• Search form

11.04.2017 | 02:10

Ani Knežević nagrada Polok-Krasner fondacije

Ani Knežević nagrada Polok-Krasner fondacije

Umetnica Ana Knežević iz Beograda, koja od 2013. godine živi i radi u Njujorku, dobitnica je prestižne nagrade Polok-Krasner fondacije, što je drugo značajno priznanje koje je dobila u SAD nakon nagrade njujorške organizacije CEC Artslink 2012.

Nagrada Polok-Krasner fondacije dodeljuje se u iznosu od 5.000 do 30.000 dolara, a Ana Knežević dobila je maksimalan iznos.

Kako je Ana Knežević izjavila za SEEcult.org, nije iznenađena, jer je dugo i pažljivo i spremala aplikaciju, a nagradu će iskoristiti za produkcijski zahtevan koji se naslanja na njenu ideju svetlosnih instalacija.

“Jako sam srećna i počastvovana, jer je ovo izuzetno prestižna internacionalna nagrada za umetnike… S druge strane, moram da priznam da nisam iznenađena. Nadala sam se da ću nagradu dobiti. Kada sam 2012. godine, zahvaljujući nagradi CEC Artslink organizacije iz Njujorka bila na rezidenciji u Oberlinu, imala sam priliku da popričam sa kustoskinjom tamošnjeg Muzeja Lilianom Milkovom koja me je uputila na grant rekavsi da sam profil umetnice koji Polok-Krasner fondacija želi da podrži… Podržavaju umetnike/ce sa uspesnom dugogodišnjom karijerom, ali koji se nalaze u tranziciji ili nekoj drugoj situaciji u kojoj im je potrebna finansijska podrška za neki umetnički projekat”, rekla je Ana Knežević, koja je odlučila da najpre prouči uslove za nagradu Polok-Krasner fondacije i sačeka pravi trenutak da aplicira.

Prema njenim rečima, kada je 2015. godine imala izložbu u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, po pozivu kustoskinje Žakline Ratković, odlučila je da je vreme da aplicira i pažljivo spremila dokumentaciju.


   Between You and Me, Salon MSU Beograd, 2015. Flourescentni lastiši i UV  svetla + zvučni patern, foto: Mirjana Miri Ristić Damjanović

Proces za nagradu od trenutka aplikacije traje čitavih godinu dana – potrebno je opuniti onlajn aplikaciju i imenovati troje ljudi koji bi napisali preporuku, predati potrebna dokumenta, umetničku izjavu, fotografije radova u velikoj rezoluciji… Potom sledi nove formulari u vezi sa finansijskim stanjem, odnosno troškovima života i rada, primanjima od prodaje umetničkih radova i bilo kojim drugim, te potvrde o plaćenim taksama u poslednje dve godine.

U drugom delu tog procesa neophodno je podneti preporuke, a Ani Knežević su ih dali slikar i pisac Mileta Prodanović, profesor FLU u Beogradu, kustoskinja Salona MSUB Una Popović i prof. dr Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti, na čemu im jako zahvalna.


  Skica za izložbu Mirror of Light koja će na leto 2017. biti izvedena u galeriji ISSU Perpetuum Mobile u Beogradu

O iznosu same nagrade odlučuje Fondacija u zavisnosti od specifičnog rada i okolnosti, a Ana Knežević je imala sreću da dobije maksimalan iznos od 30.000 dolara.

Među dobitnicama nagrade Polok-Krasner fondacije su, između ostalih, i Dorothea Rockburne, Amy Sillman, Zoe Leonard, Marjetica Potrč…

“Čast je biti u takvom društvu”, navela je Ana Knežević, koja trenutno razvija dve serije radova (prostorno-zidne instalacije), od kojih je jednu započela 2015. godine pod nazivom Inner Tuning koja se sada nastavlja u radove Micro Tuning. Radove iz te serije predstavila je 2015. godine u galeriji Doma kulture Studentski grad u Beogradu. Druga serija radova je Fiat Lux tj. Mirror of Light, a reč je o triptisima u nizovima napravljenim od crnih mat akrilnih ploca. Jedan rad iz te serije (Fiat Lux 6/7/8) bio je izložen 2015. godine u Salonu MSUB na autorskoj izložbi “Prostori odstupanja” kustoskinje Žakline Ratković.


   Fiat Lux 6/7/8, zidna instalacija, Salon MSU Beograd, 2015. Akrilne ploče između dva stakla i drveni ram, foto: Mirjana Miri Ristić Damjanović

Ana Knežević će na leto imati dve izložbe radova iz te serije u Srbiji – jedna će u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu od 16. do 31. avgusta, a druga je osmišljena specifično za prostor galerije ISSU Perpetuum Mobile u Beogradu.

Prema rečima Ane Knežević, treći projekat na kojem radi je na neki način vezan za njene ideje svetlosnih instalacija iz 2003. godine i to će joj upravo grant Polok-Krasner fondacije omogućiti da produkcijski započne, jer su potrebna značajna finansijska sredstva.

Fondaciju je osnovala 1985. godine Li Krasner (Lee), jedna od vodećih umetnica apstraknog ekspresionizma i supruga Džeksona Poloka (Jackson Pollock).

“Izuzetno poštujem i Li i Poloka kao umetnike, ali i viziju Li Krasner da pomogne generacijama umetnika/ca. Li je decenijama već reper za mnoge umetnice. Među prvim je ženama koja je imala retrospektivu u Muzeju moderne umetnosti (MoMa) u Njujorku davne 1985. godine”, istakla je Ana Knežević, koja se u Njujorku bavi umetničkom praksom i pedagoškim radom – predaje već dve godine u Excellence Girls Middle Academy u Bruklinu.

   Linije želje, Galerija Nadežda Petrović, Čačak 2009, flourescentni lastiši i UV svetla + zvučni patern, foto: Srđan Veljović

Polok-Krasner fondacija već više od 30 godina nagrađuje umetnike iz celog sveta koji postavljaju visoke standarde prakse i daju primer za umetnički uticaj na pojedinca i društvo u celini. Do sada je nagrađeno više od 4.100 umetnika iz oko 80 zemalja, a ukupan iznos podrške premašio je 65 miliona dolara.

Ana Knežević rođena je 1976. u Beogradu, gde je 2002. završila studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti, a nastavila ih je na Masačusets koledžu za umetnost u Bostonu (2003/04).

Realizovala je nekoliko projekata u javnim prostorima i imala brojne grupne i samostalne izložbe, između ostalog i 2003. u Bostonu i 2009. u Parizu.

Srpskoj sceni se predstavila svetlosno-zvučnim instalacijama Sounded Void 3 (2005), Sound of Light (2007), Linije želje (2009), Inner Symmetry (2011), Between You and me (2015) i drugim. Za umetnički projekat Ukrštanja, povodom Dana Beograda, dobila je nagradu na konkursu Sekretarijata za kulturu Grada Beograda za koncept i idejno rešenje te manifestacije 2007. godine. Predstavila je i projekat Radio Light 487796-Cluster povodom 150 godina od rođenja Nikole Tesle.

Tokom 2012. godine boravila je u Ohaju na prestižnom muzičkom konzervatorijumu Oberlin kao dobitnica nagrade CEC Artslink fondacije iz Njujorka, u okviru TIMARA programa (Technology in Music and Related Arts).

Dobitnica je i nagrade za crtež iz Fonda Vladimira Veličkovića za 2009. godinu.

*Portret fotografisala Aleksandrija Ajduković

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r