• Search form

09.12.2022 | 15:24

11. GoetheFEST - filmski glas nečujnih i poziv na razmišljanje

11. GoetheFEST - filmski glas nečujnih i poziv na razmišljanje

Festival savremenog nemačkog filma GoetheFEST, svečano otvoren 8. decembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda, nudi do kraja vikenda sedam ostvarenja koja, kako je istaknuto na otvaranju, daju glas onima koji se često ne čuju u društvu, pozivaju na razmišljanje i omogućavaju dijalog nemačke i srpske scene.

Objedinjeni sloganom “Ljubav je nezaustavljiva”, filmovi koje je za 11. GoetheFEST odabrala selektorka Sunčica Šido biće prikazani posle Beograda i u Nišu i Novom Sadu, u organizaciji Gete instituta i uz podršku nemačke ambasade.

Ambasadorka Nemačke u Beogradu Anke Konrad konstatovala je na otvaranju 11. GoetheFEST-a da živimo u vremenu kada filmovi dobijaju na značaju jer otvaraju prostor za druge realnosti života i za kritična pitanja, dajući glas ljudima koji se često ne čuju u društvu. "Utoliko je važnije što GoetheFEST, kao centralni festival nemačkog filma u Srbiji, čini da se taj glas čuje i što pored toga omogućava dijalog između naših društava”, istakla je ona.

Anke Konrad

Koordinatorka programa kulture Gete instituta i selektorka GoetheFEST-a Sunčica Šido zahvalila je nemačkoj ambasadi koja je, kako je istakla, uprkos velikoj globalnoj krizi, prepoznala kvalitet, značaj programa i njegov kontinuitet, i omogućila realizaciju festivala.

"S druge strane, naši tradicionalni partneri iz Kulturnog centra Beograda su se na ovoj muci zaista pokazali kao junaci, jer bez njihove pomoći i podrške sve ovo i dalje ne bi bilo moguće”, istakla je Sunčica Šido, koja je zahvalila publici: “Večeras smo se okupili na starom mestu kako bismo na ovom filmskom putovanju u Nemačku otkrili nešto novo, bilo da film analiziramo profesionalnim okom, ili mu zainteresovano prilazimo kako bi nas odveo u svetove novih ili na novi način obrađenih tema i vizualnih ekspresija, i podstakao na razmišljanje".

I pomoćnica direktora za program KCB-a Zorana Đaković Minniti istakla je važnost GoetheFEST-a, posebno zbog toga što su filmovi uvek selektovani imajući u vidu i lokalni kontekst, što je dodatna vrednost.

Sunčica Šido

Selekciju filmova 11. GoetheFEST-a odlikuje snažno prisustvo rediteljki, a program je počeo filmom reditelja Andreasa Klajnerta “Dragi Tomase”, koji je omaž Tomasu Brašu, izuzetno uzbudljivoj stvaralačkoj ličnosti na umetničkoj mapi Istočne i Zapadne Nemačke - anarhisti koji provocira društvo.

Film “Kokon” Leoni Kripendorf, zajednička je besplatna projekcija Merlinke i GoetheFEST-a u Domu omladine Beograda 9. decembra u 18.30 sati. Taj kompleksni coming of age film o vrelom letu 2018. na Kotbuser Toru u berlinskom Krojcbergu i prvim ljubavnim iskustvima 14-godišnje Lore, premijerno je prikazan na Berlinalu 2020. u programskoj sekciji Generacija.

U filmu “Jok”, u 15 scena života jednog para, ne radi se, prema reditelju Diteru Brigemanu, ni o čemu drugom osim o onome što čini život sa ili bez dece, u ili van odnosa. Film prikazuje cajtgajst miljea urbanih, obrazovanih, liberalnih levičara.

Jok, foto: Alex Sass, FlareFilm

“Svi pričaju o vremenu”, nova i sveža nemačka feministička tragikomedija, debitantski je film i diplomski rad Anike Pinske na Nemačkoj akademiji za film i televiziju u Berlinu. Precizna i pametna društvena drama o identitetu, poreklu i domu formirana je oko žena različitih generacija, obrazovanja i stilova života, navela je Sunčica Šido.

Program 11. GoetheFEST-a nudi i novi film rediteljke Nikolet Krebic “AEIOU”  sa porukom da je ljubav kao sila prirode nezaustavljiva, a reč je o još jednom naslovu iz takmičarskog programa Berlinala, koji prikazuje ljubavnu priču 60-godišnje Ane (Sofi Rojs) i momka od 17 godina (Milan Harms). To je veoma slojevit film, u naznakama, u lekcijama o životu i ljubavi, u čijem centru je ženska požuda protiv društvenih normi.

U filmu “Rabije Kurnaz protiv Džordža Buša” reditelj Andreas Drezen i scenaristkinja Lajla Štiler uspevaju da stvore politički triler i topao portret jedne temperamentne žene. Istinita priča o pravu i arbitrarnosti, jer borba majke za sina koga - zbog sumnje na terorizam, muče u Gvantanamu -  jeste borba za demokratiju i protokol njenog neuspeha.

Još jedan debitantski film je ostvarenje Olivera Kraha “Devojke iz ruševina: Priča Šarlote Šuman”, koji teži tome da posleratne godine u Nemačkoj sadržinski i formalno ispriča u novom ključu. Narativ se vezuje za emancipaciju žena i seksualnu revoluciju, a film se trudi da razbije konvencije naracije i viđenog.

Beogradski program GoetheFEST-a održava se od 8. do 11. decembra u Kulturnom centru Beograda, niški program u Cineplexxu Niš od 10. do 13. decembra, dok će u Novom Sadu program biti održan od 19. do 22. decembra, u Kulturnom centru Novog Sada.

Program 11. GoetheFEST-a nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Bojan Kovačević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r