• Search form

22.10.2022 | 11:16

Treća deonica Izlaznih strategija

Treća deonica Izlaznih strategija

Završna, treća deonica izložbe “Izlazne strategije - (ne)vidljive taktike prekida” u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu, obuhvata tokom vikenda intenzivan diskusioni i prezentacioni program, a 23. oktobra i izlet u Rušanj - u Spomen kuću anonimnog čoveka, Vidaka Mićkovića, što je rad u nastajanju Olje Nikolić Kie.  

Program treće deonice izložbe-izvedbe “Izlazne strategije” kustosa Branka Popovića počinje u 18.30 njegovim predstavljanjem koncepta i panelom-u-pokretu “Političko-estetsko-anonimne prakse” koji će se baviti pitanjem umetničkog u onome što nije umetničko.

Panel će inicirati politikolog i pisac Igor Štiks na koga će se u pokretu nadovezati Grupa za konceptualnu politiku, Milan Rakita, Stealth (Ko gradi grad i Elektropionir), Dušan Duduković (Radnički muzej Trudbenik), minipogon, kao i ostali prisutni učesnici izložbe i publika.

"Participativni kolektivni činovi imaju snažnu estetsku dimenziju utoliko sto dopuštaju posve drugačiju preraspodelu čulnog. Oni dovode u pitanje i menjaju ono sto se može reći, videti, čuti, misliti i, konačno učiniti. Štaviše, menjaju ko to može ‘uzeti reč’ u javnom prostoru i redifinišu javni prostor sâm, kao i ono što može biti vidljivo (donoseći nove sadržaje i forme), ono što se tamo može čuti (od izgovorenog do načina kako se govori), ono što se sme i može misliti (uvodeći drugačije koncepte i imaginaciju), te tako otvaraju nove mogućnosti kolektivnog političkog delovanja i društvene koreografije”, naveo je tim povodom Igor Štiks.

Program “treće deonice” obuhvata i predstavljanje rada-ankete Aleksandre Mirimanov “Draga Cvijeto, patrijarhat nas sve jebe”, a za kraj je predviđen “kolektivni momenat dekompresije i sumiranja utisaka” u instalaciji “Artotekum” Sunčice Pasuljević Kandić.

Od 17 do 18:30 sati oko Paviljona “Cvijeta Zuzorić” odvijaju se i Razgovori u Hodu - performativne šetnje o(t)puštanja na teme koje dotiču umetnički "svet", ali i šire - sa Sunčicom Pasuljević Kandić.

Za nedelju, 23. oktobar, predviđen je zajednički izlet-izložba-izvedba u Rušanj, a autorka Olja Nikolić Kia posvećuje taj rad svom ocu Vidaku Mićkoviću.

“Spomen kuće su najčešće posvećene javnim ličnostima, osobama koje su došle na glas zbog određenih delatnosti u javnoj sferi. Ovim događajem, na dokumentaran način, putem videa, audija, fotografija i predmeta koji su činili svakodnevno okruženje mog oca, Vidaka Mićkovića, želim da pokažem herojstvo obično neobičnog čoveka, koji je voleo da priča lične priče neodvojive od istorijskog konteksta u kome su se dešavale. Priče su to o radu, ratu, o gladi, o potoku, belom hlebu, gubitku, solidarnosti... Ovo je možda prvi i poslednji trenutak u kome će biti moguće da se ovi intimni materijali prikažu u njihovom prirodnom okruženju, baš tu u Kući, velikom dostignuću jednog radnika, zadovoljnog i ponosnog onim što je imao. Istovremeno, u pitanju je i strategija izlaska iz centra, iz institucija i galerijskih prostora i njihovih strogih, ponekad krutih pravila prezentacije”, navela je Olja Nikolić Kia, pozivajući i druge da ponesu svoje radove u bilo kojem mediju i pronađu mu mesto u nekom od prostora kuće ili dvorišta i/ili da spontanu izvedu nešto i doprinesu celom procesu u toku.

Polazi se u podne sa okretnice tramvaja na Banovom brdu, a izlazi se na poslednjoj stanici, kod crkve u Rušnju.

Izložba “Izlazne strategije - (ne)vidljive taktike prekida” predstavlja radove više od 40 umetnika i grupa, preispitujući šta se događa kada umetnost napusti svoju konvencionalnu teritoriju i isklizne u situacije saradnje na drugim teritorijama, odnosno kada uspostavi “ekstrateritorijalni reciprocitet” koji ispražnjenu umetničku teritoriju čini dostupnom za korišćenje drugim društvenim akterima, iz drugih polja delatnosti – možda baš onih na koje je umetnost migrirala.

Osmišljena je kao izložba-izvedba koja mapira recentne lokalne (izvan)umetničke prakse i slučajeve prekida koji promišljaju i/ili realizuju privremene/stalne i singularne/kolektivne linije bega naspram dominantnog estetskog i produkcionog modela.

Među učesnicima izložbe su: Marija Marković, Ivan Pravdić, Nikola Nikoletić, Zorica Janakova, Vesna Mitrović Parojčić, Irena Jović, Aleksandra Mirimanov, Vesna Vasović, Sead Kazanxhiu, Dragana Milivojević, Žužana Taloš, Jelica Ćulafić, Ana Momčilović, Smilja Ignjatović, Irina Janković, Aneta Stojnić, Dina Belančić, Mirjana Bugarski, Sanja Latinović, Radnički muzej Trudbenik, Vesna Vesić, Milan Rakita, Staniša Dautović, Grupa za konceptualnu politiku, Urtica (Violeta Vojvodić-Balaž, Eduard Balaž), Tanja Marković, Gordana Marić, Igor Blagojević, Olja Nikolić Kia, Igor Štiks, Stealth (Ana Džokić i Marc Neelen), Petra Belc i Ivana Momčilović, Jelena Jakonić, Dragana Latinović, Dragan Protić Prota (Škart), Lenka i Jeca Zelenović, Katarina Marinković, Gordana Belić, Nenad Jelesijević, Sunčica Pasuljević Kandić, minipogon, Debatni program ULUS-a

Izložba poziva na vraćanje u zajedničku upotrebu i zajednički prostor onoga što je odvojeno i podeljeno – sfere umetnosti, društvenosti i svakodnevnog života. Namera autora je dati vidljivost onim (izvan)umetničkim praksama/diskursima koje karakteriše institucionalna, tražena ili trpljena, nevidljivost to jest isključenost.

Izložbeni prostor Paviljona “Zuzorić” time postaje privremena ekstrateritorijalna zona susreta i saradnje “umetnosti bez teritorije” i vanumetničkih aktivnosti koje nastanjuju ispražnjeni prostor umetnosti.

Izložba-izvedba “Izlazne strategije” biće otvorena do 27. oktobra, a podržali su je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Sekretarijat za kulturu grada Beograda i ERIAC Srbija.

*Foto: Izlazne strategije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r