• Search form

09.11.2024 | 20:29

Urbanov savremeni Majstor i Margarita

Urbanov savremeni Majstor i Margarita

Predstava “Majstor i Margarita”, prema čuvenom romanu Mihaila Bulgakova, u dramatizaciji Kate Đarmati i režiji Andraša Urbana, biće premijerno izvedena 10. novembra u Narodnom pozorištu u Beogradu, iz kojeg najavljuju da je, uz poštovanje originala, dato savremeno čitanje tog veoma složenog dela i jednog od najprovokativnijih romana svetske literature.

Urban je izjavio da ga “uvek zanima kako jedna predstava postaje živa stvar, poseban entitet stvarnosti, to jest kako se u datom vremenu i prostoru, dok se dešava, aktualizuje”.

“Isto tako čovek danas sa velikim sumnjama razmišlja o tome kako i na koji način opstati, šta je viša sila u njegovom životu pred kojom treba da poklekne. Ipak, valjda želite biti i pristojni i dobri. Da učinite nešto. Bez obzira koliko su te stvari relativne. Ali, relativizam ne postoji zato da etički oslobađate sebe, pa da nemate odgovornosti. Imate. Ali, možete i to odbaciti…”, smatra Urban.

Kako je navelo NP u najavi premijere, nova postavka “u režiji jedinstvenog i originalnog Urbana, donosi na scenu savremeno čitanje ovog dela sa asocijacijama na današnje vreme i okolnosti u kojima živimo, ali u duhu svega onoga o čemu je i 30-ih godina prošlog veka pisao slavni ruski pisac, baveći se nekim suštinskim filozofskim, kulturološkim i političkim pitanjima, kao i verovanjem u određenu ideologiju”.

Roman na kojem je Bulgakov radio od 1928. do 1940. godine ima neobičnu formu, odlikuje ga misterioznost na raznim nivoima u kojima se nelinearno opisuju događaji u Moskvi 30-ih godina 20. veka, i to kao fantastična priča o dolasku đavola Volanda na godišnji bal demona, kao i događaji koje je Majstor opisao u svom romanu o Pilatovom sudu i Isusovoj mučeničkoj smrti.

Iako je roman duboko ukorenjen u specifičnom istorijskom i političkom kontekstu, ova dramatizacija ga je približila današnjem gledaocu s namerom da se prepozna u dilemama koje Bulgakov postavlja preispitujući osnovna životna načela i neka osnovna egzistencijala pitanja.

Kata Đarmati ističe da se u romanu “kroz kombinaciju elemenata moderne satire, fantastičnog, grotesknog i intelektualne proze, traže odgovori na velike probleme današnjice”, kao i da Bulgakov “ne piše formulama, on tera svog čitaoca da razmišlja i samostalno prepozna dublje moralne i društvene veze”.

Podsećajući da u njegovom romanu ima “paralelnih priča, menja se prostor, putujemo po vremenu, iz Moskve do Jerusalima, Jalte”, primetila je da se među stotinak likova oni naslovni - Majstor i Margarita, pojavljuju veoma kasno, “što je, čitajući roman, potpuno razumno, ali ne i na sceni”.

“Sve to je izazov za dramatizaciju. Bulgakovljevo remek delo smo poštovali, ali ne mistifikovali. Napravili smo svoju priču sa skoro svim elementima integralnog teksta, prilagođavajući je našim scenskim uslovima. Verujemo u to da je pozorište prostor sadašnjice, znači izbegavamo istorijski pristup, jer ova priča je veoma bliska i nama. Te plemenite teme komuniciraju besprekorno u svakom vremenu”, izjavila je Kata Đarmati.

Glavne uloge igraju: Aleksandar Vučković (Majstor/ Ješua H-Nocri), Nada Šargin (Margarita) i Pavle Jerinić (Voland). U ansamblu su i Bojan Krivokapić, Julija Petković, Vanja Milačić, Vanja Ejdus, Dragan Sekulić, Nedim Nezirović, Jelena Blagojević i Andrej Nježić.

Reditelj Urban je i autor scenografije. Kostimografi su Bojana Nikitović i Stefan Savković, muziku je komponovala Irena Popović, koreograf je Gerđe Kristijan, a Tara Vulović i Balša Đogo kreirali su video.

Prva repriza biće 11. novembra na velikoj sceni, a zatim je na repertoaru 17. i  28. novembra.

*Foto: Nebojša Babić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r