• Search form

19.11.2019 | 17:56

70 godina Pozorišta na Terazijama

70 godina Pozorišta na Terazijama

Pozorište na Terazijama dočekuje 70. rođendan kao teatar koji je posle različitih organizacionih i programskih modela izborio status uspešnog muzičkog pozorišta, jedinog te vrste u regionu, a u jubilarnoj sezoni, započetoj premijerom licencnog mjuzikla “Brodvejske vragolije”, sprema za proleće i domaći mjuzikl “Druga strana jastuka” na muziku Momčila Bajagića Bajage.

“Imamo čime da se pohvalimo. Iza nas je 286 premijera. Poslednjih godina mesečno nas poseti više od 8.000 ljudi. Većina naših predstava igra se više od sto puta. Neke čak i 300 puta, kao ‘Cigani lete u nebo’ i ‘Neki to vole vruće’, a i ‘Čikago’ će uskoro dostići taj broj”, istakao je 19. novembra direktor Pozorišta na Terazijama Aleksandar Đaja na konferenciji za novinare.

Cigani lete u nebo

Za novi mjuzikl “S druge strane jastuka”, čija se premijera očekuje u aprilu 2020. godine, libreto piše Stevan Koprivica, a predstavu će režirati Jug Radivojević.

Momčilo Bajagić Bajaga, koji je već sarađivao s Pozorištem na Terazijama komponujući muziku za predstavu “Ženidba i udadba”, izjavio je da mu je čast što će se raditi mjuzikl na njegovu muziku upravo u jubilarnoj sezoni.

“Naravno da je dobro da se radi domaći autor, a meni je drago da sam ja taj autor. Naša prethodna saradnja bila je lepa i očekivao sam nastavak, mada se nisam nadao da će to biti ovako brzo. Radujem se velikoj produkciji, saradnji sa orkestrom i aranžerom. U ‘Ženidbi i udadbi’ muzika je išla sa matrcie, a ovde će se izvoditi uživo. Potrudiću se da izaberem i ponudim celom timu najbolje numere, za koje mislim da najbolje idu uz priču”, rekao je Bajaga, ali nije želeo da otkriva detalje priče.

Pozorište na Terazijama osnovano 23. decembra 1949. godine pod imenom Humorističko pozorište, a radilo je u improvizovanim uslovima, kao podstanar bioskopa “Beograd”. Prva premijera bila je Nušićeva komedija “Dr” 1951. godine. U prve dve decenije repertoar su činile pretežno komedije i operete, što pozorišna kritika i kulturna javnost, kako je rekao Đaja, nisu odobravale, smatrajući ih za “lake” žanrove. Nekoliko godina od osnivanja pojavila se ambicija da to pozorište ne bude samo humorističko, već i teatar ozbiljnih umetničkih ambicija, te 1954. menja ime u Beogradska komedija i repertoar okreće ka naslovima svetske komediografije. Fuzijom sa Beogradskim dramskim pozorištem 1959. godine, stvoreno je Savremeno pozorište sa dve scene - na Terazijama i na Crvenom krstu. Uz probleme i nedoumice koje je to spajanje proizvelo, postavljane su predstave koje se mogu smatrati prelaznim oblicima na putu ka velikom američkom mjuziklu, podsetio je Đaja.

Prelomna tačka na terazijskom repertoaru bio je mjuzikl “Oklahoma” (1966), a zatim su “Priča iz zapadnog kvarta” (1968) i “Poljubi me Kejt” (1969) potvrdile tendenciju okretanja ka muzičkom pozorištu. Pojam mjuzikla u to vreme, kako je napomenuo Đaja, još se nije bio ustalio u žanrovskoj klasifikaciji, ali je publika oduševljeno prihvatala svaku narednu premijeru.

U martu 1975. godine doneta je odluka da se dve scene razdvoje na BDP i Pozorište na Terazijama. Zbog temeljne rekonstrukcije zgrade, predstave su od 1991. izvođene na sceni UK “Vuk Karadžić”, a 2005. godine pozorište se vratilo kući.

