Vreme uništava sve
Instalacija Hrvoja Hiršla “Reversible (Le temps detruit tout)” biće premijerno predstavljena u prostoru medijske i savremene umetnosti siva) (zona u Korčuli od 15. do 21. avgusta, a zasnovana je na kultnom filmu “Irreversible” Gaspara Noé, koji je premontiran i pušten unatrag kako bi se njegova inače izvrnuta hronologija toka radnje “ispravila” i vratila na linearni tok vremena.
Na taj način film se završava “hepi endom”. Na kraju filma, odnosno u Hiršlovoj varijanti, na početku, pojavljuje se natpis “Le temps detruit tout” (Vreme uništava sve).
Dijagram koji vizualizuje povratne i nepovratne procese u termodinamici
Drugi zakon termodinamike kaže da stvari vremenom propadaju, odnosno da se red u zatvorenom sistemu smanjuje, a povećava se entropija. Entropiju takođe nazivaju i strelicom vremena. Video projekciji filma poređen je dijagram koji vizualizuje povratne i nepovratne procese u termodinamici. Dijagram prikazuje hipotetičku situaciju u kojoj je proces povratan, preduslovi za to su da je beskonačno spor i da ne postoji trenje. Svi prirodni ili spontani procesi su nepovratni ili ireverzibilni. S obzirom da se ovde radi o mediju filma koji nije prirodni proces, on je povratan, ali u tom procesu naracija je uništena.
Poznata je izjava Stivena Hokinga (Stephen Hawking) u kojoj je povezao "psihološko vreme", način na koji se prisećamo stvari i "entropijsko vreme." Drugim rečima, kada bi se tok entropije preokrenuo (što se našeg mozga tiče), onda bi doslovno vreme teklo u suprotnom smeru, čime je Hoking ustvrdio da su entropija i vreme neodvojivo povezani.
Kadar iz filma “Irreversible” (2002) Gaspara Noé
Hrvoje Hiršl je rođen 1982. u Dubrovniku, a 2009. završio je Umetničku akademiju u Splitu, odsek Dizajn vizuelnih komunikacija. Radi i živi u Zagrebu, a trenutno pohađa poslediplomske studije Media Art Histories na Donau-Universität Krems u Austriji, pod vođstvom Olivera Graua.
Radi na području cross media. Inspiracija su mu avangardni pokreti i proširivanje postojećih ideja. Često koristi humor i ironiju, banalizovanje kao oruđe. U podkontekstu je uvek neka lična nota, svojevrsni autoportret.
Zanimaju ga: veliki kulturološki narativi i poetika neopipljivoga; svođenje istog na vizuelne elemente, koristeći ih kao teksture, kao sirovinu. Baza je uvek naizgled jednostavna ideja koja se otvara u čitav svemir poveznica i fragmenata. Bavi se poimanjem vremena, promenama i kako ih percipiramo. Istražuje mogućnost korištenja medija kao da su agregatna stanja materije. Da li je moguće stanje vakuuma, bez medija, bez prenosnika i što se tada događa? Koji je zvuk samog medija?, neka su od pitanja koja zaokupljaju Hiršla.
Nova izlagačka sezona sive) (zone, čiji je kustos Darko Fritz, počela je nedavno izložbom “1 0 0 1 revisited” Davora Sanvincenta - fizičke audio-vizuelne instalacije koja je nastala kao studija za trans-osećajne organizme, odnosno za aktivaciju ljudskih stanja kroz određene audioviuzelne talasne frekvencije.
*Foto na vrhu: autor u prostoru instalacije u galeriji siva) (zona (Trg Sv. Justine 2).
(SEEcult.org)