - A”, "Jednog dana umesto noći, bljusnuće rafal iz mitraljeza kad drukče svetlost ne može doći" i “Sigurnost u putu”.

Izložba u Salonu MSUB biće otvorena do 10. oktobra, a organizovana je uz podršku Heartefact Fonda, Cyber entertainment, Gete-instituta Beograd, Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope, Ministarstva kulture Srbije i Filmskog centra Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r