• Search form

22.09.2016 | 10:10

14. Ethno.com

14. Ethno.com

Festival Ethno.com u Pančevu predstavlja 22. i 23. septembra raznovrstan program domaćih i regionalnih izvođača etno i svetske muzike, a među kojima su grupa Vrelo iz Srbije i Damir Imamović Sevdah Takht iz Bosne i Hercegovine.

Program 14. Ethno.com festivala počinje koncertom inkluzivnog hora “Zvuci u Jabuci” koji čini dvadeset korisnika Doma “Srce u Jabuci”, dvoje vaspitača i dvadeset meštana sela Jabuka, a prve večeri na sceni Kulturnog centra Pančeva, u okviru besplatnog programa, nastupiće i grupa Vrelo, čija muzika donosi jednostavan, prirodan i logičan, ali neobičan i originalan spoj tradicionalnog srpskog pevanja i novijih muzičkih pravaca (pank, rok, rege, dab, tehno).

Grupa Vrelo probila se 2007.  pesmom “Pošle mome” kojom je osvojila drugo mesto na BBC-jevom konkursu “Sledeća velika stvar” (BBC`s The Next Big Thing), u konkurenciji od više od 2.500 izvođača iz 88 zemalja. U žiriju su bila neka od najvećih imena svetske muzičke scene, među kojima i Najl Rodžers, producent Dejvida Bouvija.

Vrelo od tada uspešno nastupa na velikim festivalima i prestižnim klubovima velikih evropskih gradova, kao i na svim značajnijim festivalima u Srbiji. Krajem leta 2003. godine Vrelo je učestvovalo u snimanju muzike za film “Život je čudoEmira Kusturice, a ta saradnja nastavljena je 2007. godine, kada je Vrelo postalo i deo ekipe Kusturičine pank opere “Dom za vešanje”, premijerno izvedene u Parizu 2007.

   Vrelo

Druge festivalske večeri, takođe na sceni Kulturnog centra Pančeva, nastupiće Damir Imamović Sevdah Takht (Damir Imamović - vokal i tambur;  Ivana Đurić – violina; Ivan Mihajović - el. bas; Nenad Kovačić - perkusije), čija muzika donosi prepoznatljiv, savremeni duh sevdaha, zasnovan na strastvenim istraživanjima tradicionalne muzike BiH.

Susrećući se s majstorima sevdaha, muzičarima, pevačima i autorima te umetničke forme, Imamović neprestano proširuje repertoar i svojim interpretacijama stvara jedan poseban stil savremenog sevdaha. O emotivnoj strani tog procesa rediteljka Marina Andree snimila je i dokumentarni film “Sevdah”, koji je na Sarajevo Film Festu 2009. godine osvojio prvu nagradu publike. Njegova zanatska strana urodila je i projektom “SevdahLab” – putujućom laboratorijom sevdaha u kojoj Imamović izlaže istoriju i estetiku te tradicionalne umetnosti.

  Damir Imamović, foto: Amer Kapetanović

Rođen 1978. godine u Sarajevu, Imamović se za muziku interesuje još od detinjstva, a potpuno joj se posvetio tek nakon studija filozofije. U svet sevdaha uvela ga je monografija pesama njegovog dede, jednog od najuticajnijih pevača u istoriji sevdaha – Zaima Imamovića, koju je 2004. radio zajedno sa Farah Tahirbegović. Ubrzo je počeo da gradi vlastiti repertoar nastupajući u BiH i inostranstvu.

U aprilu 2010. izdao je prvi solo CD “Gramofon”, kojim je krunisao uspešnu seriju solo nastupa. Solo repertoar gradi neprestanim nastupima na najrazličitijim pozornicama u regionu i svetu. Drugi solo CD “Svrzina kuća” (iTM, 2011), snimljen je u julu 2011. godine tokom četiri koncerta u istoimenom muzeju u Sarajevu.

Imamović od 2012. najviše nastupa u okviru hvaljenog Sevdah Takhta, sa kojim je u oktobru 2012. izdao i prvi CD i održao turneju po Evropi. Potom je 2015. potpisao ugovor sa kućom Glitterbeat Records za koju je izdao album “Dvojka”, koji se uz izvrsne međunarodne kritike pojavio u aprilu 2016. Između ostalog, Sevdah Takht Damira Imamovića izabran je za showcase koncert na festivalu Womex 2015. u Budimpešti.

Uoči završnog koncerta festivala Ethno.com, nastupiće Tamburaški orkestar “Neven” Muzičke škole "Jovan Bandur" iz Pančeva pod rukovodstvom prof. Mihajla Jovića, kao i grupa Nit, koja izvodi tradicionalne pesme iz različitih krajeva sveta, pokušavajući da dočara izvorni melos tih kultura kroz ženski troglas.

Organizator Ethno.com festivala je Kulturni centar Pančevo, a pokrovitelj Grad Pančevo.

Program sa satnicom se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r