Zoran Ferić u Knjižnici
Zagrebački pisac Zoran Ferić predstaviće 6. marta u Kulturnom centru Grad u Beogradu roman “Kalendar Maja”, knjigu u kojoj pripoveda o burnoj i neobičnoj ljubavi koja traje od gimnazijskih dana u Zagrebu 60-ih godina do ponovnog susreta u starosti.
Prema navodima urednice Gradske knjižnice Tijane Spasić, koja će moderirati razgovor s Ferićem, “Kalendar maja” je, uz roman "Baba Jaga je snijela jaje" Dubravke Ugrešić, redak slučaj bavljenja jednom od poslednjih tabu-tema savremenog sveta - starošću.
Ferić je objavio “Kalendar Maja” nakon dve knjige priča i dva romana, za koje je dobio najveće hrvatske prozne nagrade.
Melanholični ton je jedna od dominanti te knjige, ali u njoj su prisutni i lajtmotivi Ferićevog opusa: bavljenje rubnim područjima ljudske seksualnosti, interesovanje za bizarno i groteskno, telesne deformacije, bolest i smrt. Autor ipak prilazi sada istim temama drugačije, tragajući za suptilnijim efektima.
Rođen 1961. godine u Zagrebu, gde je diplomirao jugoslavistiku na Filozofskom fakultetu, Ferić je jedan od najčitanijih hrvatskih pisaca, a radi i kao srednjoškolski profesor književnosti i vodi Radionice kreativnog pisanja u zagrebačkom književnom klubu Booksa.
Objavio je zbirke priča "Mišolovka Walta Disneya" i "Anđeo u ofsajdu", romane "Smrt djevojčice sa žigicama", "Djeca Patrasa" i "Kalendar Maja", te zbirku kolumni koje je pisao za “Nacional”.
Prevođen je na nemački, engleski, italijanski, slovenački, mađarski, češki, poljski i ukrajinski.
Među piscima koje ceni ističe Hemingveja, Karvera, Kafku, Bernharda, Kunderu, Roberta Perišića (pisci za sunčane dane), kao i Markesa, Jergovića, Danila Kiša, Antu Tomića, Hašeka (pisci za kišne dane).
Domaćoj čitalačkoj publici je poznat po romanu "Djeca Patrasa", koji je 2008. godine objavio beogradski ogranak Profila, a jedan je i od autora antologije "Fak-Ju" (Rende, 2001) i učesnik festivala Krokodil 2010.
U pratećem programu Gradske knjižnice biće prikazan i film po izboru Ferića: francusko ostvarenje "Jedan čovek i jedna žena" (1966) Kloda Leluša sa Žan-Luj Trentinjanom i Anuk Eme u glavnim ulogama.
Sajt KC Grad je www.gradbeograd.eu, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)