• Search form

03.02.2016 | 17:19

Ugrožena i ponižena kultura

Ugrožena i ponižena kultura

Neformalna inicijativa Kulturnjaci 2016, koja se zalaže za otvorenost, raznolikost i pluralizam u kulturnoj produkciji, pokrenula je peticiju za smenu hrvatskog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, smatrajući ga pretnjom za kulturu, s obzirom na ekstremne političke stavove koje je zastupao u dosadašnjem angažmanu, te zbog izostanka stručnosti i poznavanja samog resora kojim bi trebalo da upravlja u narednom periodu.

Apelujući na vladu i premijera Tihomira Oreškovića da smene Hasanbegovića, potpisnici peticije će 4. ferbuara predati nadležnima prikupljene potpise i obratiti se medijima na pred zgradom vlade na Markovom trgu.

Među učesnicima su najavljeni Urša Raukar, Dunja Vejzović, Dražen Katunarić, Ivica Buljan, Jasna Bilušić, Tihomir Milovac, Zoran Ferić, Dijana Mlađenović, Ivana Sajko, Goran Sergej Pristaš, Goran Ferčec, Sabina Sabolović, Doris Šarić Kukuljica, Ljubica Letinić, Adrijan Pezdirc i Dino Pešut.

Inicijatori peticije naveli su da je resor kulture ugrožen i ponižen odlukom nove Vlade Hrvatske da ga prepusti Hasanbegoviću, koji je "potpuno nekompetentan u upravljanju sistemom kulturnih institucija i svih segmenata kulturne proizvodnje, te u poznavanju mehanizama lokalnih i međunarodnih saradnji i korišćenja evropskih fondova za kulturu".

Reč je o čoveku krajnje neprihvatljivih reakcionarnih ideoloških stavova, navedeno je u peticiji, u kojoj je istaknuto da kulturu treba braniti od svake ideologije koja na bilo koji način uspostavlja režim jednoumlja, ograničenosti, revizionizma i nacionalističkih koncepata kulturne politike i proizvodnje.

“Kultura lišena humanističkih načela i uvaljana u prašinu diktature, nije kultura slobode, već samo medij političkog pragmatizma”, poručili su Kulturnjaci 2016.

“Kakvo poverenje mogu imati kulturni radnici u novog ministra koji u svojim ranijim javnim istupima, između ostalog, Treći program Hrvatskog radija optužuje za ‘postmodernu neojugoslovensku dekonstrukciju i rastakanje hrvatskoga nacionalnog i kulturnog identiteta’”, naveli su Kulturnjaci 2016 i poručili da njihov apel nije usmeren protiv ličnog prava na mišljenje i političkog stava pojedinca, već predstavlja poziv da se digne glas protiv politike relativizacije i dvosmislenosti i podrži ideja kulture sačuvane od ideoloških zastranjenja, konzervativizma, nacionalizma, isključivosti i plemenskog tradicionalizma.

Apel je, kako je istaknuto, sastavila grupa građanki i građana, radnika i radnica u kulturi, umetnica i umetnika, koja veruje da je za poziciju ministra kulture, kao i kulturu u celini, od vrednih naučnih članaka i radova važnija sposobnost mišljenja šira od nacionalnog okvira, razumevanje drugog i drugačijeg, uvažavanje antifašističkog nasleđa, poimanje kulture i društva kao heterogenog spoja različitosti, otvorenosti jezika i dijaloga.

Smatrajući da Hasanbegović ne može i ne sme biti ministar kulture, Kulturnjaci 2016 traže od premijera da preduzme odgovarajuće korake.

Ostavku ministra kulture, nakon odluke da raspusti Stručno povereništvo za neprofitne medije, zatražila je i grupa neprofitnih medija okupljenih u mrežu E-net, koja je takođe pokrenula onlajn peticiju i pozvala građane na podršku.

Navodeći da je ministar kulture bez objašnjenja i mimo pravilnika razrešio Stručno povereništvo za neprofitne medije i najavio reviziju ugovora koji su neprofitni mediji potpisali s Ministarstvom kulture, čime je doveden u pitanje njihov opstanak, Mreža emancipacije E-net je navela da se pritom u javnosti pokušava stvoriti slika da neprofitni mediji predstavljaju "dokoličarski kulturni agitprop" koji troši milione kuna poreskih obveznika, što je daleko od istine.

Hitna smena Hasanbegovića zatražena je zbog negiranja temelja Ustava Hrvatske, širenja govora mržnje, najave cenzure i progona novinara, protivzakonitih i nedemokratskih odluka, najave obračuna s političkim neistomišljenicima, te obračuna s redakcijama neprofitnih medija, koji su inače finansijski najnemoćniji, ali kritički najsnažniji.

Hasanbegović je, povodom zahteva za smenu, izjavio 2. februara u Dubrovniku da njegova ostavka "nije na dnevnom redu". “Mi smo demokratska zemlja, postoji sloboda govora, okupljanja i izražavanja svih političkih i nepolitičkih zahteva", rekao je Hasanbegović, preneli su hrvatski mediji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r