Značaj filmskog fonda za debitante
Nagrađivani litvanski reditelj Laurinas Barejša, čiji film “Suvo davljenje” učestvuje u takmičarskom programu 30. Festivala autorskog filma (FAF), ističe da je za aktuelni uspon litvanske kinematogafije zaslužan filmski centar te zemlje koji ima poseban fond za debitante.
“Svi mi koji se bavimo filmom lobiramo da se taj fond redovno koristi, jer tako dolaze do izražaja novi glasovi”, izjavio je 26. novembra na konferenciji za novinare FAF-a reditelj, scenarista, snimatelj, montažer i pedagog Barejša.
“Moj cilj uvek je samo da radim na filmu. Zato se uključujem u različite sfere produkcije. Za mene sve te filmske profesije čine jedinstvenu celinu”, rekao je Barejša.
Kako je dodao, baviti se samo režijom može da bude egocentrično, a dok deluje kao snimatelj ili montažer može da drži tu osobinu pod kontrolom.
Barješa je primetio da je, nakon sticanja nezavisnosti Litvanije, usledila praznina u oblasti kinematografije i nekoliko generacija je, nažalost, izgubljeno. Međutim, smatra da je sadašnja generacija oslobođena pritiska da se filmovi snimaju na predodređeni način i zato se javlja raznovrsnost u produkciji.
Za porodičnu dramu “Suvo davljenje”, litvanskog kandidata za Oskara za strani film, Barejša je dobio nagradu za režiju na Festivalu u Lokarnu, gde je imao svetsku premijeru.
Na FAF-u je u konkurenciji i litvanski film “Toxic” Saulea Bluvajtea, takođe savremena drama, koji je osvojio Gran pri u Lokarnu.
“Bluvajte i ja imamo različite pristupe filmu, različite stavove i filmski jezik, ali se međusobno podržavamo. Pripadamo istoj zajednici u kojoj su česte zdrave umetničke diskusije, što stvara priliku da se jave razni novi glasovi, a ne samo etablirani autori”, izjavio je Barejša, čiji film prati život dve sestre nakon porodične tragedije.
Uz podršku Filmskog centra iz Viljnusa godišnje se snime tri do četiri dugometražna igrana filma, veći broj dokumentarnih i kratkih, što zajedno sa studentskim filmovima čini dvadesetak naslova.
Prema rečima Barejše, opšti odnos prema kinematografiji u Litvaniji zavisi od toga ko je trenutno ministar kulture.
“U ovom trenutku stanje je pozitivno. Arthaus film ima solidnu distribuciju i angažuje publiku”, rekao je Barejša, čiji je novi film privukao više od 40.000 gledalaca, što je vrlo dobar rezultat u zemlji sa 2,8 miliona stanovnika.
Barejša je dodao da su na bioskopskom repertoaru svakako i komercijalni filmovi, koji se gledaju, ali se ne priča o njima, ne pokreću debatu u javnosti kao oni koje je finansirao filmski centar, te naveo primer filma “Sporo” Marije Kavtaradze o aseksualanoj ljubavnoj vezi, kao i jedan film istorijske tematike, koji je pružio novu perspektivu na dešavanja u Litvaniji nakon Drugog svetskog rata.
Voditelj razgovora, član Saveta FAF-a Stefan Ivančić, ocenio je da se Barejša bavi istraživanjem filmske forme, podsetivši na njegovu debitantsku krimi dramu “Hodočasnici” (2021), koja je dobila nagradu za najbolji film u selekciji Horizonti na Festivalu u Veneciji.
“Želim da moj film ostvari jedinstvo onoga o čemu se u njemu radi i onoga što film zapravo jeste, da ideje budu uklesane u svoju formu i da ta dva aspekta međusobno komuniciraju. Stil, odnosno način na koji se predstavlja neka priča takođe je poruka”, izjavio je Barejša.
Prema scenariju, kako bi proslavile Tomasovu rođendansku zabavu i Lukasovu pobedu na turniru borilačkih veština, dve sestre organizuju vikend u seoskoj vikendici. Porodice s decom idu na obližnje jezero, odmaraju se i razgovaraju o finansijama. Nakon tragične nesreće jednog deteta, sestre postaju samohrane majke. Film prati njihov život nakon tragedije.
Jubilarni FAF nudi više od 80 ostvarenja u nekoliko programskih selekcija, a takmičarska obuhvata 12 filmova uglavnom novih, mladih autora koji donose svežinu i drugačiji pogled na filmsku umetnost.
Žiri takmičarskog programa čine rediteljka Una Gunjak iz Bosne i Hercegovine, makedonska spisateljica Rumena Bužarovska i Majnolf Curhorst, filmski kritičar, predsednik borda Luksamburškog filmskog fonda i i dugogodišnji direktor ZDF-Arte televizije.
Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)