16. Čembalo, živa umetnost
Međunarodni festival “Čembalo, živa umetnost” nudi od 6. do 17. novembra u Beogradu 13 koncerata renomiranih domaćih i stranih čembalista, koji će izvesti kompozicije u rasponu od francuskog i nemačkog baroka do dela autora poput Gurdžijeva i Komitasa, Ligetija ili Petrovića.
Program 16. festivala Čembalo živa umetnost – Ars vivendi clavicembalum počinje “Putovanjem u 18. vek” u Italijanskom institutu za kulturu, odnosno nastupom ruskog baroknog ansambla Novaja Golandija, dok će dan kasnije u istom prostoru gostovati Marija del Mar Blanko Moreno iz Španije.
Maria del Mar Blanco Moreno
Među stranim učesnicima su i čembalisti Daniele Bokačo iz Italije i Egon Mihajlović iz Slovenije, a od domaćih su najavljeni Smiljka Isaković, Isidora Kuzmanović, Jovana Topalov, Sofija Perović, Svetlana Stojanović Kutlača i Milan Popović.
Posebna pažnja na 16. festivalu Čembalo, živa umetnost posvećena je formi igre u muzici, pre svega baroknim igrama koje čine stavove svita, a na programu su većine koncerata. Tako je i na majstorskim radionicama u prvi plan stavljena barokna igra, o kojoj će studenti saznati od koreografa, igrača i čembaliste, stručnjaka za baroknu igru, Rikarda Barosa. Polaznici će imati priliku da tumače i istražuju formu igre u baroknoj muzici, a kako bi što bolje upoznali stilske karakteristike različitih plesova, imaće priliku da se i sami oprobaju u igri.
Specijalni gosti majstorske radionice, kao i koncerta polaznika kojim će Festival biti završen 17. novembra u Teatru Vuk, biće igrači, učenici baletske škole i profesionalni igrači.
Koncerti će biti održani i u Etnografskom muzeju, galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, koji je organizator Festivala, te u Svečanoj sali Skupštine Grada Beograda.
Isidora Kuzmanović
Program je realizovan uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, Fonda PICE – Acción Cultural Española (AC/E), Udruženja muzičkih umetnika Srbije, Fakulteta muzičke umetnosti, Sekretarijata za kulturu Beograda, Etnografskog muzeja, graditelja instrumenata Kristijana Bjelanovića…
Koncerti počinju u 19 sati, a ulaz je besplatan.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)