• Search form

10.01.2013 | 12:01

Bioskop Jugoslavija

Bioskop Jugoslavija

Prateći program izložbe “Jugoslavija od početka do kraja” u Muzeju “25. maj” u Beogradu obuhvata tokom januara i februara filmove autora iz bivše SFRJ koji su snimljeni u rasponu od kraja 20-ih godina 20. veka do danas.

Filmski program “Bioskop Jugoslavija” počinje 10. januara nagrađivanim dokumentarnim filmom “Cinema komunistoMile Turajlić, uz razgovor sa rediteljkom nakon projekcije koji će voditi istoričarka Radina Vučetić.

“Cinema komunisto” predstavlja uspon i pad jugoslovenske filmske industrije i Titove vizije o “Avala filmu” kao balkanskom Holivudu. Kroz inserte iz desetina zaboravljenih jugoslovenskih filmova, ekskluzivne intervjue i arhivske snimke sa snimanja filmova i Titovih privatnih projekcija, sklapa se slika Jugoslavije - ona zvanična, koja se viđala na platnu, i ona skrivena - iza kulisa. Turajlićeva je istražila mitove koji su podupirali Jugoslaviju i način na koji su se fikcija i stvarnost razišli sve do konačnog kolapsa. Danas su od toga ostale samo scenografije koje trule u zaboravljenom filmskom studiju i filmski inserti o zemlji koja više ne postoji.

O tome kako je istorija Jugoslavije kreirana na filmskom platnu svedoče Titov lični kinooperater tokom 32 godine službovanja Leka Konstantinović, Titov omiljeni režiser Veljko Bulajić, najveća jugoslovenska filmska zvezda Velimir Bata Živojinović, te Orson Vels (Welles), Jul Briner (Yul Brynner), Ričard Barton (Richard Burton)…

Ulaz na projekciju je besplatan.

U okviru filmskog programa “Bioskop Jugoslavija”, 17. januara biće prikazan “Goli otok” (2012) koji je režirao Darko Bavoljak, sa kojim će posle projekcije razgovarati Srđan Cvetković.

Najavljeni su i filmovi “Problem percepcije” (2011) Ivana Mandića (24. januar) i “Rudareva sreća” (1929) Josipa Novaka (31. januar).

U februaru će biti prikazani “Laibach, a film from Slovenia” (1992), koji su režirali Daniel Landin, Chris Bohn i Petar Vezjak, zatim “Grešnica bez greha” (1930) Koste Novakovića i “L.A. nedovršeno” (2008) Igora Mirkovića. Za 28. februar najavljena je Medijska arheologija.

U okviru izložbe “Jugoslavija: Od početka do kraja”, najavljena su i stručna vođenja svake subote u 13 sati.

Od 12. januara od 11 do 14 časova biće organizovan i program za najmlađe (Dečji kutak), u okviru kojeg će deca moći da provedu vreme u kreativnoj igri, crtajući i praveći od raznih materijala suvenire i nošnje iz Jugoslavije ili igrajući stare dečje igre i rešavajući zagonetne zadatke.

Program je prilagođen predškolskom i mlađem školskom uzrastu, a ulaz za decu koja dođu na program u tom terminu je besplatan.

Izložba “Jugoslavija od početka do kraja” predstavlja osnovu buduće stalne postavke Muzeja istorije Jugoslavije.

Kustosko-autorski tim izložbe čine sociolog Jovo Bakić, istoričari Hrvoje Klasić, Ivana Dobrivojević, Vladimir Petrović i Srđan Cvetković i kustoskinja MIJ Ana Panić.

Izložba je otvorena do 3. marta, a njenu realizaciju omogućili su Ministarstvo kulture Srbije i Balkan Trust for Democracy.

Program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Minut cutanja povodom smrti Julija Knifera, Beograd, januar 2005.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r