• Search form

22.11.2024 | 20:54

Upozorenje ICOMOS-a povodom nasleđa 20. veka u Beogradu

Upozorenje ICOMOS-a povodom nasleđa 20. veka u Beogradu

Međunarodni savet za spomenike i spomeničke celine (ICOMOS), u svetlu pretnji zgradama Generalštaba i kompleksu Beogradskog sajma, objavio je internacionalno upozorenje kojim poziva na zaštitu nasleđa 20. veka u srpskoj prestonici.

Upozorenje ICOMOS-a i njegovog Međunarodnog naučnog komiteta za nasleđe 20. veka (ISC20C) predstavlja odgovor na neposredne rizike, uključujući potencijalno uklanjanje sa liste, obimno rušenje i značajne izmene ili izgradnju novih zgrada koje bi mogle da preoblikuju i umanje jedinstveni karakter Dobrovićevskog Generalštaba i kompleksa Beogradskog sajma. Ključno je istaći da su oba lokaliteta prepoznata kao deo nacionalnog kulturnog nasleđa Srbije i cenjena kao značajna lokalna dobra. Uprkos tome, nedavna dešavanja ukazuju na nerazumevanje njihovog potencijala i neuvažavanje njihovog značaja kao kulturnog nasleđa za građane Beograda i Srbije, naveo je ICOMOS 22. novembra u saopštenju.

ICOMOS podseća da Deklaracija o nasleđu i demokratiji, usvojena 2017. godine u Nju Delhiju, naglašava da je "zakonodavna zaštita nasleđa odgovornost svih nivoa vlasti".

Zakoni i propisi, kako je navedeno, trebalo bi da "poštuju veze između zajednica i mesta, održavaju funkcionalni kontinuitet i zahtevaju uključivanje ciljeva očuvanja u razvojne inicijative. Propisi o upravljanju nasleđem i planiranju zahtevaju transparentne sisteme za informisanje zainteresovanih strana, procenu i balansiranje potencijalno suprotstavljenih pogleda i interesa”.

Imajući u vidu nacionalnu i internacionalnu važnost kompleksa Generalštaba i Beogradskog sajma, ICOMOS i ISC20C naglašavaju hitnost unapređenja svesti o njihovom kulturnom značaju.

Generalštab (posle 1999). foto: Branislav Strugar. Ljubaznošću Branislava Strugara © Branislav Strugar

ICOMOS i ISC20C pozivaju vlasti Beograda i Srbije da zadrže status nacionalnog kulturnog dobra za kompleks Generalštaba i osiguraju njegovu adekvatnu konzervaciju i adaptaciju.

Takođe, ICOMOS i ISC20C pozivaju vlasti Beograda i Srbije da zadrže status kulturnog dobra Hale 1 Beogradskog sajma i prošire tu vrstu zaštite na čitav sajamski kompleks. To uključuje Hale 2, 3 i 4, budući da su kolektivno doprinele značaju Beogradskog sajma i njegovoj ulozi u gradskoj istoriji i razvoju.

Vlasti Beograda i Srbije pozvane su i da uspostave jasne parametre za očuvanje oba lokaliteta – Generalštaba i Beogradskog sajma, u skladu sa međunarodnim standardima.

ICOMOS, kako je istaknuto, posredstvom ISC20C i Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija, ostaje spreman da podrži te napore.

ICOMOS je pozvao vlasti Beograda i Srbije i da razviju strateški proces za razumevanje, priznavanje i zaštitu modernog nasleđa Beograda 20. veka. Taj proces trebalo bi da obuhvati angažovanje javnosti kako bi se podstaklo šire priznanje kulturnog značaja modernog nasleđa Beograda u srpskom društvu, navedeno je u saopštenju koje je prosleđeno i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Ministarstvu spoljnih poslova, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvu finansija i Ministarstvu kulture.

Beogradski sajam, foto: Jovan Popović. Izvor: Wikimedia Commons. © Jovan Popović, CC BY-SA 3.0

Nacionalni komitet ICOMOS Srbija, član Međunarodnog ICOMOS-a, nedavno je najoštrije osudio odluku Vlade Srbije da kompleksu Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu ukine status kulturnog dobra i zatražio njeno poništenje pre zvaničnog stupanja na snagu 23. novembra - osmog dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku. Odluka o prestanku svojstva kulturnog dobra tom kompleksu predstavlja grubo kršenje Zakona o kulturnom nasleđu i Ustava Srbije, kojima su jasno definisane procedure upisa, ali i brisanja iz registra zaštićenih nepokretenih kulturnih dobara, naglasio je Izvršni odbor Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija u saopštenju.

ICOMOS Srbija obratio se međunarodnom ICOMOS-u još prošle godine sa molbom da pomogne u zaštiti nasleđa 20. veka u Beogradu koje svakim danom nestaje pod udarom investicionog urbanizma, menjajući identitet grada, i to bez obzira na pravni status građevina, njihov istorijski, umetnički, nacionalni i duhovni značaj, odnosno na stepen njihove očuvanosti. Međunarodni naučni komitet za nasleđe 20. veka mesecima je proučavao najvrednije objekte koji su došli u opasnost da budu srušeni – Dobrovićev Generalštab i Beogradski sajam. U tom smislu je Međunarodni savet za spomenike i spomeničke celine uputio pismo 5. juna ove godine predstavnicima vlasti u Srbiji u kojem je izrazio zaprepašćenost pritiskom na profesionalce u oblasti zaštite nasleđa i oštro se suprotstavlja planiranom ukidanju statusa zaštićenih kulturnih dobara i njihovom rušenju.

*Naslovna fotografija: Generalštab (2014), Dumitru Rusu. Ljubaznošću Dumitru Rusu. Izvor: Socialist Modernism in Serbia, B.A.C.U. (Bureau for Art and Urban Research). © B.A.C.U. 2014, Dumitru Rusu, CC BY 4.0

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.