Od osmanskog grada do Beograda na vodi
Centar za vizuelnu kulturu Balkana i Odelјenje za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu organizuju 6. jula akademsku konferenciju “Od osmanskog grada do Beograda na vodi: Kritička istorija vizuelnog preinačavanja javnih prostora Beograda (19-21. vek)”.
Među učesnicima su Dubravka Stojanović, koja će govoriti o “Kontroverzama urbanizacije Beograda (1995-1914)”, Tijana Borić (Dvor u Savamali – temelj srpskog beograda izvan šanca), Biljana Mišić, Saša Mihajlov (Dvorski kompleks na Terazijama – od vladarskog doma do reprezentativnog javnog prostora), Bojana Jokić (Vojska i urbanistička slika Beograda tokom 19. i početkom 20. veka), Marija Pavlović (Uloga i oblikovanje sportskih objekata u Beogradu u odnosu na potrebe trenutka), te Vuk Dautović (Razvoj jevrejeskih prostora Beograda tokom 19. i 20. veka).
Aleksandra Ilijevski govoriće na temu “Mostovi kao simboli urbane topografije Beograda”, Vladana Putnik: “Sport u javnom prostoru; geneza beogradskih sokolskih domova i stadiona”, Mirjana Roter Blagojević: “Kontinuitet i diskontontinuitet u oblikovanju javnih prostora Beograda u 19. i početkom 20. veka”, a Ivan R. Marković i Milan Milovanović daće “Prilog proučavanju obnova i rekonstrukcija građevina u Beogradu 1920-2015”, dok će se Marina Pavlović osvrnuti na “Novi univerzitetski centar međuratnog Beograda”.
Milica Mađanović govoriće na temu “Kopitareva gradina – transformacije i tokovi zaštite rezidencijalne četvrti Beograda”, Simona Čupić: “Lice i naličje modernizacije: Beograd u slikarstvu između dva svetska rata”, a Marta Vukotić: “Kratka istorija planiranja akvatorija Ušća (sa osvrtom na kompleksnost kulturnog nasleđa područja “Prirodnog jezgra”).
Kontroverzni projekat “Beograd na vodi” tema je nekoliko izlaganja, pa će arhitekta Bojan Kovačević govoriti o arhitektonskim i urbanističkim vrednostima u javnom diskursu oko projekta “Beograd na vodi (2014-2015), a Branko Bojović na temu: “Beograd na vodi – ekran u Beogradu, ekran pred Beogradom”.
“Maketa kao javni prostor” tema je referata Milana Popadića, “Kriza savremene javne spomeničke kulture u Beogradu” Nenada Makuljevića, “Strani arhitekti i kulturni identitet Beograda” Aleksandra Kadijevića, a “Hram u urbanom pejsažu Novog Beograda” Miroslava Pantovića.
Konferencija se održava u sali “Dragoslav Srejović” Filozofskog fakulteta.
*U PRILOGU: Program konferencije
(SEEcult.org)