Čikago

Pozorište na Terazijama, kako je naglasio Đaja, danas je jedino muzičko pozorište u regionu koje je dobilo licencu za izvođenje najpoznatijih svetskih naslova - Čikago, Cigani lete u nebo, Kabare, Briljantin, Producenti, Mamma Mia!, Fantom iz Opere. Nastavljena je i tradicija postavljanja mjuzikla na domaći tekst (Maratonci trče počasni krug, Zona Zamfirova, Glavo luda, Mister dolar...)

“Pozorište na Terazijama je steklo svoj identitet i postalo ustanova visokog potencijala i umetničkih dostignuća. Posle mnogih napora profilisalo se kao jedino koje se kontinuirano bavi muzičko-scenskim oblicima. Pozorište na Terazijama dočekuje jubilarnu 70. sezonu sa velikim ambicijama i potencijalom spremno da sa svakom narednom premijerom potvrdi svoj status - da je pozorište spektakla”, izjavio je Đaja.

Profesor Svetozar Rapajić, koji je davne 1966. godine režirao “Oklahomu”, takođe je podsetio na istorijat ovog teatra.

Prema njegovim rečima, ideju o zabavnom pozorištu publika je odmah prihvatila, dok je kulturnoj čaršiji trebalo dosta vremena.

“Komedije i operete svrstavane su u laki žanr, mada pozorišni praktičari znaju koliko ih je teško uraditi tako da imaju visok nivo”, rekao je Rapajić i podsetio da je prvi umetnički direktor Radivoje Lola Đukić uveo praksu muzičkih komedija i srpskih komada sa pevanjem. Razvoj do mjuzikla bio je postepen - od starijih, manjih formi, narodskih, kabaretskih, muzičkih revija, opereta... do prvog kompletnog mjuzikla, koji je bio upravo “Oklahoma”. Na taj mjuzikl publika je hrlila, a i kritika ga je hvalila, rekao je Rapajić, primetivši da je i američki mjuzikl u svojoj 150 godina dugoj istoriji prolazio kroz slične faze nastanka.

Pominjući i “nesrećnu fuziju” sa BDP-om i “grozne uslove” u “Vuku”, Rapajić je rekao da je posle rekonstrukcije Pozorište na Terazijama tehnički najopremljenije u Beogradu i da se u takvim uslovima osetio napredak. “I zahtevi su se povećali, a u većini slučajeva bili su dosegnuti. Mjuzikl je forma koja mora biti perfektna, zahteva mnogo rada, matematičku preciznost, harizmu i komunikaciju”, izjavio je Rapajić, dodajući da je teatar na Terazijama repertoarsko muzičko pozorište sa trenutno 13 predstava u sezoni, što je retkost i u svetskim okvirima.

Povodom jubileja, vizuelni identitet za Pozorište na Terazijama kreirala je agencija “New Moment”, pod sloganom “70 godina novi”, a kreativni direktor tima bio je Veljko Golubović.

Predstavnica “Nju momenta” Jasmina Nikolić izjavila je da je za tu kreativnu agenciju “poslastica da radi za balkanski Brodvej”. “Sa zadovoljstvom smo prihvatili da kreiramo vizuelni identitet Pozorišta na Terazijama. Naš koncept je zasnovan na tome što je ovo pozorište uvek nastojalo da ponudi nešto novo, sveže i spektakularno. Zato glavna poruka glasi ‘70 godina novi’, slaveći život, trajanje i davanje”, rekla je ona.

Na sam “rođendan” Pozorišta na Terazijama, 23. decembra, biće izveden mjuzikl “Brodvejske vragolije”, a ulaznice će koštati 700 dinara, što predstavlja izlazak u susret vernoj publici, ali i simboliku brojeva 70 i 700.

*Foto: Pozorište na Terazijama

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.