Ka većoj vidljivosti umetnosti
Potencijal društvenih mreža na internetu za prezentovanje dela savremene vizuelne umetnosti, posebno mladih autora, kao i za unapređenje vidljivosti prostora u kojima izlažu i razvoj publike, u fokusu je projekta “Rizom” koji umetnica Gabriela Vasić započinje u Šok zadruzi u Novom Sadu, a obuhvata tokom 2017. godine saradnju sa još petnaestak galerijskih prostora širom Srbije.
Prve dve sesije iz programa “Rizom” biće održane 22. i 23. februara u Šok zadruzi, u okviru izložbe “Perspektive 15”, koju će grupno posetiti učenici novosadske srednje umetničke škole za dizajn “Bogdan Šuput”. Mladi će se susresti sa radovima vizuelne umetnosti u različitim medijima, čiji su autori studenti odabrani sa završnih godišnjih izložbi Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i Akademije umetnosti u Novom Sadu (Sanja Ćopić, Ivana Lazić, Darko Vukić, Jelena Rezač, Ivan Perak, Milan Đorđević i Jana Rastegorac Vukomanović).
Prema rečima Gabriele Vasić, dinamičan i interdisciplinaran pristup edukaciji odvijaće se kroz interaktivno kustosko vođenje mladih talenata, a potom slede radioničarske aktivnosti u galeriji, gde će mladi biti u prilici da primene medijsko-komunikacijske veštine na Instagramu, postavljajući na svoje profile umetničke tvorevine nastale tokom radionice, uz posebno kreirane tagove za podizanje vidljivosti savremene vizuelne umetnosti.
“Rizom” je nastavak višegodišnjeg projekta Gabriele Vasić “Umetnički trening”, a zamišljen je kao inovativna edukativno-komunikacijska platforma čiji je cilj da pruži podršku stvaralaštvu mladih, savremenim vizuelnim umetnicima i kulturnim institucijama, kroz upotrebu novih medija, interneta i društvenih mreža kao alata za razvoj umetničkih talenata, umetničke publike i kritičke vizuelne kulture.
Otvarajući mogućnost za horizontalno povezivanje učesnika, putem interdisciplinarnih edukacijskih metoda, participacije i (samo)edukacije učesnika, stvaraju se nove komunikacijske okolnosti kojima se povezuju teorija o umetnosti i umetnička praksa, socijalni kapital (društvene mreže) i šansa za budući brending umetničkih programa kulturnih institucija onlajn (Instagram) i širenje realne publike, navela je Gabriela Vasić u opisu tog programa, koji je baziran na činjenici da na Instagramu postoji publika za vizuelne umetnosti, ali da nije povezana sa kulturnim institucijama, između ostalog i zato što samo trećina njih koristi Instagram, i to u svedenom obimu.
Mladi umetnici, kako je dodala, biće inicirani projektom “Rizom” da svoje profile na Instagramu koriste za prenos informacija o umetničkoj, autorskoj produkciji kulturne institucuje u kojoj se odvija program, kao i da plasiraju novonastale umetničke radove iz galerije na svoje profile. Nove tagove koje pritom kreiraju kasnije će koristiti kulturne institucije i galerije, čime će postati vidljivije, a umetnička produkcija koja se plasira u njihovim prostorima pristupačna na Instagramu.
Po završetku novog izdanja “Umetničkog treninga”, biće organizovana grupna izložba učesnika u Ustanovi kulture Parobrod u Beogradu, gde će se predstaviti u formi plakata, kao i putem publikacije.
Učešće u programu “Rizom”, uz Šok zadrugu, prihvatile su i Savremena galerija Subotica, Galerija Remont u Beogradu, Gradska galerija Požega, Centar za kulturu Kovin, Galerija savremene umetnosti Smederevo, Studentski kulturni centar u Kragujevcu, Galerija Blok u Beogradu, Centar za kulturu Grocka, Galerija savremene umetnosti u Zrenjaninu, Kulturni centar Šabac, Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu, Centar za kulturu “Ribnica” u Kraljevu, Kulturni centar Novi Pazar, Galerija Bartselona u Beogradu, Kulturni centar Obrenovac i Parobrod.
Za sufinansiranje tog programa konkurisano je kod Ministarstva kulture i informisanja Srbije, kao i kod Sekretarijata za kulturu Beograda, koji su uz Sekretarijat za sport i omladinu Beograda, bili donatori projekta “Umetnički trening” od 2013. godine, od kada postoji ta edukativna platforma Gabriele Vasić.
(SEEcult.org)