Bez zaborava i bez osvete
Uz poruke o potrebi očuvanja sećanja na stotine hiljada žrtava ustaškog pogroma u Drugom svetskom ratu, kao i o neprihvatljivosti bilo kakve revizije istorije, ali i osvete, u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu održana je 10. aprila državna ceremonija posvećena stradanju Srba, kao i Jevreja i Roma u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), povodom 75 godina od njenog proglašenja.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je NDH bila “monstrum država” i “grobnica najvećeg broja Srba ikada stradalih u svim dotadašnjim ratovima”, ali i “masovna grobnica za Jevreje i Rome”, jedina u Evropi i svetu u kojoj su postojali i organizovani logori za decu.
NDH je bila “država čiji je smisao postojanja bio da bude samo velika jama za Srbe. I to samo zato što su Srbi. Srbi, kako su ih nazivali, trofazni, pravoslavni, remetilački i nepokorni ološ, morao je da bude uništen. Srbi nisu ljudi, oni su Srbi, a to je gore od svega. To je bila i ostala jedina ideologija zločinačke, nacističke NDH”, koja je porodila Jasenovac, “najstrašniji logor smrti”, a ubijala je i Jevreje, i Rome, jer “nisu bili čiste hrvatske krvi, a i ličili su na Srbe".
“Ubijali su i klali sa sladostrašću, ne zato što su bili naterani, nego zato što je to bila zvanična državna politika”, rekao je Vučić, podsećajući da je pre NDH u Hrvatskoj živelo više od milion Srba, a danas ih je, posle 75 godina, za 80 odsto manje.
Navodeći da ti podaci svedoče o desetkovanju čitavog jednog naroda za samo 75 godina, Vučić je podsetio na esej Hane Arent o banalnosti zla, napisan povodom suđenja Adolfu Ajhmanu, i njenog pitanja: “A da su pobedili, da li bi iko od njih imao grižu savesti?”
To pitanje o griži savesti i danas je, kako je rekao, možda ključno za mir i stabilnost Balkana, a to je pitanje i koje je sam sebi postavio, i koje mora sebi da postavi i Hrvatska, i Evropska unija. Jer “danas više nego ikada u čitavoj Evropi, potrebna je istina koja otrežnjuje”, rekao je Vučić, pozivajući se na reči Ivana Turgenjeva.
Za istinu o NDH danas je, kako je dodao Vučić, ne samo pravo, nego i poslednje vreme. “Sutra će već biti kasno, ne samo za njih, već za sve nas”, ocenio je Vučić, dodajući da se zato mora otvoreno govoriti da je politika NDH bila politika istrebljenja čitavog jednog naroda.
Ta istina se mora sačuvati od zaborava, jer je zaborav, kako je rekao Žan Bodrijar, takođe deo istrebljenja, rekao je Vučić na ceremoniji na kojoj je govorio i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a prisustvovali su, između ostalih, i predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, te predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predstavnici verskih zajednica, preživeli logoraši...
Vučić je poručio da se ne sme pristati ni na bilo kakvu reviziju istorije, niti se treba igrati brojkama.
“Za sve nas je osnovno pitanje ono koje se tiče elementarne griže savesti i pukog saosećanja nad činjenicom da je danas, u Hrvatskoj, Srba deset puta manje nego pre 75 godina, i da oni nisu jednostavno isparili, ili otišli na neki duži odmor. Istrebljeni su, uglavnom tokom postojanja NDH”, rekao je Vučić na ceremoniji koju je direktno prenosila RTS.
Navodeći da je i deo njegove porodice stradao od ustaša, Vučić je rekao da niti je bilo, niti će biti revanša.
“Nemojte da sanjate osvetu. Sanjajte život”, poručio je Vučić, ističući da Srbija sa Hrvatskom hoće mir i dobre odnose, ali da zaboravimo neće i ne sme.
"Posao nam je da živimo i da radom, znanjem, hrabrošću i duhom pokažemo da jesmo upravo ona država i onaj narod koji je, pre gotovo sto godina, i drugima na ovim prostorima omogućio da postoje, da opstanu i da postanu države", rekao je Vučić, dodajući da zna da to mnogima smeta, ali da je činjenica da Srbija nije velika po teritoriji, već po mogućnosti da pomogne i bude dobar sused i sa “onima koji još ne umeju da se nose sa sopstvenom istorijom i da priznaju da su, ne tako davno, pre samo sedamdeset pet godina, stvorili državu zločinca, nacističkog monstruma, državu koja se bavila istrebljenjem”.
I predsednik RS Milorad Dodik je prethodno podsetio na stradanje srpskog naroda i istakao da su Srbi bili nosioci antifašističke borbe u Drugom svetskom ratu, a kritički se osvrnuo na ideju jugoslovenstva, koja je, kako je rekao, bila “lepo upakovana”, a Srbima “ništa dobro nije donela”.
“Danas imamo Sloveniju i Hrvatsku koje istorija ne poznaje kao organizovane države, a oni su u prilici da nam, u toj spirali lošeg odnosa prema srpskom nacionalnom identitetu, postavljaju vrednosti i govore kako treba da budemo uređeni”, rekao je Dodik, ocenjujući da i na prostoru Bosne i Hercegovine država ne funkcioniše.
Jasenovac, Bogdan Žižić
Govoreći o žrtvama Jasenovca, među kojima su i članovi njegove porodice, Dodik je ocenio i da je krajnje vreme da se snimi film o tom logoru kako bi buduće generacije razumele šta se tu dogodilo.
Dodik je rekao i da Srbe vera uči da oproste, jer "sa oprostom ide i smiraj", ali je naglasio da ne treba zaboraviti žrtve.
Predložio je da se prikupe finansijska sredstva kako bi se stradanje Srba za vreme NDH proglasilo genocidom. Ujedno, govoreći o Srebrenici, Dodik je ponovio stav da je to bio veliki zločin, ali ne i genocid.
Ceremonija sećanja na žrtve u Drugom svetskom ratu održana je u Jugoslovenskoj kinoteci u okviru filmskog ciklusa “Vreme zločina” koji je organizovan od 6. do 12. aprila u saradnji sa Ministarstvom kulture, povodom 75 godina od početka Drugog svetskog rata.
Prikazani su dokumentarni filmovi “Jasenovac” Bogdana Žižića (1966), “Gospa - kraljica Hrvata" Krsta Škanate (1992), a nakon ceremonije i "Krv i pepeo Jasenovca" Lordana Zafranovića (1983).
Prvi deo ciklusa “Vreme zločina” bio je u znaku filmova koji se bave samim početkom Drugog svetskog rata na teritoriji tadašnje Jugoslavije i nemačkim bombardovanjem Beograda, dok drugi deo programa obuhvata filmove koje je publika do sada retko imala priliku da vidi, a tiču se zastrašujućih zločina počinjenih nad nedužnim stanovništvom nakon proglašenja NDH.
Hrvatska organizuje komemoraciju u Jasenovcu 22. aprila, ali su predstavnici jevrejske zajednice u Hrvatskoj, kao i Srpskog narodnog vijeća, najavili da neće prisustvovati, u znak protesta zbog relativizacije i revitalizacije ustaštva i izostanka odgovarajućih reakcija države.
(SEEcult.org)