• Search form

12.04.2024 | 01:04

Porodica u fokusu Nedelje finskog filma

Porodica u fokusu Nedelje finskog filma

Nedelja finskog filma otvorena je sedmi put u Dvorani Kulturnog centra Beograda 11. aprila projekcijom savremene realistične drame “Porodični ručak”, u prisustvu mlade rediteljke Tie Kouvo, kao i šefice Međunarodnog odeljenja Finskog filmskog instituta Jane Puskale.

Do 15. aprila biće prikazano još sedam ostvarenja nove finske produkcije, u selekciji srpskog reditelja Stefana Arsenijevića.

Manifestaciju je zvanično otvorio ambasador Finske Niklas Lindkvist, a mnogobrojnoj publici dobrodošlicu u “bioskop dobrog filma” poželeo je urednik filmskog progama DKC-a Ivan Aranđelović, podsetivši da je taj bijenalni program još 2010. godine započeo raniji urednik Nebojša Popović, u saradnji sa Janom Puskalom.

Programska direktorka KCB-a Zorana Đaković Miniti izrazila je zadovoljstvo zbog velike posete i zahvalila na dobroj saradnji Finskom filmskom institutu i ambasadi Finske u Srbiji. Takođe je podsetila da je DKC prošle godine dobio evropsku nagradu kao bioskop sa najboljim programom.

Stefan Arsenijević je najavio “osam najboljih finskih filmova iz protekle dve godine”, ističući da je “Porodični ručak” odabran pre nego što je trijumfovao pre dve nedelje na dodeli Finske nacionalne nagrade “Jussi”, gde je imao čak 11 nominacija, a dobio je nagrade za najbolji film, režiju i scenario.

Jana Puskala je izjavila da je srećna što je tako mnogo publike zainteresovano za finski film. Pomenula je da joj je Nebojša Popović jednog leta na Festivalu evropskog filma na Paliću rekao: “Imate divne finske filmove. Hajde da ih zajedno prodamo Beogradu”. Zahvalila je DKC-u što je to omogućio, kao i ambasadi Finske, u kojoj se, kako je rekla, ambasadori menjaju, ali je podrška tom festivalu stalna.  

Ambasador Niklas Lindkvist zahvalio je Jani Puskali na ozbiljnom i posvećenom radu u cilju promocije finskog filma u svetu, kao i domaćinima iz DKC-a, selektoru Arsenijeviću i drugima koji su pomogli u organizaciji, a posebno publici, čije “veliko prisustvo čini da Nedelja finskog filma bude značajan kulturni događaj”.

“Porodični ručak” premijerno je prikazan u programu Encounters na Berlinalu. Nagradu za najbolji film dobio je na festivalima u Seulu, Rigi i Briselu, kao i na Nordijskim filmskim danima, dok je u Valensiji nagrađen za najbolju kameru.

U razgovoru s publikom posle projekcije rediteljka Tia Kouvo je rekla da je svoj debitantski dugometražni film “iznedrila iz duše”.

“Uložila sam mnogo godina u njega. Inspirisan je mojim istoimenim, takođe nagrađivanim, kratkim filmom iz 2018. godine”, rekla je autorka koja je diplomirala režiju na akademiji Valand, ali je prethodno studirala psihologiju.

To se i vidi u ovoj suptilnoj priči o tri generacije jedne, može se reći, obične porodice okupljene za Božić i o složenim odnosima među najbližima. Tia Kouvo je izjavila da je jednostavno želela da prikaže život kakav jeste.

Narednih dana na programu je i “Drvosečina priča” finskog pesnika i scenariste Mike Mululahtija, koji se tvm uvrnutom crnom komedijom na Nedelji finskog filma prvi put predstavlja kao reditelj.

Izbor filmova, prema rečima Arsenijevića, razmatra savremene porodice - disfunkcionalne, netipične, proširene, porodice čiji članovi uspostavljaju neke drugačije veze, pokušavajući da ostanu sebi dosledni i iskreni, porodice čiji članovi ne uspevaju da komuniciraju, ali iako je možda teško rečima opisati osećanja, to ne znači da ona nisu snažna.

U “Četvoro odraslih klinaca” bračni par se upušta u istraživanje koncepta poliamorne veze. U “Mehuru” će tinejdžerka učiniti sve da sabotira vanbračnu vezu svoje majke sa drugom ženom. U “Je’vidi” će potisnuta porodična priča o asimilaciji članova starosedelačkog naroda Skolt Sámi, kada izađe na videlo, dati novi smisao dvema otuđenim rođakama. U “Hit Big” će izlazak oca iz zatvora pokrenuti beskrupuloznu alanfordovsku poteru za skrivenim plenom u kojoj će se članovi porodice okrenuti jedni protiv drugih. U “Najgoroj ideji ikada” junakinja mora da bira između porodice i prijateljstva, dok “Raj za karaoke” istražuje kako se osećaj usamljenosti može osetiti kroz omiljenu finsku zanimaciju – karaoke.

Filmovi u izboru Arsenijevića, kako je dodao, istražuju vreme u kojem živimo kroz osnovnu jedinicu društva, koja kao i većina drugih institucija na svetu, upravo trpi tektonske poremećaje i promene. “Bilo da su duhoviti, pesimistični, uvrnuti ili nadrealni, ovi filmovi postavljaju prava, intrigantna pitanja i, najvažnije od svega, pronalaze ljudskost i toplinu čak i tamo gde deluje da smo je odavno izgubili”, istakao je Arsenijević.

Program Nedelje finskog filma sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r